[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۰
  • دوره جدید

این علائم یعنی سکته مغزی کرده‌اید و نمی‌دانید، روزنامه شیراز نوین

به گزارش کارگر آنلاین، اگر خستگی‌تان غیر طبیعی است و یا بی‌حسی دارید حتماً به پزشک مراجعه کنید، بی‌حسی و خستگی ناگهانی دو نمونه از اولین علائم سکته مغزی در زنان و مردان می‌باشد.
انواع سکته مغزی
 سکته مغزی ‌ایسکمیک
این نوع سکته زمانی رخ می‌دهد که سرخرگی که خون را به مغز می‌رساند، بسته شود. بسته شدن رگ خونی  علل گوناگونی مانند رسوب چربی‌ها در شریان‌ها (آترواسکلروز)، بی‌نظمی ‌ضربان قلب و‌ ایجاد یک لخته خون  دارد.
سکته مغزی هموراژیک
این نوع سکته زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی در مغز پاره شود و باعث خون‌ریزی در مغز شود.
حمله ‌ایسکمیک گذرا
گرفتگی رگ خونی باعث می‌شود یک سکته مغزی ناقص رخ ‌دهد. ‌این حمله ‌ایسکمی‌گذرا باعث آسیب دائمی ‌مغز نمی‌شود اما علائمی ‌را‌ ایجاد می‌کند که چند دقیقه و یا حتی چند ساعت طول می‌کشند، پس نباید از ‌این حالت چشم پوشی کنید. با دانستن علائم سکته خفیف درمان را هرچه سریع‌تر شروع کنید زیرا از هر سه نفری که دچار سکته خفیف می‌شوند تقریباً 1 نفر سکته مغزی را تجربه می‌کند.
اولین علائم سکته مغزی در زنان و مردان
نشانه‌هایی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود اولین علائم سکته مغزی است که احتمالاً فرد آن‌ها را نادیده می‌گیرد یا با مشکل جسمی ‌دیگر اشتباهاً مرتبط می‌سازد.
1- سردردی شبیه سردرد میگرن
رالف، پروفسور مغز و اعصاب دانشگاه میامی ‌می‌گوید: سردردهای میگرنی می‌تواند زمینه ساز سکته مغزی باشد چون همان نشانه‌های اعصاب را دارد به همین منظور به افراد مبتلا می‌گوییم ‌این بیماری را مثل سکته مغزی جدی گرفته و درمان کنند.
نشانه‌های میگرن
ضربان‌های کند و قوی
درد ضربان‌دار 85 درصد
حساسیت به نور80 درصد
حساسیت به صدا 76درصد
حالت تهوع 7 درصد
درد در یک طرف سر 59 درصد
تغییرات بینایی
تاری دید 44 درصد
استفراغ 29 درصد
2- آفازی یا مشکل در تکلم
همان طور که می‌دانید آمریکا و خیلی از کشورهای دیگر درحال برخورد با بیماری‌های واگیردار و تجویز نامناسب داروها توسط پزشکان هستند؛ سال‌هاست که در دنیای امروزی با پزشکان به دلیل تجویز زیاد دارو مشکل داریم، لکنت زبان عوارض خیلی از داروهاست و بسیاری افراد به دلیل تجویز پزشک به مرور دچار لکنت زبان شده‌اند اما اگر لکنت زبان یک مشکل پس از مصرف دارو نیست سریعاً به پزشک مراجعه کنید مخصوصاً اگر با علائم دیگر مرتبط با سکته همراه باشد.
افرادی که دچار حمله گذرا ‌ایسکمیک می‌شوند، ممکن است به طور موقت قادر به صحبت کردن نباشند یا نتوانند به درستی کلمات را بیان کنند. از دیگر مشکلات تکلم و صحبت کردن، مشکل در درک و فهمیدن صحبت دیگران است. مشکل در صحبت کردن نشان می‌دهد که انسداد در عروق نیمکره غالب مغز اتفاق افتاده است.
3 - خستگی ناگهانی
نقص‌های شناختی ناگهانی در جامعه پرسرعت امروزی رایج است، ساعت‌های زیادی را کار می‌کنیم و حتی زمانی که مسافرت می‌رویم مسئولیت‌های بیشتری را به عهده داریم؛ خستگی موجب زایش مشکلات فکری می‌شود، با ‌این حال اختلال شناختی آشکارا قابل توجه است. دکتر برینگتون اضافه می‌کند در ‌این شرایط و افزایش موج خستگی ممکن است هر بار به کلمه‌هایی که فراموش کرده‌اید و می‌خواهید بگویید فکر کنید اما خیلی طول نمی‌کشد که نمی‌توانید فکرکنید تا چیزی بگویید و همان کلمات را به زبان بیاورید.
4- بی‌حسی
بعد از ‌اینکه از خواب بیدار شدید غیرمعمول نیست که یک یاد و اندام خواب رفته شده باشد که به عنوان عصب فشرده شناخته می‌شود اما اگر تجربه بی‌حسی یا ضعف طولانی مدت را در یک طرف بدن دارید و می‌خواهید از زیاد شدن آن جلوگیری کنید سعی کنید هم‌زمان دست خود را بالا ببرید، اگر یک دست بیفتد ممکن است علائم سکته را داشته باشید.
5 - مشکلات بینایی
خستگی باعث اختلال در بینایی می‌شود، همچنین کهولت سن و نزدن عینک یکی از مشکلات در بینایی است اما ‌این ضعف بینایی اگر با مشکلات دیداری مثل گیجی، دوبینی، از بین رفتن نور چشم همراه شود نشانه سکته مغزی است. ‌این اختلال با نام 
amaurosis fugax نیز شناخته می‌شود که در آن بینایی فرد در یک یا دو چشم به طور ناگهانی از بین رفته یا مختل می‌شود. ‌این اتفاق ممکن است برای چند ثانیه یا دقیقه طول بکشد و از بین برود.
علائم سکته خفیف چیست؟
شایع‌ترین علائم سکته خفیف عبارتند از:
دیزاتری یا ضعف عضلات مربوط به صحبت کردن
گیجی
مشکلات تعادلی
مور مور شدن
کاهش سطح هوشیاری
سرگیجه
بیهوش شدن
حس غیرطبیعی چشایی و بویایی
ضعف یا بی‌حسی در یک سمت از بدن یا صورت
زمان بروز علائم سکته مغزی چه باید کرد؟
علائم سکته مغزی را نادیده نگیرید و معطل نکنید. هر یک دقیقه حیاتی است، پس فوراً خودتان را به پزشک برسانید. اگر بیش از چند دقیقه یکی یا چند تا از علائم سکته مغزی را داشتید، به اورژانس (115) زنگ بزنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی