[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

دانشگاه‌های برتر جهان، روزنامه شیراز نوین

سیدمحی‌‌الدین حسینی ارسنجانی- شیراز نوین
نشریه آموزش عالی تایمز، تازه‌ترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان را از چشم‌انداز تدریس، تحقیق، انتقال دانش و وجه بین‌المللی توسط مرکز اطلاعات تامسون رویترز اعلام کرد. نشریه آموزش عالی تایمز رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان (The Times Higher Education World University Rankings) برای سال تحصیلی 2012 - 2013 با درنظرگیری 13شاخص عملکرد رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان را اعلام کرده تا جامع‌ترین و متعادل‌ترین مقایسه‌ها را ارائه کند. این مقایسه‌ها معمولاً مورد اعتماد دانشجویان، شخصیت‌های آکادمیک، رؤسای دانشگاه‌ها و صنایع و دولت‌ها قرار دارد.
برترین‌های رتبه‌بندی
در فهرست منتشرشده مربوط به سال 2012- 2013، مؤسسه فناوری کالیفرنیا از آمریکا با نمره کلی 95.5 در رتبه اول قرار گرفته است. دانشگاه استنفورد با نمره کلی 93.7 در ردیف دوم و دانشگاه آکسفورد بریتانیا با نمره کلی 93.7 در ردیف سوم جدول جای دارند. دانشگاه هاروارد، مؤسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه پرینستون و دانشگاه کمبریج در ردیف‌های چهار تا هفت این جدول جای گرفته اند.
کالج امپریال لندن از بریتانیا با نمره 90.6، دانشگاه کالیفرنیا برکلی با نمره کلی 90.5 و دانشگاه شیکاگو با نمره کلی 90.4 در ردیف‌های هفت تا 10 این جدول جای گرفته اند.
رتبه یک دانشگاه ایرانی در میان برترین‌ها
دانشگاه صنعتی شریف ایران نیز در رده 301 تا 350 این جدول قرار دارد.
جایگاه دانشگا‌ه‌های آسیایی
در میان دانشگاه‌های آسیایی می‌توان به دانشگاه توکیو ژاپن اشاره کرد که با نمره کلی 78.3 در ردیف 27 این جدول ایستاده است. دانشگاه ملی سنگاپور با نمره کلی 77.5 نیز در رده بیست و نهم و دانشگاه هنگ کنگ نیز در رده 35 قرار گرفته است. این درحالی است که دانشگاه کیوتو ژاپن با نمره کلی 66.8 در ردیف 54 این فهرست جهانی قرار گرفته است. دانشگاه علم و فناوری چین در رده 201 تا 225 و دانشگاه کره در ره 226 تا 250 قرار گرفته‌اند. دانشگاه فنی استانبول در ردیف 276 تا 300 و دانشگاه ملک عبدالعزیز عربستان در رده 301 تا 350 قرار دارند. نشریه آموزش عالی تایمز، در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان یک نشریه بین‌المللی است که توسط مجله آموزش عالی تایمز منتشر می‌شود و اطلاعات آن را مرکز اطلاعات تامسون رویترز ارائه می‌کند. انتشار این نشریه از 2004 با همکاری شرکت Quacquarelli Symonds آغاز شده است. نشریه آموزش عالی تایمز در سال 2010 همکاری خود را با این شرکت قطع کرد و از آن پس از اطلاعات ارائه شده توسط مرکز تامسون رویترز استفاده می‌کند. این نشریه یکی از سه معتبر و بانفوذ در زمینه رتبه‌بندی دانشگاه ها است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی