[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

مادر موزه‌های ایران با «سلفی» قهر کرد، روزنامه شیراز نوین

تسنیم: مهم‌ترین موزهٔ ایران که معروف به موزه مادر کشور است، دوستی خود با عاشقان سلفی گرفتن را به قهری ترجیح داد، به طوری که مدیرکل موزهٔ ملی ایران که جزو معتبرترین موزه‌های جهان نیز است از ممنوعیت استفاده مونوپاد برای ثبت سلفی خبر داد.
جبرئیل نوکنده، مدیرکل موزهٔ ملی ایران عنوان می‌کند: به دلیل حفاظت و مسائل ایمنی ویترین و آثار موزه‌ای، گرفتن سلفی در این موزه مهم کشور دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود.
وی ادامه می‌دهد: افرادی که می‌خواهند در موزه‌ها و علی‌الخصوص در موزه ملی ایران با مونوپاد سلفی بگیرند، این خطر وجود دارد که به آثار و ویترین‌های موزه خسارت وارد کنند، بنابراین از این به بعد ثبت سلفی برای بازدیدکنندگان ممنوع خواهد بود. این در حالی است که محمدرضا کارگر، مدیر اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برخلاف دیدگاه جبرئیل نوکنده، مدیرکل موزهٔ ملی ایران به یکی از رسانه‌ها عنوان کرد: «ثبت سلفی نه تنها در موزه‌ها ممنوع نیست، بلکه به نوعی برای معرفی موزه به دیگران با ثبت تصویر سلفی تأثیرگذار نیز است، بنابراین هر موزه‌ای می‌خواهد سلفی را ممنوع کند باید این درخواست را به طور رسمی به ما ارائه کند تا به صورت کارشناسی به آن بپردازیم.
گفتنی است موزهٔ ملی ایران مجموعه‌ای از گنجینهٔ آثار تاریخی و پیش از تاریخی ایران است که در تهران قرار دارد. این موزه شامل دو ساختمان مجزا به نام‌های موزهٔ ایران باستان با تاریخ گشایش 1316 است.
موزهٔ ملی ایران مهم‌ترین موزهٔ کشور در خصوص نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه‌های باستان‌شناختی ایران است. گستردگی و تنوع مجموعه اشیا موجود در موزه به گستردگی جغرافیایی کشور و دوران متعدد پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی است که انسان در این سرزمین زیسته و آثاری از خود به جای نهاده است. در حال حاضر موزه ملی به نمایش آثاری پرداخته که بیانگر غنای فرهنگ و تمدن، هنر، رشد اقتصادی و دست‌آوردهای فن‌آوری ایرانیان است.
موزه ملی ایران با قدمتی حدود 80سال، نه تنها بزرگترین موزه باستان‌شناسی و تاریخ ایران است، بلکه این موزه در فرهنگ موزه‌داری ایران به عنوان موزه مادر محسوب می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی