[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۳
  • دوره جدید

اشتغال‌زایی با پیوند صنعت و دانشگاه، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
قرارگیری دانشگاه شیراز در جمع برترین مراکز علمی جهان، تعامل بهینه با مجموعه‌های صنعتی، به وجود آوردن فضایی صمیمانه و پرنشاط در دانشگاه، راه‌اندازی ۱۵ رشته تحصلی جدید، احداث و نوسازی خوابگاه‌های دانشجویی، رغبت دانشجویان خارجی به دانشگاه شیراز و راه‌اندازی جشنواره‌های دانشجویی از مهم‌ترین عناوینی بود که رئیس دانشگاه شیراز در نشست خبری با اصحاب رسانه بر آنها تأکید کرد.
محمد مؤذنی ظهر یکشنبه 30 مردادماه در جمع خبرنگاران با تسلیت حادثه تروریستی شاهچراغ، از جایگاه ارزنده دانشگاه شیراز در مجامع بین‌المللی خبر داد و افزود: بر اساس آخرین اعلام مؤسسات ارزیاب دانشگاه‌های جهان، این مرکز رتبه ۶۹۰ را در میان دانشگاه‌های جهان کسب کرده که نسبت به گذشته رشد محسوسی را نشان می‌دهد.
او با اشاره به این موضوع که در سال ۲۰۲۲ نزدیک به یک‌هزار و 800 مقاله توسط دانشجویان دانشگاه شیراز در مراجع بین‌المللی به ثبت رسیده، بیان داشت: در ارزیابی‌های جهانی تا سال ۲۰۲۱، دانشگاه شیراز در مجموع دارای امتیاز ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ بود، اما طی سال‌های اخیر شاهد ارتقای رتبه این دانشگاه و قرار گرفتن در رتبه‌های ۷۵۱ تا ۸۰۰ بوده‌ایم؛ البته در نظام نیچراندکس، دانشگاه شیراز رتبه اول را بین دانشگاه‌های ایران کسب کرده است.
این مقام عالی آموزش عالی پیرامون اهمیت مهارت‌افزایی دانشویان گفت: در راستای کاهش فاصله میان صنعت و دانشگاه مقرر شده تا برخی از دروس در محیط واقعی کار به دانشجویان تدریس شود تا این افراد علاوه بر یادگیری دروس به‌صورت تئوری، به‌صورت عملی نیز با محیط کار آشنا شوند. در همین زمینه بیش از ۳۰ شرکت فناور در دانشگاه شیراز در حال فعالیت هستند و توانسته‌اند طرح‌های مختلفی صنعتی را به ثبت برسانند؛ این در حالی است که طی یک سال گذشته ۱۵۰ کد رشته جدید در دانشگاه شیراز فعال شده که تمامی این رشته‌ها دارای تقاضای مؤثر در بازار کار هستند.
رئیس دانشگاه شیراز از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی برای تعریف اولویت‌های پژوهشی بر اساس نیازهای صنعتی خبر داد و گفت: بعضی از صنعتگران در این پژوهشکده عضویت دارند و در تعیین نیازهای پژوهشی، همکاری می‌کنند. مؤذنی از تعریف بورسیه صنعتی در دانشگاه شیراز خبر داد و گفت: صنایع مختلف این امکان را دارند که دانشجویان مستعد را در رشته‌های مورد نیاز شناسایی و آنان را بورس کنند. در این شیوه، دانشجو در پایان تحصیلات خود جذب صنعت خواهد شد؛ البته صنایع می‌توانند تعدادی واحد درسی را مطابق با نیاز خود تعریف کنند تا دانشجویان بورسیه این دروس را بگذرانند.
وی در بخش دیگری از سخنانش از اجرای سیاست‌های جوان‌سازی جمعیت در دانشگاه شیراز خبر داد و افزود: طی دو سال گذشته اقدام بی‌نظیری از سوی دانشگاه شیراز در بهسازی، مرمت و نوسازی ساختمان‌ها انجام و شماری از خوابگاه‌ها بازسازی شده یا در حال بازسازی است و تعدادی خوابگاه برای دانشجویان متأهل نیز در دست احداث داریم.
رئیس دانشگاه شیراز با اعلام این خبر که 15رشته جدید که دارای بازار کار مناسبی است، ایجاد شده و با همراهی و کمک صنعتگران به دنبال تعریف رشته‌های دیگری هستیم، بیان داشت: طی سال‌های اخیر شاهد تغییر از رشته‌های مهندسی به سمت رشته مکانیک بوده‌ایم، اما اکنون این تمایل به سمت رشته کامپیوتر سوق پیدا کرده است. وی در بخش پایانی سخنانش با تأکید بر این موضوع که هیچ استادی از این دانشگاه طی ماه‌های اخیر منفک و خارج نشده است، گفت: دانشگاه شیراز طی رخدادهای ۱۴۰۱، یکی از آرام‌ترین فضاهای دانشگاهی را داشت و باکمترین میزان آسیب همراه بود. البته همانند سال‌های گذشته، بعضی از اساتید دانشگاه شیراز با گرفتن مرخصی بدون حقوق، برای انجام فرصت مطالعاتی یا ادامه تحصیل و... به خارج از کشور رفته‌اند، اما در همین سال‌های اخیر شاهد جذب افرادی از دانشگاه‌های خارج کشور نیز بوده‌ایم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی