[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۷
  • دوره جدید

چرا نوزادان در خواب می‌خندند؟ ، روزنامه شیراز نوین


چرا نوزادان در خواب می‌خندند؟ 
آیا چیزی تأثیرگذارتر و خوشایندتر از تماشای لبخند زدن یک نوزاد وجود دارد؟ به همین خاطر است که به اولین لبخند نوزاد تازه متولد شده لبخند فرشته‌وار می‌گویند، لحظه‌ای که بسیاری از والدین ماه‌ها بی‌صبرانه انتظار آن را کشیده‌اند. 
به گزارش روزیاتو، لبخند زدن کودکان اما بیشتر در زمان خواب رخ می‌دهد. اکنون سؤال این است که آیا کودکان خواب می‌بینند؟ آیا دوران زندگی‌شان در شکم مادر را به یاد می‌آورند؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم در مورد دلیل لبخند زدن نوزادان در هنگام خواب صحبت کنیم.
نوزاد در داخل شکم مادر هم لبخند می‌زند
نوزادان حتی پیش از تولد نیز لبخند می‌زنند که در صورت خوش شانس بودن در هنگام آزمایش اُلتراسوند می‌توانید شاهد آن باشید. مطالعات نشان می‌دهد که نوزادان در شکم مادر به طور متوسط هر بار ۳.۲۱ ثانیه می‌خندند. امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی، می‌توانیم نوزاد را در شکم مادر مشاهده کنیم تا ببینیم پیش از تولد چه فعل و انفعالات و حرکاتی مربوط به او رخ می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که نوزادان ۱۸ هفته پس از لقاح می‌توانند خمیازه بکشند. ۲۶ هفته پس از لقاح، نوزاد می‌تواند لبخند بزند، چشم بر هم بزند و حتی گریه کند. این واکنش‌های غیرارادی در واقع رفلکس‌هایی در حال توسعه و به نحوی آماده شدن برای لحظه تولد هستند.
اولین لبخندهای نوزادان واکنشی و غیرارادی هستند
همان‌طور که گفته شد، واکنش‌های نوزاد در داخل رحم مادر مانند لبخند زدن و خمیازه کشیدن واکنشی و غیرارادی هستند. این بدان معناست که این اعمال واکنش‌هایی فوری به محرک‌ها هستند که در مورد این نوزادان، این محرک‌ها احساس راحتی و سلامت در شکم مادر است. برخلاف بسیاری از ما، به احتمال فراوان نوزادان از لبخند زدن خود اطلاع ندارند و لبخند زدن در شکم مادر بیشتر به حرکات غیرارادی عضله‌هایشان باز می‌گردد، مانند زمانی که لگد زده یا نوک انگشت خود را می‌مکند.
بهترین زمان برای لبخندزدن
در هنگام خواب، نوزاد تازه متولد شده دو فاز خواب را دنبال می‌کند: خواب فعال و خواب عمیق. فاز فعال که با نام REM یا حرکت سریع چشم شناخته می‌شود در اثر فعالیت شدید مغز ایجاد می‌شود. این فاز تقریباً ۶۰ تا ۹۰ دقیقه پس از خوابیدن رخ می‌دهد اما خواب دارای سیکل‌های مختلف است و به همین دلیل REM با خواب عمیق جایگزین می‌شود. با این وجود در طول مرحله REM خواب است که شاهد خندیدن، شکلک درآوردن، دراز کردن پاها و دیگر حرکات غیرارادی در نوزادان هستیم.
خندیدن به عنوان یک واکنش
از آنجایی که نمی‌توانند حرف بزنند، گریه و خنده ابزار ارتباطی و تعاملی نوزاد با اطرافش است. این موضوع دست‌کم در اولین ماه‌های تولد صدق می‌کند. اما باید به یاد داشته باشید که مطالعات جداگانه توانسته‌اند ثابت کنند که نوزادان حتی از ساعاتی پس از تولد نیز یک موجود اجتماعی هستند. به همین خاطر است که لبخند آن‌ها در واکنش به احساسات مثبت یا آرامش بخش مانند نوازش شدن روی گونه یا احساس تمیز بودن دوباره صورت می‌گیرد. خاطرات خوشایند مانند صدا، بو و مزه نیز می‌تواند باعث لبخند نوزاد شود.
نوزادان خواب نمی‌بینند اما حافظه دارند
وقتی نوزادی را در حال لبخند در خواب می‌بینیم این بدان معنا نیست که او در حال خواب دیدن است. 
امکان خواب دیدن در نوزادان تقریباً غیر ممکن است زیرا نوزادان نورسیده هنوز تجربه کافی برای به خاطر سپردن را نداشته و از ظرفیت لازم برای تجسم کردن نیز برخوردار نیستند و مغزشان برای به‌دست آوردن این قابلیت‌ها همچنان در حال رشد است. خوابیدن طولانی در هفته‌های اول تولد اهداف بسیار خاصی دارد که شامل کمک به نوزاد در رشد مغز، تجزیه و تحلیل اطلاعات و ایجاد حافظه است که شروع آن‌ها از رحم مادر است. این موضوع را می‌توان با این موضوع ثابت کرد که نوزادان بعد از تولد صدای مادر یا پدر خود را می‌شناسند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی