[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۹
  • دوره جدید

شروع ساخت تصفیه‌خانه پیش‌ساخته فاضلاب غرب صدرا، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین_امین افشار

Amin. afshar.20000@gmail.com

صبح دیروز طی مراسمی رسمی شروع عملیات طراحی و اجرای پکیج تصفیه خانه پیش ساخته فاضلاب در محل تصفیه خانه غرب شهر صدرا  کلید خورد. مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا صبح دیروز در مراسم آغاز به کار پروژه فاضلاب غرب این شهر گفت: این اقدام پیرو جلسه چند ماه گذشته که مقرر شد تصفیه خانه این منطقه در محدوده قانونی شهر و در فضایی نزدیک کوه جنوبی صدرا احداث شود صورت گرفته که بتوان از پساب آن برای پوشش گیاهی منطقه استفاده کرد.
مهدی خانی افزود: با همکاری و کمک شرکت آب و فاضلاب شیراز این طرح را به این مکان انتقال دادیم و با احداث این تصفیه‌خانه مشکل فاضلاب این محدوده تا چند سال آینده حل خواهد شد. او طراحی این مجموعه را برای تصفیه شش هزار متر مکعب در روز مناسب دانست و ادامه داد: با تکمیل این طرح ۲۵۰متر مکعب در روز پساب مناسب برای آبیاری پوشش گیاهی این منطقه ایجاد می‌شود که می‌توان از آن در جهت صرفه جویی منابع آبی استفاده کرد. مدیرعامل شرکت عمران صدرا اضافه کرد: پیش بینی می‌شود بر اساس توافق انجام شده با پیمانکار، این پروژه ظرف شش الی نه ماه آینده به بهره برداری برسد تا بخشی از مشکلات فاضلاب صدرا حل شود.
او با ابراز خشنودی از رفع مشکلات تصفیه‌خانه شرق صدرا گفت: این مشکل برای منطقه غرب این شهر جدید نیز تا سال آینده حل خواهد شد و این تصفیه خانه برای برخی از مشکلات و تا حدود سه الی چهار سال آینده پاسخگو است ولی برای بعد از این مدت زمان شرکت آب و فاضلاب باید برای توسعه این طرح اقدام کند و خوشبختانه شرکت عمران، زمین کافی برای این امر را در اختیار قرار داده است.
خانی سرمایه گذاری برای ساخت این پروژه را متعلق به شرکت عمران عنوان کرد و افزود: هزینه اجرای این طرح مبلغی بالغ بر چهار میلیارد تومان  برآورد شده که ۵۰درصد آن نقد و ۵۰درصد تهاتر است.
وی به بهسازی مسیر دوکوهک اشاره و تاکید کرد: تغییر این جاده در دست اقدام است و قطعاً تا ابتدای جاده سپیدان این مسیر تعریض و استانداردسازی خواهد شد و این طرح اکنون در مرحله مناقصه قرار دارد و به‌زودی عملیات عمرانی آن آغاز خواهد شد. او به طرح های عمرانی دیگر صدرا نیز اشاره و خاطرنشان کرد: پروژه مصلا و خانه هنرمندان این شهر در حال طی مسیر مناقصه هستند که به‌زودی عملیات عمران و ساخت ساز آنها نیز کلید خواهد خورد. وی تاکید کرد: خانه هنرمندان شهر جدید صدرا، یکی از فاخرترین و در نوع خود در جنوب کشور، بهترین مجموعه خواهد بود. مدیر عامل شرکت عمران صدرا از وجود عزم جدی بر حل مشکلات این شهر خبرداد و گفت: تلاش می‌کنیم معضلات و مشکلات این شهر با کمک شهرداری، شورای شهر کنونی و آینده حل شود اما قسمتی که مربوط به تعاونی‌ها می‌شود باید خودشان حل کنند، اگر قادر نیستند اعلام کنند تا برای آنها چاره اندیشی شود. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز در ادامه این مراسم گفت: شهر صدرا باید دو تصفیه خانه بزرگ در شرق و غرب  داشته باشد که هرکدام ظرفیت سه مودول را دارا باشند. الله بخش نظرپور ادامه داد: تصفیه‌خانه شرق صدرا با ۱۳هزار مترمکعب در روز برای ۸۰هزار نفر در حال انجام است، در این منطقه یک تصفیه خانه دیگر نیز وجود دارد که ارتقاء داده شده و کیفیت پساب آن در حد استاندارد است. وی اضافه کرد: اکنون چون تصفیه‌خانه موجود در دل شهر است باید به مکان دیگری منتقل شود که فضای جدیدی برای این امر اختصاص داده شده و تاکنون ۱۵درصدپیشرفت پروژه داشته که امیدواریم تا سال آینده به بهره برداری برسد.
او به قسمت غرب صدرا نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در دوران مدیریت جدید شرکت عمران، مشکلات فاضلاب حل شده و زمین مناسبی برای این امر اختصاص داده شده که کمک شایانی به مسایل زیست محیطی این شهر خواهد کرد.
وی ادامه داد: در قسمت غرب صدرا نیز باید سه مودول تصفیه خانه ایجاد شود که ساخت یک مودول آن امروز شروع می‌شود که در صورت تأمین به موقع بودجه سه الی چهار سال زمان نیاز است تا به بهره برداری کامل برسد. نظرپور مشکل اصلی شهر صدرا را فاضلاب این شهر عنوان کرد و افزود: به دلیل وجود باغشهرهای زیاد  فضاهای شهری و همچنین کمبود منابع آبی،  می‌توان از پساب تولیدی این تصفیه خانه برای تعادل و صرفه جویی در منابع آبی استفاده کرد. وی تاکید کرد: درحال حاضر در حال انتقال آب سد درودزن به شیراز و صدرا هستیم که وضعیت آب این دو شهر بهتر شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی