[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

چادرهای مسافرتی، گراند هتل‌های ارزان، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور
m_atashabparvar@yahoo. com 

تابلو «نصب چادر در این محوطه ممنوع است» بزرگ و واضح در همان نزدیکی نصب شده؛ با وجود این در نزدیکی همین بنر چندین چادر مسافرتی به ردیف در کنار یک دیگر برپا شده اند. به زودی تعدادی از مأموران شهرداری سر می‌رسند و در بلندگو به صاحبان چادرها اخطار می‌دهند هرچه سریع‌تر چادرهای خود را از این منطقه جمع کنند. کمی آن سوتر در همین ناحیه از شیراز، تعدادی از هتل‌های مشهور شهر قرار گرفته اند. شاید نمونه واضح‌تری از مردمی که در گوشه و کنار خیابان‌ها خسته از سفر در چادرهایشان استراحت می‌کنند را بتوان در خیابان زند و در نزدیکی بیمارستان‌ها نظاره گر بود که همراهان بیمار در پیاده رو و در چمن‌های جدول وسط خیابان نشسته اند. 
برای افرادی که به سفرهای ایران گردی جاده‌ای رفته باشند، دیدن مسافران چادر به دوش چیز عجیبی نیست و می‌توان گفت سفرهای این چنینی تبدیل به نوعی فرهنگ شده که آسیب‌های خودش را به همراه دارد؛ هرچند بسیاری از مردم دلایل خود را برای استفاده از چادر به جای اقامت در هتل‌ها و مهمانپذیرها دارند. یکی از همین مسافران چادرنشین که دوست ندارد اسمی از او برده شود، به خبرنگار «شیرازنوین» گفت: بودجه ما برای سفر بسیار کم است و سعی داریم با حداکثر صرفه جویی به سفر خود ادامه دهیم. در چنین وضعیتی چادر زدن در میانه راه بهترین گزینه‌ای است که پیش رو داریم. وی ادامه داد: هزینه اقامت در هتل‌ها برای ما سنگین است و اگر بخواهیم در هتل بمانیم باید تمام پولی را که برای سفرمان در نظر گرفته ایم، خرج کنیم. 
علی حیدری، مسافری دیگر، نیز در سخنانی مشابه به خبرنگار «شیرازنوین» گفت: به خاطر گران بودن هتل‌ها و مهمان پذیرها ترجیح می‌دهیم به سراغ آن‌ها نرویم و حتی اگر نخواهیم چادر بزنیم استفاده از خانه‌های اجاره‌ای برایمان بهتر است. 
در شرایطی که زیرساخت‌های اقامتی در فارس چندان قوی نیست و نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد، هدف از استفاده از چادرها و خانه مسافرها این بوده است که فقط در مواقع نیاز که هتل‌ها و مهمانپذیرها نمی‌توانند جوابگوی مسافران باشند، به کمک بیایند و به رفع موقت مشکل کمک کنند. با وجود این در حال حاضر شرایط کاملاً برعکس شده است. در حالی که به خاطر ضعف مالی بسیاری از خانوارها کمتر به فکر سفر می‌افتند، وقتی هم بالاخره بار و بندیل سفر می‌بندند، به خاطر کم کردن هزینه‌ها، استفاده از چادر را ترجیح می‌دهند. وضعیتی که جز ضربه وارد کردن به صنعت هتلداری نتیجه‌ای دربر ندارد. بنابراین در شرایطی که توسعه زیرساخت‌های اقامتی یک ضرورت محسوب می‌شود، اما به طور همزمان مراکز اقامتی موجود با چالش‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند، کمتر رغبتی برای سرمایه گذاری در این حوزه وجود دارد.
رئیس جامعه هتلداران فارس در گفت و گو با «شیرازنوین» بیان کرد: سال‌ها قبل زمانی که زیرساخت‌های اقامتی کشور دچار مشکل بود، به جای سرمایه گذاری در زمینه ساخت مراکز اقامتی ارزان قیمت فقط به پاک کردن صورت مسئله پرداخته شد و با شعار هر ایرانی یک چادر، باعث توسعه این شیوه از سفرها شدند. 
سید حسن سیادتان با بیان اینکه وضعیت اقامت مسافران در هتل‌های استان به نسبت سال‌های گذشته هم کمتر شده و برای هتل‌ها وضعیت وخیمی به وجود آورده، گفت: در طول 3ماه تابستان تمام هتل‌های فارس تخفیف 40درصدی برای مهمانان خود در نظر گرفته اند؛ با وجود این هم اکنون فقط 25درصد ظرفیت 76هتل استان پر شده است.
وی ادامه داد: برای همه نوع وضعیت اقتصادی هتل و مهمانپذیر در استان برای مسافران وجود دارد ولی مردم استقبال نمی‌کنند. در فارس 132مهمانپذیر داریم که قیمت‌های آن‌ها چندان بالا نیست ولی حتی ارزان قیمت‌ترین مهمانپذیر ما هم خالی مانده است. 
رئیس جامعه هتلداران فارس با بیان اینکه اقامت در چادر و خانه‌های مسافرتی برای خود خانواده‌ها نیز سختی‌هایی به وجود می‌آورد، اظهار داشت: باید برنامه‌های تخصصی در نظر گرفت که همه مردم بتوانند از هتل‌ها و مهمانپذیرهای ارزان قیمت استفاده کنند و فرهنگ استفاده از چادر در میان مردم حذف شود. هرچند باید اذعان کرد انجام چنین کاری زمان بر بوده و به راحتی انجام پذیر نیست. 
سیادتان تصریح کرد: باید سعی کنیم سرمایه گذارانی را برای ساخت هتل در شهرستان‌های استان جذب کنیم و وضعیت مراکز اقامتی‌مان را بهبود دهیم ولی وقتی سرمایه گذاران شرایط کنونی هتل‌های موجود را می‌بینند، دلسرد می‌شوند و به این وادی وارد نمی‌شوند. 
وی بیان کرد: هتل‌ها مجبور هستند مالیات‌های سنگینی بپردازند، از سوی دیگر وضعیت مهمان پذیری آن‌ها هم در سال‌های اخیر خوب نبوده است. اما منازل مبله بدون مجوز که امنیت هتل‌ها را هم ندارند، مسافران بیشتری جذب می‌کنند و هیچ گونه مالیاتی هم نمی‌دهند. 
رئیس جامعه هتلداران فارس عنوان کرد: طبیعتاً هرچه مهمان‌های بیشتری وارد هتل‌ها شوند، اشتغال زایی این حوزه هم بیشتر می‌شود. نباید اجازه دهیم که شغل‌های این صنعت از بین بروند و تعدیل نیرو داشته باشیم.
سیادتان همچنین با بیان اینکه حدود 60درصد هتل‌های فارس قدیمی و متعلق به قبل از انقلاب هستند، گفت: بسیاری از این هتل‌ها از نظر ساختمانی به نوسازی‌های اساسی احتیاج دارند. دولت مردان نباید این صنعت را فراموش کرده و باید با فراهم کردن وام‌های کم بهره شرایطی به وجود آورند که بتوانیم همین تعداد هتل‌های موجود را نگه داری کرده و اجازه ندهیم کار آن‌ها به تعطیلی کشیده شود. 
معاون گردشگری میراث فرهنگی فارس نیز به خبرنگار «شیرازنوین» گفت: استفاده مسافران از چادرها و کمپ‌های اقامتی موقت زمانی توجیه پذیر است که هتل‌ها و مهمانپذیرها پاسخگوی حجم مسافران نباشند ولی اگر این شیوه اقامتی قرار باشد 12ماه سال برقرار بوده و باعث خالی شدن هتل‌ها شود، آسیب‌های زیادی به همراه دارد. 
مؤید محسن نژاد با بیان اینکه باید مردم را به اقامت در هتل‌ها و مهمانپذیرها تشویق کرد، گفت: خیلی از مردم می‌گویند که هتل‌ها گران هستند و نمی‌توان به سمت آن‌ها رفت در صورتی که متناسب با اقتصاد مردم همه نوع هتلی وجود دارد ولی مردم شناختی از آن‌ها ندارند. 
وی بیان کرد: در شرایطی که روابط سیاسی کشور با سایر جهان دچار تلاطم است و امکان دارد وضعیتی به وجود بیاید که نتوانیم شاهد حضور تعداد زیادی گردشگران خارجی باشیم، باید توجه ویژه‌ای به گردشگری داخلی خودمان متمرکز کنیم و سیستم تسهیل سفری از سوی سازمان‌های مربوطه ایجاد شود که حتی اگر در گردشگری خارجی موفق نبوده ایم حداقل گردشگری داخلی جلوی تعطیلی صنعت گردشگری ما را بگیرد.
به عقیده معاون گردشگری میراث فرهنگی فارس بانک‌ها باید یارانه‌ها و تسهیلاتی برای سفر در اختیار مردم قرار دهند که شرایط سفر و استفاده از رستوران‌ها، سفرهای هوایی و هتل‌ها را برای آن‌ها فراهم کند و از سویی به گردشگری داخلی هم کمک شود. وی اظهار داشت: برای معرفی انواع مراکز اقامتی به مردم آژانس‌های مسافرتی ما می‌توانند کمک بزرگی باشند و بسته‌های مسافرتی تهیه کنند که افراد با وضعیت‌های مختلف مالی بتوانند بهترین مراکز اقامتی متناسب با شرایط اقتصادی خود را پیدا کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی