[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۴
  • دوره جدید

پهپادهای آشیانه‌دار تحت شبکه به کمک صنایع و معادن می آیند، روزنامه شیراز نوین

پهپادهای آشیانه‌دار تحت شبکه تولید‌شده در یک شرکت دانش‌بنیان توانسته‌اند با تصویربرداری برخط از معادن، گام مؤثری در رشد و توسعه معادن بردارد.
به گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از پارک فناوری پردیس، پهپادهای آشیانه‌دار تحت شبکه از جمله پهپادهای غیرنظامی است که برای فیلم‌برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فناوری پیشرو که در اصطلاح سکوی DIB نامیده می شود، چند سالی است که مورد توجه قرار گرفته است و کشورهای مختلفی در این زمینه ورود کرده‌اند.
یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد پارک فناوری پردیس از جمله شرکت‌هایی است که تولید پهپادهای آشیانه‌دار تحت شبکه را در دستور کار خود قرار داده است. سجاد کریمی، مدیرعامل این شرکت با اشاره به اهمیت استفاده از پهپادها در تصویربرداری گفت: پهپادهایی که توسط سایر شرکت‌ها تولید می‌شوند به حضور کاربر یا همان خلبان متخصص در محل نیاز دارند که محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند، اما مجموعه رایمون توانسته است با طراحی یک سیستم متشکل از یک پرنده(پهپاد)، آشیانه و نرم‌افزار تحت شبکه، عملاً خلبان و اپراتور را از سیستم پهپاد حذف کند.
وی افزود: در برنامه طراحی‌شده توسط این شرکت، به‌جای اینکه خلبان در مکان استقرار پهپاد حضور داشته باشد تنها با زدن یک دکمه دستور پرواز این پهپاد به مکان مشخص‌شده صادر و اطلاعات لازم از طریق نرم افزار تحت شبکه دریافت می‌شود.
کریمی درباره کاربردهای این سیستم هم گفت: به طور کلی پهپاد به نقاطی که دسترسی آن برای انسان دشوار و یا خطر جانی دارد به راحتی دسترسی پیدا می‌کند و مزیت سیستم پهپادهای آشیانه‌دار تحت شبکه در این است که با حذف اپراتور می‌تواند در معادن، در امور مربوط به نقشه‌کشی و امور حفاظت و نگهبانی مورد استفاده قرار گیرد.
مدیرعامل این شرکت از همکاری با چندین مجموعه معدنی از جمله فولاد مبارکه و همچنین همکاری با سازمان جغرافیایی کشور خبر داد و افزود: در مدت کوتاه تأسیس این شرکت، بیش از ۵۰ هزار هکتار توسط پهپادهای آشیانه‌دار تحت شبکه این شرکت نقشه‌برداری شده است.
وی همچنین از اخذ مجوز طراحی و تولید پهپاد از سازمان هواپیمایی کشوری خبر داد و عنوان کرد: در آینده نزدیک و با جذب سرمایه‌های لازم، تجاری‌سازی گسترده پهپادهای آشیانه‌دار تحت شبکه توسط مجموعه در دستور کار قرار دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی