[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

گروه خونی A فارس به بحران رسید، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور
m_atashabparvar@yahoo. com

همان طور که اهدای خون مستمر عده‌ای از افراد بی آن که به چشم بیاید می‌تواند جان عده زیادی را نجات بدهد، صرف نظر کردن از این کمک نیز باعث کاهش ذخایر انواع گروه‌های خونی شده و چالش‌هایی را برای درمان بیماران نیازمند به وجود می‌آورد. برخی از بیماران به شکل مداوم و هر روز به خون یا فرآورده‌های حاصل از آن احتیاج دارند و از سوی دیگر در زمان‌های بحرانی مانند هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه طبیعی و غیرطبیعی وجود ذخایر کافی از انواع فرآورده‌های خونی برای کمک به مجروحان احتمالی بسیار حائز اهمیت است. 
آن طور که مدیرکل انتقال خون فارس با خبرنگار «شیرازنوین» مطرح کرد باید از هر نوع گروه خونی حداقل ذخیره‌ای یک هفته‌ای موجود باشد و اگر این ذخیره به حدی برسد که فقط جوابگوی تامین نیازهای کمتر از 2روز بیماران باشد، ممکن است باعث به وجود آمدن شرایط بحرانی شود. 
محمدحسین کریمی با اشاره به اینکه در چند روز گذشته ذخیره گروه O منفی تا حدی کاهش پیدا کرده بود که با اهدا خون توسط مراجعه کنندگان میزان ذخیره آن به شرایط معقول رسید، گفت: در حال حاضر ذخایر گروه‌های خونی A مثبت و A منفی به تامین نیازهای کمتر از 3روز کاهش پیدا کرده و به همین دلیل فراخوانی را اعلام کرده ایم تا افرادی با این نوع گروه‌های خونی که شرایط لازم را دارند، نسبت به اهدای خون اقدام کنند. 
وی بیان کرد: O مثبت از گروه‌های خونی است که به واسطه داشتن فراوانی بالا در موارد اندکی ممکن است در ذخیره خود دچار مشکل شود و همیشه در استان بین 7 تا 9روز ذخیره آن فراهم است. از سوی دیگر گروه‌های خونی AB منفی و O منفی از گروه‌های خونی بسیار کمیاب هستند. مدیرکل انتقال خون فارس یادآور شد: گروه خونی AB می‌تواند از سایر گروه‌های خونی خون دریافت کند و گروه خونی O نیز می‌تواند به سایر گروه‌ها خون بدهد.
به گفته کریمی بیماران تالاسمی و بیماران سرطانی که به ترتیب به گلبول قرمز و پلاکت خون احتیاج دارند از افرادی هستند که به طور مستمر باید ذخیره‌های خونی مورد نیاز آن‌ها تامین شود. 
وی اظهار داشت: سال گذشته 165هزار نفر در فارس خون اهدا کردند که 78هزار نفر از آن‌ها دو بار یا بیشتر نسبت به اهدای خون اقدام کرده اند و به طور کل 55درصد از اهداکنندگان ثابت خون در استان در طول سال بیشتر از دو بار در سال خون اهدا می‌کنند. 
مدیرکل انتقال خون فارس با بیان اینکه به طور عمده حداکثر اهدا کنندگان خون در فارس در گروه سنی 40 تا 60سال قرار دارند، گفت: 97درصد اهداکنندگان خون در استان مرد هستند و زنان فقط سه درصد اهداکنندگان را تشکیل می‌دهند. 
کریمی همچنین مقدار خون اهدا شده در 4ماه نخست سال جاری را 60هزار واحد اعلام کرد. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در پایگاه نمازی سازمان انتقال خون بخش پلاسمافرز قرار گرفته که مختص اهدای پلاسماست که این پلاسما برای ساخت داروهای بیماران هموفیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مدیرکل انتقال خون فارس ادامه داد: با اینکه تعداد دفعاتی که شخص می‌تواند در طول سال خون اهدا کند محدود است، ولی اهدای پلاسما هر دو هفته یک بار امکان پذیر بوده و در حال حاضر روزانه بین 10 تا 15نفر در پایگاه نمازی پلاسما اهدا می‌کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی