[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

اجرای کارورزی درآباده، روزنامه شیراز نوین

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آباده بابیان اینکه اجرای طرح کارورزی همزمان با کل کشور در این شهرستان آغاز گردید اضافه کرد. با هدف افزایش مهارت جویندگان کار اجرا می‌شود و در طرح کارورزی، حقوق و حق بیمه کارورز توسط دولت پرداخت می‌شود و هیچ هزینه‌ای برای کارفرما به دنبال ندارد.
بهرام هاشمی اظهار داشت: فارغ‌التحصیلانی که شرط سنی را داشته و شش ماه تا 3سال از فارغ‌التحصیلی آنها می‌گذرد می‌توانند در این طرح شرکت کنند و ضمن دریافت حقوق و برخورداری از بیمه، نسبت به افزایش مهارت خود اقدام نمایند.
وی گفت: سن لازم برای کارورزی در قالب این طرح حداکثر 25سال سن در مقطع تحصیلی کاردانی، 28سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی، ۳۳سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و 33سال برای مقطع تحصیلی دکتری است.
هاشمی افزود: در این طرح طول دوران سربازی به حداکثر شرط سنی اضافه می‌شود؛ اما چنانچه متقاضی این طرح هنوز فراخوان خدمت نشده باشد یا به دلایل مختلف از سربازی معاف باشد، همان شرایط سنی ذکر شده اعمال می شود.
به حداکثر سن ایثارگران و افراد تحت پوشش سازمان‌های حمایتی هم ۵سال اضافه می‌گردد.
رئیس اداره کارتعاون و رفاه اجتماعی گفت: دستمزد کارورزان در مدت کارورزی به میزان یک سوم حداقل مزد مصوب شورای عالی کار که در سال 96 به میزان 310هزار تومان است از سوی دولت پرداخت می‌شود.
حقوق کارورز بعد از اتمام دوره کارورزی و پس از تأیید کارفرما نسبت به حُسن انجام کار کارورز و صحت کارآموزی و مهارت‌آموزی کارورز به صورت یکجا به حساب کارورز واریز خواهد شد.
این مقام مسئول ادامه داد: طول دوره کارآموزی حداقل 4ماه و حداکثر شش ماه برای هر کارورز متناسب با استانداردهای آموزشی است.
رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی آباده تأکید کرد: خوشبختانه در طرح فعلی کارورزی نگرانی‌های کارفرمایان از نظر شرایط کار و قرارداد کار، لحاظ شده و مشوق‌های خوبی هم برای کارفرمایان در نظر گرفته شده است.
هاشمی در تشریح مشوق‌های اعطایی به کارفرمایان در این طرح گفت: مشوق‌های بیمه‌ای برای افزایش انگیزه کارفرمایان برای جذب کارورزان در نظر گرفته شده است، در این راستا برای افزایش احتمال جذب این افراد و ماندگاری آنها در محیط کار در صورت جذب کارورزان در واحد و بنگاه اقتصادی مربوطه، دولت تا 2سال 100درصد حق بیمه کارفرما را پرداخت خواهد کرد. بدین ترتیب چنانچه کارفرما بعد از طی مدت کارورزی اقدام به جذب کارورز کند، تا دو سال از پرداخت حق بیمه او معاف خواهد بود.
وی در خصوص شرایط کارفرمایان و صاحبان واحدهای تولیدی برای جذب کارورز گفت: هر کارفرما تنها یک دوره می‌تواند نسبت به جذب کارورز اقدام کند و به ازای هر سه نفر بیمه شده قادر خواهد بود یک کارورز را جذب نماید.
هاشمی بیان داشت: همچنین کارفرما حق اخراج نیروی کار با هدف جذب کارورز را ندارد و چنانچه در زمان منتهی به شروع طرح کارورزی اقدام به اخراج یا تعدیل نیرو کند، مشمول طرح کارورزی نخواهد شد.
وی با ذکر اینکه این طرح با هدف جذب 150هزار کارورز در کل کشور آغاز می‌شود، ادامه داد: ثبت نام از متقاضیان شرکت در طرح کارورزی از ابتدای تیرماه آغاز و تا زمان ثبت نام 150هزار فارغ‌التحصیل ادامه خواهد داشت که هنوز برش استانی آن اعلام نشده است.
هاشمی مرجع حل اختلاف بین کارورز و کارفرما را ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد و ادامه داد: طول مدت کارورزی در صورت تأیید توسط کارفرما و وزارت کار، به دوره سنوات خدمتی افراد اضافه خواهد شد. 
رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: متقاضیان شرکت در کارورزی نباید سابقه شرکت در دوره‌های کارورزی قبلی داشته باشند، ادامه داد: هر متقاضی واجد شرایط تنها یک بار می‌تواند در این طرح که امسال برگزار می‌شود، شرکت کند؛ اما کارورزانی که ظرف مدت سه ماه از شروع دوره، انصراف کتبی خود را اعلام نمایند، بر اساس بند ۴، ۳، ۲ و ۸ ماده ۱۳ دوره کارورزی آنها قطع می‌گردد و یک بار از موضوع این بند مستثنی هستند.
وی در پایان گفت: متقاضیان شرکت در طرح کارورزی نباید سابقه پرداخت هیچ‌گونه حق بیمه از سوی کارفرمایان داشته باشند و به عبارتی، طرح کارورزی آنها باید نخستین محیط کاری باشد که این افراد در آن مشغول به کار می‌شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی