[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۸
  • دوره جدید

ربوت انعطاف‌پذیر ۷۲ متری برای عملیات نجات ساخته شد، روزنامه شیراز نوین

محققان با الهام از فرآیند رشد گیاهان ربوتی ۷۲متری ساخته اند که می‌تواند به فضاهای تنگ بخزد و دسته‌های مختلف را بچرخاند. آنها قصد دارند از این ربوت در عملیات نجات استفاده کنند.
محققان دانشگاه استنفورد ربوتی شبیه مار ساخته اند که می‌تواند با سرعت ۳۲کیلومتر بر ساعت دور خود بپیچد و باز شود. می‌توان از این ربوت در عملیات‌های جست‌وجو و نجات استفاده کرد.
جالب آنکه محققان برای ساخت این ربوت از گیاهان الهام گرفته اند؛ زیرا این موجودات زنده با فرآیند رشد در محیط‌های مختلف نفوذ و ردیابی می‌کنند.
به گفته محققان این شکل از حرکت در گیاهان و به خصوص نوعی هیف قارچی مشاهده می‌شود. در هر حال ربوت لوله‌ای شبیه گیاهان اما با سرعتی بیشتر حرکت می‌کند.
این ربوت ۷۲متری می‌تواند به گوشه‌های تنگ و تاریک یک سازه نیز بخزد و حتی با استفاده از بدن انعطاف پذیر خود دسته‌های مختلف را بچرخاند.
ربوت در حقیقت لوله‌ای است که می‌تواند در جهات مختلف بچرخد. البته جست‌وجو و حرکت این ربوت کمی کند است اما می‌توان در فضای‌های تاریک و تنگ از آن استفاده کرد. این ربوت درحقیقت از سه کیسه هوا ساخته شده که هنگام پرشدن به حرکت ربوت در جهات مختلف کمک می‌کنند. محققان حرکات هر کیسه هوا را کنترل می‌کنند. جالب آنکه این ربوت می‌تواند اشیای سنگین مانند سبد به وزن ۷۵کیلوگرم را به دنبال خود بکشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی