[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۱
  • دوره جدید

پکن در جنگ آمریکا-کره شمالی بی‌طرف می‌ماند، روزنامه شیراز نوین

مهر: روزنامه دولتی چین در هشداری دو پهلو خطاب به کره شمالی و آمریکا گفت: اگر جنگی دربگیرد، بی طرف باقی می‌مانیم اما آمریکا هم فکر براندازی نظام حاکم بر کره شمالی را از سر بیرون کند.
«گلوبال تایمز» روزنامه دولتی چین در واکنش به تشدید تنش‌های لفظی آمریکا و کره شمالی که به تهدید نظامی متقابل متوسل شده اند، از تصمیم احتمالی پکن به اتخاذ موضع بی طرفانه در صورت وقوع هرگونه درگیری خبر داد. این روزنامه در سرمقاله امروز خود نوشت: باید این موضوع را مشخص کرد چنانچه کره شمالی تهدید خود مبنی بر پرتاب موشک به سمت قلمرو ارضی آمریکا را عملی کند و این کشور نیز در مقام مقابله به مثل برآید، چین بی طرف باقی می‌ماند.
با این حال، گلوبال تایمز بار دیگر بر موضع پکن به حفظ حاکمیت پیونگ یانگ تاکید کرد و هشدار داد: اما اگر آمریکا و کره جنوبی مبنای حملات خود را بر پایه تغییر نظام کره شمالی قرار دهند و بخواهند الگوی سیاسی حاکم بر شبه جزیره کره را تغییر دهند، چین مانع از عملی شدن این اقدام می‌شود.
چین بارها هشدار داده که با تحریم‌های سازمان ملل متحد تا جایی همراهی می‌کند که به فروپاشی اقتصادی پیونگ یانگ منجر نشود. این در حالی است که آمریکا آشکارا به دنبال تغییر نظام در کره شمالی است. با این حساب اظهارات گلوبال تایمز چین را می‌توان هشداری ۲پهلو به شمار آورد که از یک سو از پیونگ یانگ می‌خواهد تهدید خود مبنی بر شلیک ۴فروند موشک به جزیره «گوام» را عملی نکند و از سوی دیگر به آمریکا هم می‌گوید بردباری من در این مورد به منزله صدور مجوز برای عبور واشنگتن از خطوط قرمز پکن نیست. چین علی‌رغم موافقت با تحریم‌های جدید علیه پیونگ یانگ که شنبه گذشته به تایید همه اعضای شورای امنیت رسید، می‌گوید: تحریم هدف نهایی نیست و مذاکره همچنان از اولویت برخوردار است. گفتنی است در واکنش به تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر پرهیز از آتش خشم واشنگتن، کره شمالی از آمادگی برای شلیک ۴موشک به جزیره گوام خبر داد که میزبان پایگاه نظامی آمریکا در اقیانوس آرام است. در مقابل آمریکا هم می‌گوید که ۶فروند بمب افکن راهبردی را آماده حمله پیش دستانه به سایت‌های موشکی کره شمالی کرده است.
این در حالی است که «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا هشدار داد جنگ با کره شمالی فاجعه بار خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی