[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۹۱
  • دوره جدید

ابعاد روحی روانی را دست کم نگیریم ، روزنامه شیراز نوین

سرنوشت غم‌انگیز فوق ستاره فوتبال برزیل می‌تواند هشداری برای سایر اهالی فوتبال در سراسر جهان باشد؛ به خصوص کشورهایی مثل ما که فوتبالیست‌های زیادی از جنوب شهرها و محلات فقیرنشین رشد می‌کنند.
حدود ۲٠ سال پیش، آدریانو یکی از بزرگترین نام‌های جهان فوتبال بود؛ یک فوتبالیست شش‌دانگ واقعی، با شوت‌هایی بی‌نظیر، تکنیک بالا و قدرت بدنی فوق‌العاده. اما مشکلات روحی روانی، او را از پا درآورد.
خاویر زانتی، ستاره آرژانتینی باشگاه اینتر می‌گوید: آدریانو در ابتدای ورودش به اینتر در یک بازی دوستانه مقابل رئال مادرید گلی خیره‌کننده‌ به ثمر رساند؛ با خودم گفتم او رونالدوی جدید است، او همه چیز دارد؛ فیزیک، استعداد، سرعت و ... اما آدریانو از محله‌ای زاغه‌نشین آمده بود و این مرا می‌ترساند.
تجربه به من ثابت کرده بود افراد فقیر وقتی به ثروتی ناگهانی می‌رسند دچار دردسر می‌شوند؛ تقریباً هر روز در پایان تمرین از او می‌پرسیدم امشب چه کار می‌کنی؟ کجا می‌روی؟ ترسیدم به دردسر بیفتد و پولش را در راه تفریحات ناجور خرج کند تا از فوتبال دور شود. 
آدریانو پدری داشت که بسیار مراقب او بود و همیشه وی‌ را روی فوتبال متمرکز نگه می‌داشت؛ یک روز قبل از شروع فصل اتفاق ناگواری رخ داد؛ خانواده آدریانو از برزیل با او تماس گرفتند و او خبری دریافت کرد که می‌تواند شما را برای همیشه تغییر دهد: «آدریانو، پدرت مرده است».
دیدم هق‌هق می‌کند؛ گوشی را پرت کرد و به شکل ترسناکی فریاد می‌زد. من و موراتی از آن روز او را مانند یک برادر کوچک تحت حمایت خود گرفتیم؛ او در این مدت بازی می‌کرد، گل می‌زد و در حالی که دستانش رو به آسمان بود به پدرش تقدیم می‌کرد.
 اما بعد از آن تماس تلفنی، او هرگز مثل قبل نشد؛ ما تمام شب‌ها را صرف تشویق او کردیم تا انگیزه بگیرد، اما شکست خوردیم. او برای همیشه غمگین ماند و ما هرگز نتوانستیم او را از افسردگی خارج کنیم و این هنوز هم من را آزار می‌دهد. 
جملات اسطوره فوتبال آرژانتین عبرت‌آموز است؛ در فوتبال خودمان هم بازیکنان زیادی داشته‌ایم که به دلیل مشکلاتی مشابه یا هرگز به حقشان در فوتبال نرسیده‌اند و یا پس از رسیدن به موفقیت‌های ابتدایی، خیلی زود در سراشیبی سقوط قرار گرفته‌اند. 
اینجاست که نقش مدیران و مربیان فوتبالی بیش از پیش به چشم می‌آید؛ این فعالان حوزه فوتبال باید بدانند که کارشان به مسائل فنی محدود نمی‌شود و باید همه‌جوره حواسشان به استعدادهای ریز و درشتی که تربیت می‌کنند، باشد. 
دست کم گرفتن مسائل روحی‌روانی بچه‌ها می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی