[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۲
  • دوره جدید

عوارض استفاده از سفره‌‌های یک‌بارمصرف، روزنامه شیراز نوین

آیا می‌دانید سفره‌های یک‌بار مصرف چه عوارضی دارند؟ این سفره‌ها دارای مقدار زیادی کربنات است که عوارض زیادی برای بدن دارد. از جمله این عوارض می‌توان به کوتاهی قد کودکان و ریزش مو اشاره کرد. همچنین مشکلاتی در معده و روده شما به وجود می آورد.
مخرب بودن کربن به میزانی است که حتی برخی دستگاه‌هایی که این سفره‌ها را تولید می‌کنند، پس از تقریباً ۶ماه نیاز به بازسازی دارند.
دکتر محمدحسین عزیزی، رئیس انجمن صنایع غذایی ایران گفت: بهتر است در مورد هر مطلب علمی، متخصصان مربوطه نظر بدهند. اطلاع‌رسانی در مورد سفره‌های یک‌بار مصرف در حیطه علمی طب سنتی نیست و اظهار نظرهای غیرتخصصی، یکی از مشکلات بزرگ جامعه ماست که باعث سردرگمی مردم می شود.
او در مورد صحت و سقم این خبر افزود: به طور کلی استفاده از مواد پلاستیکی مخصوصاً برای مواد غذایی توصیه نمی‌شود، اما در مورد سفره‌های یک‌بار مصرف اگر مواد غذایی با آنها تماس مستقیم نداشته باشند اشکالی ندارد، چون همه مواد غذایی داخل ظروف هستند و روی سفره قرار می گیرند.
این متخصص علوم و صنایع غذایی بیان کرد: فقط ممکن است نان را مستقیم روی سفره بگذارند یا آن را توسط این سفره‌ها از نانوایی تا خانه حمل کنند که به خانواده‌ها توصیه می‌شود از انجام این کار خودداری کنند و در هر شرایطی، نان را درون ظروف مخصوص بگذارند. رئیس انجمن صنایع غذایی گفت: بهتر است افراد برای حمل نان از پارچه نخی سفید و بدون چاپ و نوشته یا یک کاغذ سفید و تمیز و یا پس از اینکه نان را روی توری جلوی مغازه نانوایی سرد کردند آن را درون نایلون گذاشته و تا خانه حمل کنند.
وی در مورد بهترین نوع سفره‌های یک‌بار مصرف اظهار کرد: سفره‌هایی که دارای نام و نشان کارخانه تولید کننده، مجوز بهداشت و پروانه ساخت و علامت استاندارد باشند و از مراکز معتبر خریداری شوند معمولاً برای سلامت آسیب زا نخواهند بود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در مورد سفره‌های یک‌بار مصرف نامرغوب تصریح کرد: آن دسته از سفره‌هایی که مرکب نقوش سطح آن به آسانی و با سایش دست جدا و دست را رنگی می‌کند می‌تواند به راحتی به مواد غذایی نیز انتقال یافته و به خصوص در تماس مستقیم با نان داغ به دلیل رطوبت ایجاد شده از بخار آن سریع‌تر شروع به فعل و انفعالات مضر شیمیایی کند.
به گفته او مرکب‌های چاپ حاوی ترکیبات و فلزات سنگین و سمی هستند که در صورت تجمیع درازمدت در بدن می‌توانند باعث بروز بیماری‌‌ها و مشکلات عدیده‌ای در مصرف کننده شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی