[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

کبد مهندسی‌شده رشد می‌کند، روزنامه شیراز نوین

دانشمندان در اقدامی بی سابقه بافت کبدی مهندسی شده‌ای تولید کرده اند که پس از پیوند زدن، رشد می‌کند. بسیاری از بیماری‌ها نظیر سیروز و هپاتیت به از کار افتادن کبد منجر می‌شوند. تنها در آمریکا بیش از 17هزار نفر که از این بیماری‌ها رنج می‌برند، اکنون در صف انتظار پیوند کبد قرار دارند اما نکته مهم اینجاست که این انتظار طولانی است؛ زیرا کبدهای بسیار اندکی برای پیوند موجود است.
اکنون دانشمندان دانشگاه‌های ام آی تی، راکفلر و بوستون آمریکا دست به کار شده و برای حل این مشکل راهی نوین ارائه کرده اند. آنها شیوه‌ای را توسعه داده اند که در آن بافت کبد مهندسی شده تولید می‌شود آن هم به واسطه سازماندهی زیرواحدهایی که حاوی سه نوع سلول متصل به نوعی داربست بافت زیست تجزیه‌پذیر است. دانشمندان این فناوری را روی موش‌های آزمایشگاهی بررسی کرده و متوجه شدند پس از پیوند زدن بافت مورد نظر به این حیوانات که کبدشان آسیب دیده، ریزساختارهای مورد نظر تا 50برابر افزایش یافته و در نهایت به مرحله‌ای می‌رسند که می‌توانند عملکرد یک بافت طبیعی کبد را ارائه کنند.
سانگیتا باتیا از دانشگاه ام آی تی می‌گوید: در حال حاضر کبد زیادی برای پیوند زدن وجود ندارد و هدف ما این است که روزی این فناوری برای افزایش شمار پیوندها به کار گرفته شود. این کبدهای مهندسی شده جان میلیون‌ها بیمار نیازمندی را که از بیماری‌های مزمن کبدی رنج می‌برند نجات می‌دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی