[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

هدررفت سالانه ۲۵ میلیون تن مواد غذایی در کشور، روزنامه شیراز نوین

صدا و سیما: رئیس تعاونی تولیدکنندگان مواد غذایی با بیان اینکه سالانه 130میلیون تن انواع مواد غذایی و کشاورزی در کشور تولید می‌شود از هدررفت 25میلیون تن از این مواد خبر داد و گفت: نبود صنایع تبدیلی مناسب مهمترین دلیل هدررفت مواد غذایی در کشور است. مهدی کریمی تفرشی در مصاحبه با خبرنگاران از دولت دوازدهم خواست برای جلوگیری از این روند شرایط سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی را بیش از پیش فراهم کند. وی همچنین با اشاره به اینکه 90درصد محصولات غذایی و کشاورزی مورد نیاز هم اکنون در 14هزار واحد صنعتی تولید می‌شود از اینکه فقط 50درصد ظرفیت واحدهای تولیدی و کارخانه‌ها در این حوزه فعال هستند، ابراز نارضایتی کرد و گفت: با توجه به اینکه کمبود نقدینگی مهمترین مشکل پیش روی صنایع غذایی و کشاورزی است دولت باید با پرداخت بسته‌های حمایتی و وام‌های ضروری این مشکل را برطرف کند.
کریمی ارزش ارزی صادرات کالاهای ایرانی را در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی در سال 95 بالغ بر 6میلیارد دلار برآورد و ابراز امیدواری کرد این میزان در سال 96 به 7میلیارد دلار برسد.
وی با بیان اینکه 80درصد صادرات محصولات غذایی و کشاورزی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای تاجیکستان، ترکیه، افغانستان، چین، کویت و آذربایجان است، عراق و قطر را از جمله کشورهایی برشمرد که ظرفیت بسیار بالایی برای پذیرش کالاهای ایرانی دارند.
کریمی کل صادرات عراق و قطر را به ترتیب 8 و 3میلیارد دلار دانست و از اینکه ایران فقط برای عراق تا 900 و برای قطر تا 20میلیون دلار کالا صادر می‌کند ابراز تاسف کرد و گفت: این در حالی است که ایران می‌تواند در این دو کشور گام‌های بسیار بلندی برای توسعه بازارهای خود بردارد. وی از برگزاری نمایشگاه صنایع غذایی و کشاورزی در دوحه قطر در روزهای نوزدهم تا بیست و دوم شهریور خبر داد و افزود: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای تولیدکنندگان ایرانی بشمار می‌آید تا بازارهای این کشور را در اختیار خود قرار دهند.
کریمی با انتقاد از اینکه همچنان شاهد واردات قاچاق برخی محصولات غذایی و کشاورزی به کشور هستیم، تنقلات، چیپس‌ها، انواع شکلات، شوینده‌ها و انواع سس‌ها را از جمله این کالاها دانست. 
وی بدون اشاره به میزان کالاهای قاچاق درحوزه صنایع غذایی و کشاورزی روند قاچاق این کالاها را نسبت به سال‌های گذشته رو به کاهش اعلام کرد.
کریمی همچنین از تلاش بی وقفه نیروی انتظامی به خاطر مقابله با واردات کالاهای قاچاق در مرزها تشکر کرد.
وی با بیان اینکه حذف قیمت مصرف کننده از روی کالا یکی از برنامه‌های دولت به شمار می‌آید این رویکرد را به نفع مردم و مصرف کننده دانست و گفت: با این حال به خاطر نبود شرایط لازم تاکنون این برنامه اجرایی نشده است.
کریمی تاکید کرد: با حذف قیمت مصرف کننده از روی کالا این امکان برای مردم فراهم می‌شود تا کالاهای خود را براساس کیفیت کالا انتخاب کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی