[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۲
  • دوره جدید

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد: ، روزنامه شیراز نوین

اصلاح کمبودهای قانونی را از مجلس بخواهیم

نشست صمیمی رؤسای انجمن‌های فرهنگی هنری فارس با معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت و همچنین بهزاد مریدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد. سید هادی حسینی گفت: در مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع تغییر قوانین آغاز شده و کلیه قوانین مشابه به کمک مجلس شورای اسلامی و معاونت حقوقی ریاست جمهوری جلسات مختلفی داشتیم و گروه‌هایی تشکیل دادیم که این موارد اصلاح شود تا قوانین روشنی در دستور قرار گیرد و اصلاح کمبودهای قانونی را از مجلس بخواهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه نکات مورد اشاره و تأکید رؤسای انجمن‌های فرهنگی و هنری استان فارس راه‌گشاست گفت: دستگاه‌هایی مانند فرهنگ و ارشاد اسلامی از دو منظر اداره می‌شوند، یکی از منظر کاملاً دولتی و دیگری با نگاه کاملاً بیرونی که بالاخره از عناصر خارج از مجموعه محسوب می شوند.
وی با توجه به آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها هم تصریح کرد: با توجه به اینکه برخی از اینها قدیمی و کهنه هستند و شاید متضاد آنچه امروز در جامعه اداره می‌شود هست، در حال اصلاح تک به تک اینها هستیم.
معاون حقوقی وزارت ارشاد تشکیلات انجمن‌ها را در استان فارس مؤثر ارزیابی کرد و گفت: خروجی این تشکیلات زمانی است که در حین کار خود را نشان دهد؛ یعنی برنامه‌ها در شهرستان‌ها عملیاتی شود؛ همین که این جریان راه بیفتد خودبه‌خود اتفاقات خوشایندی در پی خواهد داشت.
حسینی در عین حال خواستار این شد که در تمامی انجمن‌ها افزون بر کمیته‌ها و کارگروه‌هایی که دارند یک کمیته را به امور اقتصادی اختصاص دهند تا دیگر کمیته‌ها از این موضوع کمک بگیرند؛ زیرا انجمن‌ها صرفاً با کمک دولتی وزارت فرهنگ و ارشاد توانایی اداره خود ندارند.
وی همچنین تأکید بر قرار گرفتن انجمن‌ها بر اساس قوانین و مقررات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ورزید و گفت: کار انجمن‌ها بر پایه فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گیرد و در عین حالی که از مجموعه‌های دیگر کمک می‌گیرد تمامی ظرفیت‌ها را نمی‌شود از کمک‌های اقتصادی فرهنگ و ارشاد انتظار داشت.
حسینی مهم‌ترین نکته انجمن‌ها در یاری‌رسانی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را هم برشمرد و گفت: مشکلات دولت با پی‌گیری و سماجت انجمن‌ها حل خواهد شد؛ مطبوعات باید در حوزه اشکالاتی که وجود دارد قلم بزنند و اگر بنیاد سعدی در شیراز سهمی ندارد، باید صاحبان اندیشه، فکر و سخن در این‌باره قلم بزنند و مطالبه کنند. مطالبه شما در حوزه‌های مختلف بیرونی که منجر به فشار اجتماعی می‌شود، می‌تواند کمک کند به اینکه ما این مطالبه را داشته باشیم. معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه از اختصاص مبلغ ١٠میلیون تومان به عنوان هدیه‌ای از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هر یک از انجمن‌های فارس خبر داد و گفت: به طور حتم شیراز و شهرستان‌های فارس ظرفیت های فراوانی دارند که می‌توانند در حوزه اقتصادی به یاری انجمن‌ها بیایند؛ از این رو باید با شناسایی عناصر اقتصادی و فعالان این حوزه آنان را به حوزه فرهنگ و هنر علاقه‌مند سازیم. وی تأکید کرد: امروز همه متوجه شدند که حوزه فرهنگ هم مانند مدرسه‌سازی، مسجدسازی و مشارکت در دیگر امور نیک مهم است، لذا رویکرد به حوزه فرهنگ شروع شده؛ بنابر این باید از این امکان استفاده کرد. در ابتدای این نشست بهزاد مریدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در توضیحی اجمالی به بیان ابعاد سفر معاون حقوقی و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت و گفت: در این سفر اتفاقات و شرایط قابل توجهی روی داد که امیدوارکننده برای مجموعه فرهنگی و هنری استان است.
وی با ابراز خرسندی از اینکه تأکید هادی حسینی خروج از تصدی‌گری فرهنگ و ارشاد است افزود: با توجه به اینکه عده‌ای از سویی پذیرای انجمن‌ها نبودند و تمامیت‌خواهی را پیشه کرده بودند و از ایجاد انجمن‌ها به عنوان حلقه واسط ممانعت می‌کردند؛ بنا شد تا از سال ١٣٩٣ روند شکل‌گیری انجمن‌ها آغاز شود و اکنون ١٢انجمن استانی داریم و بنیاد حامی فرهنگ و هنر به عنوان انجمن سیزدهم در حال شکل‌گیری است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، فرایند تشکیل انجمن‌ها در تمامی شهرستان‌ها را بر مبنای ضوابط با برگزاری انتخابات عنوان کرد و افزود: پیشکسوتان و متخصصان هر حوزه به عنوان ناظر این فرایند قرار گرفتند و پس از رأی‌گیری نفراتی به مرکز استان اعزام شدند و در شیراز مجامع عمومی و هیئت مدیره‌ها به طور کاملاً خودمختار مدیرعامل را انتخاب کردند.
مریدی در عین حال ادامه داد: بخشی نیز هنوز به طور هیئت امنایی هستند، اما به زودی انتخابات درون آنها برگزار خواهد شد. در حالی که دفاترشان در شهرستان‌ها به صورت انتصابی فعال است که ٦ماه تا یک سال فرصت داده شده سریعاً پروسه انتخابات را طی کنند. دبیر شورای فرهنگ عمومی استان بر استقلال برخی از انجمن‌ها در میان انجمن‌های ١٣گانه تأکید کرد و گفت: انجمن سینمای جوان، انجمن صنفی کانون‌های تبلیغاتی و بسیاری از انجمن‌ها ممکن است در این وادی حضور نداشته باشند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس از حضور ١٢٢انجمن ادبی ثبت شده در فارس خبر  داد.
در ادامه، رؤسای انجمن‌های فرهنگی و هنری استان فارس به بیان نقطه نظرات، پیشنهادات و نیازهای خود پرداختند.
خاطرنشان می‌شود در طی سفر معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت‌هایی فرهنگی هنری اعم از رونمایی از چندین جشنواره هنری و افتتاح نگارخانه و نشست‌هایی با اصحاب فرهنگ و ادب و هنر در شهرهای فارس و شیراز برپا شد که از آن جمله می‌توان به افتتاح «سرای زرنگار» خانه فرهنگ اوز لارستان، نشست با اهالی فرهنگ و هنر لار، گراش، اوز، جهرم، قطب آباد و خفر و رونمایی از پوستر دوسالانه‌ داستان کوتاه نارنج، اشاره کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی