[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۷
  • دوره جدید

اضطراب هم خوب و بد دارد؛ با انواع اضطراب و آثار آن‌ها آشنا شوید، روزنامه شیراز نوین

روزیاتو- زندگی بدون اضطراب مثل یک رویا می‌ماند، اما محققان می‌گویند اگر بتوانید از حاشیه امن خود بیرون بیایید، اضطراب در واقع مفید هم هست. جنبه مثبت این مسئله آن است که می‌تواند باعث رشد شما شود. اما هر نوع اضطرابی نمی‌تواند برای ما انگیزه بخش باشد. در ادامه به انواع اضطراب و تأثیرات آن‌ها خواهیم پرداخت.
اضطراب خوب و بد
سراسر زندگی ما مملو از چالش‌هایی است که باعث مضطرب شدن ما می‌شوند، اما مفید یا مضر بودن اضطراب را میزان آن تعیین می‌کند:
واکنش مثبت بخشی طبیعی از روند رشد ما است که باعث اندک افزایشی در ضربان قلب و سطح هورمون‌های اضطراب در بدن می‌شود.
واکنش قابل تحمل به دلیل مشکلات پیش آمده، سیستم‌های هشدار دهنده بدن را فعال می‌کند و آن‌ها را به سطح بالاتری می‌رساند. این مشکلات می‌تواند برهم خوردن یک رابطه عاطفی یا صدمات جسمانی باشند، اما همه ما توانایی تحمل آن‌ها را داریم.
واکنش سمی‌ طبیعی نیست و به سلامت ما صدمه می‌زند.
اما برای اینکه متوجه شویم چرا بدن ما واکنش‌های متفاوتی دارد، باید بتوانیم انواع مختلف اضطراب را از هم تشخیص دهیم.
۱- اضطراب حاد
اضطراب حاد شایع ترین نوع اضطراب است. نوعی واکنش است که نسبت به چالش‌ها و وقایع جدید رخ می‌دهد، مثل مرتکب شدن یک اشتباه در محل کار، دعوا با بهترین دوستان خود، یا سخت و پیچیده بودن تکالیف مدرسه.
اگر بخواهید به کودکتان دوچرخه سواری یاد دهید، این مسئله اضطراب شدیدی به هر دوی شما وارد خواهد کرد. اما در عین حال، این آموزش سرگرم کننده هم خواهد بود.
مقدار مناسبی از اضطراب حاد می‌تواند مغز را فعال و به سلامت شما کمک کند.
با این حال اضطراب خیلی کم هم می‌تواند باعث بی حوصلگی و حتی افسردگی شود. احتمالاً برای بسیاری از ما پیش آمده در دوره‌ای از زندگی‌مان که هیچ اتفاقی رخ نمی‌داد، به همین دلیل احساس دلمردگی و کسلی می‌کردیم.
۲- اضطراب حاد اپیزودیک
اگر اضطراب حاد زیاد تکرار شود، به آن اضطراب حاد اپیزودیک گفته می‌شود. وقتی دائماً نگران چیزهای جزئی باشید، احساسات منفی می‌تواند بر شما چیره شود. این مسئله می‌تواند باعث خستگی، سردرد و تضعیف سیستم ایمنی بدن شود. به همین دلیل بسیار مهم است که سبک زندگی خود را اصلاح کنید و به خودتان یاد دهید که بعضی چیزها را راحت تر بگیرید. بعضی از ما معمولاً با این نوع اضطراب درگیر هستیم. برای مثال، آدم‌های زودخشم و نگران، اضطراب بیشتری دارند.
۳- اضطراب مزمن یا سمی
اضطراب حاد اگر برطرف نشود و تا مدتی طولانی ادامه پیدا کند، به تدریج تبدیل به اضطراب مزمن می‌شود. ریشه این مسئله می‌تواند ناموفق بودن ازدواج، نامناسب بودن شغل یا فقر باشد. این نوع اضطراب بسیار خطرناک و سمی ‌است. این اضطراب می‌تواند سلامت جسمی ‌و روانی شما را تخریب کند و حتی منجر به سرطان، بیماری‌های قلبی و چاقی شود. تحقیقات نشان داده اضطراب حاد می‌تواند حتی سطح بعضی هورمون‌ها را در بدن بالا ببرد که باعث مختل شدن حافظه می‌شوند. گاهی هم علت اضطراب مزمن می‌تواند داشتن یک کودکی سخت باشد. در این صورت، بعضی افراد جلسات روان‌درمانی یا مدیتیشن را امتحان می‌کنند. اگر متوجه شده‌اید هرچه می‌گذرد زندگی برایتان پیچیده تر می‌شود، لازم نیست دنبال جنبه‌های مثبت این اضطراب بگردید. اگر علاقه ای ندارید نقش یک قربانی را بازی کنید، وقتش رسیده تغییراتی در خود و زندگی‌تان به وجود آورید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی