[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۴
  • دوره جدید

ساخت دستگاه تحریک الکتریکی غیرتهاجمی عمقی مغز در دانشگاه فردوسی مشهد، روزنامه شیراز نوین

یک تیم فنی- تحقیقاتی در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی موفق شده است بخش‌هایی از مراحل طراحی و ساخت دستگاه تحریک الکتریکی غیرتهاجمی و در عین حال عمقی مغز را به انجام برساند.
به گزارش ایسنا به‌نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی دکتر مریم قربانی، سرپرست این تیم فنی - تحقیقاتی با بیان اینکه در حال حاضر جهت تحریک عمقی مغز بیماران از روش تهاجمی کاشت الکترود استفاده می‌شود که مستلزم جراحی بوده و عوارض بسیار نامطلوبی دارد، گفت: طراحی و ساخت دستگاه تحریک الکتریکی بدون اعمال مستقیم جریان می‌تواند به بهبود روش‌های بالینی کنونی کمک شایانی کند.
وی افزود: در این طرح با ساخت یک سیستم تحریک نوین شامل الکترود خازنی موفق به تحریک نقاط عمقی یک فانتوم 4 لایه از مغز به روش تداخلی شده‌ایم؛ همچنین اثرگذاری روش فوق در ایجاد میدان الکتریکی متمرکز و تأثیر آن بر روی فعالیت نورونی به صورت تحلیلی و شبیه‌سازی بررسی شده است.
وی اظهار کرد: در این پروژه با رویکرد تجربی و محاسباتی مسئله مهم تحریک بهینه فراجمجمه‌ای از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته و روش نوینی برای تحریک الکتریکی عمقی فراجمجمه‌ای به صورت غیرتماسی پیشنهاد و در این روش از الکترودهای خازنی باریم تیتانات زائده‌دار برای تحریک بهینه استفاده شده است.
سرپرست این تیم فنی - تحقیقاتی با بیان اینکه تحریک مغز توسط میدان الکتریکی خارجی کاربردهای بالینی متنوعی در بیماری‌هایی نظیر پارکینسون، افسردگی و صرع دارد، یادآور شد: امیدواریم در آینده بتوانیم از روش پیشنهادی برای تحریک الکتریکی غیرتهاجمی و در عین حال عمقی مغز  برای کاهش علایم بیماری بیماران پارکینسونی استفاده شود.
وی افزود: در تمامی روش‌های تحریک الکتریکی مغز، میدان الکتریکی توسط تزریق مستقیم جریان به بافت مغز اعمال می‌شود؛ هرچند جریان‌های تزریقی دامنه کمی دارند، اما همچنان مخاطره‌آمیز بوده و می‌توانند عوارض جانبی نامطلوب ایجاد کنند. قربانی تأکید کرد: تحریک مغز توسط میدان الکتریکی خارجی کاربردهای بالینی متنوعی در بیماری‌هایی نظیر پارکینسون، افسردگی و صرع دارد؛ همچنین از این تحریک‌ها می‌توان برای بهبود فرآیند تثبیت حافظه حین خواب در افراد سالم نیز استفاده کرد.
او همچنین عنوان کرد: امیدواریم این رهیافت چند لایه‌ به مسئله‌ تحریک الکتریکی مغز تصویری جامع‌تر و قابل اعتمادتر پیش ‌روی پژوهشگران قرار دهد و تاحدی از تأثیر منفی ناشی از رویکرد سعی و خطا در یافتن پارامترهای صحیح برای یک تحریک مؤثر مغزی بکاهد.
وی گفت: بیمارستان‌ها و شرکت‌های فعال در زمینه تجهیزات پزشکی می‌توانند از دستاوردهای این طرح استفاده نمایند و خاطر نشان کرد: فاز بعدی طرح فوق تست سیستم تحریک ساخته‌شده بر روی موش و سپس میمون سالم و بیمار خواهد بود و در آینده امیدوار هستیم که از سیستم فوق برای کاربردهای بالینی در انسان استفاده شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی