[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

محرومیت تنها دارایی مردم روستای « دُرز» لارستان، روزنامه شیراز نوین

تسنیم: روستای دُرز لارستان فاقد اورژانس جاده‌ای است؛ در حالی که سالانه ۵ تا ۶نفر در این منطقه بر اثر تصادف جان خود را از دست می‌دهند. با وجود اینکه تنها 2ساعت با شهر لار فاصله دارد، اما محرومیت به گونه‌ای قد علم کرده که در نخستین دیدار از این منطقه خودنمایی می‌کند. سخن از منطقه دُرزوسایبان لارستان است. جایی در نزدیکی شهر پر زرق و برق لار. اما اینجا نه تنها زرق‌وبرقی ندارد، بلکه مردم از ساده‌ترین امکانات محروم هستند. 
محرومیت در نزدیکی شهر لار 
محرومیت‌ها تا جایی است که حجت‌الاسلام مختار موسوی، امام جمعه لار را بر آن داشت تا با بازدیدی از این منطقه به همراه مسئولان شهرستان بخشی از محرومیت‌ها را به گوش و چشم مسئولان برساند. وی این منطقه را از محروم‌ترین نقاط کشور ذکر می‌کند و این موضوع را مصداق «آتش به اختیار» مقام معظم رهبری اعلام می‌کند.  لمس مشکلات مردم توسط مسئولان از نزدیک یکی از اهدافی است که امام جمعه لار برای بازدید از این مناطق ذکر می‌کند. حجت‌الاسلام موسوی که آشنایی و توجه به مشکلات مردم را وظیفه ذاتی مسئولان می‌داند، معتقد است مشکلات مردم در این منطقه انباشته شده است. 
سالانه 5 تا 6نفر در منطقه روستای دُرز جان خود را از دست می‌دهند؛ در حالی که این منطقه فاقد اورژانس جاده‌ای است و کمبود اورژانس جاده‌ای در این روستا زمانی بیشتر احساس می‌شود که به گفته مسعود حاجی رجبی، رئیس مرکز اورژانس لارستان، نزدیک‌ترین پایگاه اورژانس به این منطقه در فاصله 100کیلومتری قرار دارد. 
اسلام بدخشان، دهیار روستای دُرز لارستان نبود پایگاه اورژانس جاده‌ای را یکی از مشکلات این منطقه اعلام می‌کند و معتقد است که این تنها گوشه‌ای از محرومیت مردم این روستا و این منطقه است.
به گفته وی، سالانه 5 تا 6نفر جان خود را بر اثر تصادف از دست می‌دهند، علاوه بر این بیماران این منطقه در صورتی که مشکلات حاد داشته باشند به دلیل نبود اورژانس با مشکلات بسیار و از جمله مرگ روبه‌رو می‌شوند. 
صحبت‌های بدخشان درباره محرومیت این روستا در حالی است که به گفته وی، این روستا در حوزه شهرستان لارستان تنها مسیری است که به ایستگاه راه آهن متصل می‌شود و راه آهن از این مسیر می‌گذرد. 
راه‌اندازی اورژانس روستایی در روستاها 
«در جاده‌های اصلی و پرتردد هر 40کیلومتر باید یک پایگاه اورژانس جاده‌ای داشته باشد؛ اما در استان فارس هنوز به حد استاندارد نرسیده است.» این سخنی است که محمدرضا عالی‌منش، رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان فارس درباره اورژانس‌های جاده‌ای می‌گوید. به گفته وی، پوشش اورژانس به صورت مرحله‌ای است که شامل جاده‌های اصلی و پس از آن جاده‌های روستایی یا شهری کوچک می‌شود. عالی‌منش از راه‌اندازی پایگاه‌های اورژانس برای روستاها و شهرهای زیر 50هزار نفر جمعیت سخن می‌گوید که فاکتورهایی مانند فاصله با جاده، فاصله با نزدیک‌ترین پایگاه، جمعیت و غیره دارد.
راه‌اندازی این پایگاه‌ها تنها منوط به داشتن این فاکتورها نیست؛ بلکه باید مصوبه‌ اورژانس کشور را نیز داشته باشد. براساس تفاهم‌نامه‌ای که بین معاون بهداشت و معاون درمان وزارتخانه بهداشت امضا شده تأمین فضای فیزیکی، تجهیزات و نیروی پایگاه‌های روستایی به عهده معاونت بهداشت و نظارت و آمبولانس با اورژانس است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی