[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۲
  • دوره جدید

پایان مرمت بازار ابراهیم‌خان، روزنامه شیراز نوین

 مهر: مرمت بازار ابراهیم‌خان کرمان که در طول سالیان گذشته به دلیل دخل و تصرف‌های غیراصولی دچار منظر نامناسب شده بود، با مشارکت میراث فرهنگی و کسبه بازار تمام شد.
به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، مجموعه ابراهیم خان ظهیرالدوله یکی از مجموعه‌های تاریخی باارزش شهر کرمان محسوب می‌شود که قدمت آن به دوره  قاجاریه می‌رسد. این مجموعه باارزش شامل مدرسه، حمام، بازار و آب انبار است. «حمید روحی» معاون میراث فرهنگی استان کرمان درخصوص مرمت‌های اخیر بازار ابراهیم خان گفت: بازار ابراهیم‌خان سال‌هاست به عنوان بازار زرگری مورد بهره‌برداری قرار داشته است. با این حال طی سال‌های گذشته مداخلات زیادی در این فضا انجام گرفته بود؛ از جمله نصب درب‌های کرکره‌ای، نصب تابلوهای نامناسب، تعمیر و مرمت‌های اشتباه، نصب کولر در سر در مغازه‌ها و کف‌سازی با آسفالت و... که موجب شده بود این بازار منظر نامناسبی پیدا کند. وی افزود: با توجه به دخل و تصرف‌های نامناسب در بازار ابراهیم‌خان، سال گذشته با مشارکت کسبه و بازاریان مرمت و ساماندهی بازار ابراهیم‌خان آغاز شد و روز گذشته با اتمام مرمت کاشی‌کاری هفت‌رنگ سردر ورودی مدرسه از داخل قیصریه کار مرمت بازار به اتمام رسید.
معاون میراث فرهنگی کرمان همچنین تأکید کرد: با همکاری و مشارکت اداره میراث فرهنگی کرمان و کسبه بازار، طی یک دوره مداوم عملیات مرمت سقف‌ها و ستون‌ها، ساماندهی تأسیسات شهری و انتقال به کانال‌ها شامل آب، برق و مخابرات، برچیدن کف و کف‌سازی مجدد با قلوه‌سنگ ریز، برچیدن تابلوها و ساخت و نصب تابلوهای کاشی هفت‌رنگ برای هر مغازه، برچیدن کولرها و بازسازی پنجره‌های چوبی، مرمت حوض وسط قیصریه، مرمت و راه‌اندازی ساعت قدیم مدرسه به شکل و کارکرد اصلی، مرمت کاشی‌کاری هفت‌رنگ سردر مدرسه، استحکام‌بخشی سنگ‌های سردر مدرسه، مرمت و بازسازی درب‌های چوبی ورودی، برچیدن درب‌های کرکره‌ای و نصب درب‌های جدید به شکل اصلی، سبک‌سازی و مرمت پشت‌بام و آجرفرش مجدد و مرمت مقرنس‌های ورودی مدرسه و حمام و آب‌انبار انجام شد. به طوری که هم‌اکنون این بازار یکی از زیباترین بازارهای تاریخی کرمان محسوب می‌شود که الگوی مناسبی برای مشارکت مردم در حفظ آثار ابنیه و ارزش‌های تاریخی به شمار می‌رود.  
این درحالی است که به گفته روحی، مشارکت در مرمت و تعویض درب‌های بازار بزرگ کرمان نیز با مشارکت شهرداری و کسبه ادامه دارد و کار بازسازی و مرمت حمام ابراهیم‌خان نیز با مشارکت بخش خصوصی و جهت کارگاه و ورک شاپ طلا و نقره آغاز شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی