[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۵۷
  • دوره جدید

پذیرش الزامات زیست‌محیطی ، روزنامه شیراز نوین


 سیده رقیه یحیوی- گروه خبر:
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس با اشاره به برنامه‌ریزی عملیاتی برای ارتقای ظرفیت تصفیه‌خانه شهرک صنعتی بزرگ شیراز با ظرفیت 10هزار مترمکعب گفت: بخشی از این طرح که از مصوبات سفر رئیس‌جمهور به استان فارس است، با 100میلیارد تومان و پیشرفت 89 درصدی در حال انجام است و پیشنهاد تکمیل و اجرای ساخت مدول سوم و چهارم نیز با اعتبار 300میلیارد ریال برای مصوبات دور دوم سفر ارائه شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در جلسه مشترک با مدیرکل محیط‌زیست استان با بیان اینکه توسعه صنعت بدون در نظر گرفتن الزامات زیست‌محیطی توسعه‌ای پایدار نخواهد بود، گفت: رعایت مسائل زیست‌محیطی در شهرک‌های صنعتی یک الزام قانونی است و ما موظف به اجرای آن هستیم.
سیدمصطفی هاشمی با بیان اینکه از مرحله مطالعات و امکان‌سنجی شهرک‌ها و نواحی صنعتی تا مرحله استقرار واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی در تعامل و همکاری با اداره‌کل محیط‌زیست انجام می‌شود، گفت: انجام مطالعات و ارزیابی‌های زیست‌محیطی اولویت اول استقرار شهرک‌های صنعتی است.
وی با بیان اینکه احداث و راه‌اندازی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در شهرک‌های صنعتی از اقداماتی است که در زمینه توجه به الزامات محیط‌زیستی در دستور کار این شرکت قرار دارد، گفت: در این زمینه تاکنون 18 مدول تصفیه‌خانه در شهرک‌های صنعتی استان احداث شده که 11 مدول فعال با ظرفیت 8600 مترمکعب در شبانه‌روز در مرحله بهره‌برداری است و 2710 واحد صنعتی نیز که معادل 78 درصد از کل واحدهای بهره‌بردار است، به تصفیه‌خانه متصل شده‌اند.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در ادامه با اشاره به برنامه‌ریزی عملیاتی برای ارتقای ظرفیت تصفیه‌خانه شهرک صنعتی بزرگ شیراز با ظرفیت 10هزار مترمکعب گفت: بخشی از این طرح که از مصوبات سفر ریاست جمهور به استان فارس است، با 100میلیارد تومان و پیشرفت 89 درصدی در حال انجام است و پیشنهاد تکمیل و اجرای ساخت مدول سوم و چهارم نیز با اعتبار 300میلیارد ریال برای مصوبات دور دوم سفر ارائه شده است.
هاشمی در ادامه خواستار همکاری و حمایت اداره‌کل محیط‌زیست برای توسعه شهرک‌های صنعتی و اصلاح رده زیست‌محیطی برخی شهرک‌های صنعتی نظیر اوز، بوانات و اقلید 1 شد و گفت: قطعاً با تعامل و همراهی با اداره‌کل محیط‌زیست، ضمن حفظ الزامات زیست‌محیطی، توسعه‌ای پایدار در استان رقم می‌خورد.
وی همچنین با اشاره به الزام اجرای فضای سبز در سطح شهرک‌های صنعتی و نیز داخل محوطه واحدهای صنعتی مستقر گفت: تاکنون در سطح 547 هکتار از اراضی شهرک‌های صنعتی استان فضای سبز ایجاد شده و برای مصرف بهینه آب نیز از روش‌های آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شود.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس تصریح کرد: با توجه به کاهش منابع آب، استفاده از پساب تصفیه‌شده فاضلاب جهت آبیاری فضای سبز در برنامه قرار گرفته است. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس نیز در این جلسه بر همکاری، تعامل و تفاهم با مجموعه شرکت شهرک‌های صنعتی فارس برای توسعه پایدار صنعت استان تأکید کرد و گفت: معتقدم با حفظ الزامات زیست‌محیطی هم می‌توانیم به توسعه صنعتی دست یابیم و هم حافظ محیط‌زیست باشیم. عطا پورشیرزاد افزود: با توجه به ماهیت شکل‌گیری شهرک‌های صنعتی برای تمرکز واحدهای صنعتی و جلوگیری از پراکندگی آنها گفت: قطعاً کنترل و پایش واحدهای صنعتی و تولیدی به لحاظ حفظ مسائل زیست‌محیطی در سطح شهرک‌های صنعتی آسان‌تر از واحدهایی است که در نقاط خارج از شهرک‌های صنعتی مستقر شده‌اند.
وی با تأکید بر تعامل و همکاری با مجموعه شرکت شهرک‌های صنعتی برای پایش زیست‌محیطی واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی گفت: با واحدهایی که مسائل زیست‌محیطی را رعایت نکنند، مطابق قانون برخورد خواهد شد و شرکت شهرک‌های صنعتی هم واحدهای آلاینده را به ما معرفی کند.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس همچنین بر الزام برخی واحدهای صنعتی برای انجام عملیات پیش تصفیه در واحد صنعتی تأکید کرد و گفت: در این زمینه نیز بررسی‌ها و پایش‌ها انجام و با واحدهای متخلف برخورد خواهد شد.
وی در خصوص اصلاح و ارتقای رده‌بندی زیست‌محیطی برخی شهرک‌های صنعتی استان نیز گفت: در این زمینه نیاز است محدوده این شهرک‌ها از محدوده شهری خارج شود تا نسبت به اصلاح رده‌بندی اقدام شود.
در این جلسه در خصوص مواردی نظیر نصب سامانه‌های لحظه‌ای پایش آنلاین، تفکیک پسماند‌های واحدهای صنعتی و جداسازی پسماندهای خطرناک، نصب ایستگاه سنجش آلودگی، توسعه و تکمیل و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب، نظارت بر فعالیت‌های واحدهای صنعتی و صدور اخطار برای واحدهای متخلف، استعلام درمورد استقرارواحدهای صنعتی در زون‌های تخصصی، موارد مربوط به تغییر کاربری فعالیت‌های واحدهای صنعتی و انجام مطالعات زیست‌محیطی طرح‌های توسعه‌ای شهرک‌های صنعتی بحث و تبادل نظر شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی