[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۱
  • دوره جدید

روابط ایران و پاکستان در حال توسعه است، روزنامه شیراز نوین

وزیر خارجه پاکستان در کنفرانس خبری مشترک با همتای ایرانی خود، روابط تهران - اسلام‌آباد را برادرانه توصیف و تأکید کرد: هدف از تقویت روابط میان ۲ کشور، ارتقای سطح روابط اقتصادی و همکاری‌ها در تمام زمینه‌هاست.
به گزارش ایسنا، «بلاول زرداری بوتو» در نشست خبری مشترک با «حسین امیر عبداللهیان» در اسلام‌آباد گفت: ما ۱۵ ماه پیش کار خود را در این دولت(پاکستان) آغاز کردیم و در ژوئن ۲۰۲۰ ایران یکی از اولین مقاصد من در سفرهای خارجی بود. من با افتخار و رضایت از این دوران یاد می‌کنم، چراکه پیشرفت خوبی در توسعه روابط دو کشور داشته‌ایم.
وی ادامه داد: من همچنین بسیار خوشحالم که در اواخر دوران فعالیت دولت کنونی پاکستان شاهد سفر وزیر امورخارجه ایران به اسلام‌آباد هستیم.
زرداری تصریح کرد: یکی از نمونه‌های پیشرفت در روابط دو کشور افتتاح بازارچه مرزی پیشین‌مند با حضور نخست‌وزیر پاکستان و رءیس جمهور ایران در ماه مه و انتقال برق از ایران به پاکستان است. من می‌خواهم بگویم که این پروژه‌ها نشان‌دهنده تعهد و عزم دو کشور برای یافتن راه‌حل‌هایی به منظور تأمین رفاه و منافع مردم دو کشور است. امروز بسیار خوشحالیم که مدارس، بیمارستان‌ها و مراکز مهم دیگری در کویته به لطف برقی که از ایران وارد می‌کنیم، می‌توانند فعالیت داشته باشند.
وزیر امور خارجه پاکستان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود گفت: امروز ما  اسناد مهمی را به امضا رساندیم که مهم‌ترین آنها برنامه راهبردی تجاری بین دو کشور برای دوره ۲۰۲۳ و ۲۰۲۸ است؛ ما می‌خواهیم به هدف خودمان که ارتقای سطح مبادلات تجاری به پنج میلیارد دلار است، بعد از این دوره پنج ساله دست پیدا کنیم. 
وی افزود: همچنین در رایزنی‌های اخیر بین دو کشور توافقاتی برای افزایش همکاری و تعاملات بخش‌های خصوصی دو کشور داشتیم.
وزیر امور خارجه پاکستان با اشاره به اهمیت موضوع هم‌گرایی منطقه‌ای و سیاست دولت ایران در این ارتباط اظهار کرد: ما وجود صلح و ثبات در منطقه را به نفع کل ملت‌های منطقه می‌دانیم و سازمان اکو می تواند نقش مهمی در موضوع هم‌گرایی منطقه‌ای داشته باشد.
زرداری در ادامه و با اشاره به تلاش دو کشور برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در مرزهای مشترک دو کشور گفت: امیدوارم شاهد افتتاح پنج بازارچه مرزی دیگر تا پایان سال جاری میلادی با توجه به موقعیت استراتژیک ایران و پاکستان در جنوب، مرکز و غرب آسیا در مرزهای دوکشور باشیم.
وزیر امور خارجه پاکستان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود  در این نشست خبری اعلام کرد در مذاکرات امروز درباره مسئله انسان‌دوستانه تبادل زندانیان و آزادی ماهی‌گیران و لنج‌های آنها رایزنی و توافق کردیم که محکومان دو کشور را مبادله کنیم؛ در همین راستا قرار است به سرعت فهرستی را تهیه کنیم که در اختیار بخش کنسولی دوکشور برای پیشبرد امور قرار بگیرد. 
این دیپلمات پاکستانی همچنین بیان کرد: در  نشست امروز همچنین بار دیگر تأکید کردیم که مرزهای دو کشور ایران و پاکستان باید به سمبل ثبات و صلح بین دو کشور تبدیل شود.
زرداری همچنین از مواضع ایران در ارتباط با موضوع کشمیر و حمایت از مسلمانان منطقه تشکر و قدردانی کرد.
وزیر امور خارجه پاکستان در ادامه به گفت‌وگوی دو هیئت ایرانی و پاکستانی در موضوع افغانستان اشاره کرد و افزود: قرار شد ایران و پاکستان به همکاری و تعامل خود در موضوع افغانستان ادامه دهند؛ ما هر دو بر اهمیت ایجاد صلح و ثبات در این کشور و ارتقای معیشت و رفاه مردم افغانستان تأکید داریم.
او در پایان بر اهمیت همکاری‌های ایران و پاکستان در قالب همکاری‌های دوجانبه، چندجانبه و بین‌المللی برای مقابله با اسلام‌هراسی تأکید کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی