[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۶
  • دوره جدید

سرکوبی غرایز، روزنامه شیراز نوین

خداوند هیچ استعدادی را در ذات انسان قرار نداده است، مگر اینکه برای آن علت و فلسفه و فوایدی منظور کرده است و سرکوب استعدادها مغایر اراده خداوند است. بنابراین کار معلم، وظیفه مربی و رسالت تعلیم و تربیت، سرکوب غرایز و استعدادها نیست. بلکه شناسایی استعدادها و سپس هدایت و جهت دادن استعدادها و غرایز در مسیر فلسفه خلقت و اراده و تدبیر خداوند است. البته این کار سختی است؛ اما مهم است و متأسفانه مسئولان تعلیم و تربیت ما در این رابطه دو مشکل بنیادین دارند.
برخی به خاطر نگاه‌های تک‌بعدی خود مشکل بینشی و نگرشی نسبت به فلسفه وجودی استعدادها و غرایزی که ذکر شده دارند و برخی دیگر مشکل روشی دارند یا در کاربرد استعدادها در زمان و مکان و موقعیت‌های ویژه اشتباه می‌کنند و نمی‌توانند دانش‌آموزان را به نحوی آموزش دهند که در کجا شادی کنند و در کجا صلوات بفرستند و در کجا عزاداری کنند. چگونه و به چه میزان شادی کنند؟ معلوم کنند که دامنه شادی و غم تا کجاست؟ مرزهای مجاز و غیرمجاز آن تا چه حد است؟
باید نظام تعلیم و تربیت درصدد نشان دادن زیبایی‌ها و جاذبه‌های دینی به نسل جوان باشد. نباید جوانان فکر کنند هرچه زیبایی است مربوط به نوآوری‌های جدید است و هرچه امور خشن و زمخت است مربوط به سنت‌های دینی است.
باید مربیان و معلمان دلسوز پل ارتباطی رنگین و شاداب و پرنشاطی بین گذشته و حال و سنت‌های دینی با نوآوری‌ها و نیازهای معقول جدید ایجاد کنند. به نحوی که نه آرمان‌ها و اصالت‌ها خدشه‌دار شود و فراموش شود و نه جوانان و نوجوانان ما از جاذبه‌های نوآوری و زیبایی‌های مشروع محروم شوند. امام صادق(ع) در مورد ویژگی شیعیانش چنین می‌فرمایند: پیروان ما از مازاد سرشت و طینت ما آفریده شده‌اند. در خوشحالی ما خوشحال و در اندوه ما غمناک‌اند. باید بچه‌های ما آموزش ببینند که شادی و غم آنان چگونه متجلی شود و چگونه تعدیل یابد. چون در اسلام نشاط و شادابی تعدیل نشده و یا افسارگسیخته نداریم و توجه به اصل تربیتی نشاط و سرور در جوانان نیز نمی‌تواند موجب لطمه زدن به شخصیت آنان شود یا محیط اجتماعی را محکوم کند به عزاداری و همان گونه که صلوات نیز با همه محاسن و فوایدی که دارد نباید خلاف عرف و منطق انجام شود که خدای نکرده موجب بیزاری از دین شود.
عبدالله صادقی رونیزی، معاون اجرایی آموزشگاه استثنایی شهید مجید راهبی، ناحیه یک شیراز

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی