[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۱
  • دوره جدید

کشف فسیل قدیمی‌ترین پستاندار بالدار در چین، روزنامه شیراز نوین

یک فسیل که به تازگی در چین کشف شده احتمالاً مربوط به قدیمی‌ترین پستاندار بالدار جهان در دوره ژوراسیک است.
کشف‌های شگفت انگیز فسیلی در چین شواهدی را نشان می‌دهد که پستانداران اولیه در دوران ژوراسیک توانایی شناور بودن روی هوا (glide) یا پرواز داشته‌اند.
اعتقاد بر این است اولین پستانداران با دست‌ها، انگشتان و اندام بلند، اولین پستانداران دارای بال بوده‌اند.
طبق یافته‌های دانشگاه شیکاگو، فسیل‌های موجود در چین شواهدی از وجود پستانداران اولیه را در طول دوره ژوراسیک نشان می‌دهد. توانایی آنها برای سُر خوردن در هوا یا پرواز، به آنها امکان می‌داده بین زمین و زیستگاه‌های در ارتفاع به راحتی حرکت کنند.
نه تنها دو فسیل 160میلیون ساله از پکن چین نشان می‌دهد که پستانداران اولیه در دوران ژوراسیک قادر به حرکت در ارتفاع میان درختان و همچنین در زمین به علت توانایی خود برای پرواز یا سرخوردن بودند، بلکه شواهد نشان می‌دهد که این اولین گلاید کننده‌ها قادر به زنده ماندن در محیط‌های مختلف حتی زمانی که در کنار دایناسورها زندگی می‌کردند، بوده‌اند.
«ژشی لو» سرپرست تحقیقات از دانشگاه شیکاگو می‌گوید: فسیل‌های تازه کشف شده، اولین پستانداران بالدار هستند و نشان می‌دهند که پستانداران اولیه در واقع دارای طیف وسیعی از تنوع زیست‌شناسی هستند که به این معنی است که دایناسورها احتمالاً در دوران مزوزوئیک تا اندازه‌ای که پیش از این تصور می‌شد، موجودات غالب نبوده‌اند.
این تحقیقات نشان می‌دهد که پستانداران بالدار صد سال قبل از پستانداران پیشرفته‌تر همچون خفاش به تکامل رسیده بوده‌اند.
هر دو فسیل کشف شده از یک شاخه از پستانداران منقرض شده به نام «haramiyidans» هستند که بسیار نزدیک به پستانداران پیشرفته و تکامل یافته در نظر گرفته می‌شوند.
هر دو فسیل به خوبی حفظ شده‌اند، با بازوها و انگشتان بلند و شواهدی از وجود غشاهای پوستی بال مانند بین اندام‌های عقب و جلو که احتمالاً به عنوان بال استفاده می‌شده است.
علاوه بر این، مفاصل شانه و استخوان پیشانی نشان می‌دهد که قابلیت پرواز و سر خوردن در این حیوانات وجود داشته است.
منبع تغذیه این حیوانات شامل دانه‌ها، گیاهان گلدار و میوه‌ها بوده است. ضمن اینکه زندگی و پوشش گیاهی در آن زمان غالباً شامل سرخس و گیاهان دانه‌دار بوده است. رژیم غذایی این حیوانات در نهایت با گیاهان گل‌دار تکامل یافت.
با توجه به توانایی آنها برای پرواز و سر خوردن، این پستانداران می‌توانستند به آن دسته از مواد غذایی دسترسی پیدا کنند که دیگر پستانداران زمین نمی‌توانستند.
صفات این پستانداران متعلق به دوره ژوراسیک با پستانداران مدرن مانند سنجاب‌های پرنده و خفاش‌ها این است که از همه آنان از غشای پوستی برای رفتن از یک نقطه به مکان دیگر و یا بین زیستگاه‌های زمینی و هوایی استفاده کرده و می‌کنند.
هر دو کشف فسیل توسط یک تیم بین‌المللی از دانشمندان دانشگاه شیکاگو و موزه تاریخ طبیعی پکن مورد مطالعه قرار گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی