[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

کمبود این ماده معدنی دلیل شوره سر است، روزنامه شیراز نوین

روی، یک ماده معدنی ضروری است که نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای بدن از جمله متابولیسم و کاتالیز آنزیمی دارد.
این ماده معدنی برای حفظ سلامت سیستم ایمنی، عصبی و غشای سلولی حیاتی است. کمبود روی همچنین می‌تواند باعث پوسته پوسته شدن پوست سر مرتبط با شوره سر شود.
میزان مصرف توصیه شده
براساس توصیه وزارت کشاورزی امریکا، بزرگسالان و کودکان باید ماده معدنی روی را همانند بیشتر ویتامین‌ها و موادمعدنی به میزان کافی مصرف کنند. مصرف روزانه روی براساس میزان توصیه شده و استاندارد می‌تواند در کمک به جلوگیری از ایجاد شوره سر و دیگر عوارض مرتبط با کمبود آن مؤثر باشد. کودکان زیر سه سال روزانه به دریافت ۲ تا ۳میلی‌گرم روی و کودکان ۴ تا ۸سال روزانه به ۵میلی‌گرم روی نیاز دارند. همچنین در ۱۲سالگی میزان مصرف روی به ۸میلی‌گرم در روز افزایش می‌یابد. میزان مورد نیاز این ماده معدنی برای مردان بالای ۱۴سال روزانه ۱۱میلی‌گرم است. همچنین بانوان در همین محدوده سنی به ۸ تا ۹میلی‌گرم روی نیاز دارند، اما در دوران بارداری و شیردهی میزان مصرف توصیه شده این ماده معدنی ۱۱ تا ۱۳میلی‌گرم در روز است.
منابع غذایی
براساس کلینیک مایو در ایالات متحده، پیروی از یک رژیم غذایی غنی از روی می‌تواند به پیشگیری و بهبود شوره سر کمک کند. بنابراین بهتر است از این ماده معدنی، اسیدهای چرب امگا۳ و سایر ویتامین‌ها در رژیم غذایی خود استفاده کنید، زیرا می‌تواند در کمک به سلامت پوست سر، کاهش پوسته پوسته شدن و خارش مؤثر باشد. روی به طور طبیعی در پروتئین‌های حیوانی از جمله گوشت گاو، مرغ، صدف و گوشت خرچنگ یافت می‌شود. گیاهخواران نیز برای محافظت از پوست سر می‌توانند از لوبیای پخته شده، نخود، پنیر چدار و مغزهای آجیل در رژیم غذایی خود استفاده کنند. مغزهایی مانند بادام‌زمینی، بادام و بادام هندی ۱ تا ۱.۶میلی‌گرم روی در هر ۲۸گرم دارند. همچنین نوشیدن شیر برای مقابله با شوره سر مفید بوده، به طوری که یک فنجان شیر حاوی ۱.۸میلی گرم روی است.
ملاحظات
کمبود روی تنها علت شوره سر نیست. استرس، عفونت‌های قارچی پوست سر و حساسیت به محصولات مراقبت از مو می‌تواند با پوسته پوسته شدن پوست سر مرتبط باشد. همچنین در صورت تجربه علائم شوره سر با وجود سطوح مناسب روی در بدن و استفاده از شامپوی ضدشوره، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی