[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۰
  • دوره جدید

نرخ نان را آزاد کنید ، روزنامه شیراز نوین

 
 مریم شمالیان- شیرازنوین
shomalianm@gmail.com 

رئیس اتحادیه صنف نانوایان شیراز گفت: آزادسازی نرخ نان زمینه یک رقابت مناسب را میان نانوایان ایجاد می‌کند؛ بدین ترتیب هر نانوایی که نان باکیفیت‌تری تولید کند، مشتری بیشتری خواهد داشت و لازم است تا آرد از حالت سهمیه ای برای نانوایی‌ها خارج شده و با نرخ آزاد به آنها به فروش برسد؛ در مقابل اما دولت همان یارانه آردی را که به نانوایان اختصاص می‌داد، به مردم پرداخت کند.
علی‌رغم اینکه نرخ نان 30 تا 35 درصد افزایش یافته است، اما مشکلات صنف نانوایان در زمینه مشکلاتی که پیش از این داشته‌اند، ریشه‌کن نشده است و لازم است دولت شیوه دیگری برای رفع مشکلات اساسی این صنف در نظر بگیرد. 
حسینی، رئیس اتحادیه صنف نانوایان شیراز در گفت‌وگو با شیرازنوین با اشاره به اینکه افزایش کنونی نرخ نان در شیراز همسان‌سازی با استان‌های دیگر بوده است، گفت: این افزایش نرخ که به واقع همسان‌سازی با سایر نقاط کشور بود؛ زیرا نرخ نان آنها از ما بالاتر بود.
وی افزود: اما هم‌زمان با افزایش نرخ نان شاهد افزایش ۴۰ درصدی نرخ آب، برق و گاز هم بوده ایم و لازم به ذکر است که در روزهای اخیر، قیمت خمیر مایه نیز ۴۰ درصد گران شده است؛ با این اوصاف در واقع افزایش قیمت نان تأثیر مطلوبی بر درآمد صنف نانوایان ما نداشته است. حسینی همچنین به افزایش دستمزد کارگر هم تأکید و عنوان کرد: این موضوع نیز از مشکلات اصلی و هزینه‌‌بردار این صنف است.
او در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سؤال خبرنگار ما در این خصوص که آیا این افزایش نرخ، هیچ مشکلی از صنف حل نکرده است، اظهار داشت: مشکلات کمتر شد اما ریشه ای حل نشده است؛ بهترین راه برای رفع ریشه ای مشکل صنف نانوایان، دولت و مردم، این است که به آزادسازی نرخ نان اقدام شود.
حسینی با تأکید بر اینکه دولت تا کی می‌تواند کمک ۴۰ درصدی به نانوایان داشته باشد، عنوان کرد: این کمک‌ها کافی نیست و شاهد هستیم که پس از افزایش نرخ نان همچنان همه ناراضی هستند و ای کاش به جای این کمک هزینه، نرخ نان آزادسازی شود.
وی در پاسخ به این سؤال شیرازنوین که آزادسازی نرخ نان چه پیامدهای مطلوبی در پی دارد نیز گفت: آزادسازی نرخ نان در واقع زمینه یک رقابت مناسب را میان نانوایان ایجاد می‌کند، بدین ترتیب هر نانوایی که نان باکیفیت‌تری تولید کند، مشتری بیشتری خواهد داشت.
رئیس این اتحادیه تصریح کرد: بدین ترتیب نانوایان و اتحادیه این صنف می‌تواند سالانه نرخ نان را به شکل مناسب افزایش دهد؛ پس لازم است تا آرد از حالت سهمیه‌ای برای نانوایی‌ها خارج شده و با نرخ آزاد به آنها به فروش برسد؛ در مقابل اما دولت همان یارانه آردی را که به نانوایان اختصاص می‌داد، به مردم پرداخت کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی