[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۲
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

شرایط خوب قاچاق 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

همه آنچه تحت عنوان تلاش برای بهبود شرایط اقتصادی شاهد بوده ایم، جلساتی بود که با فعالین اقتصادی بخش خصوصی برگزار شد و تاثیرات مثبت برگزاری این جلسات ، چندان ملموس نیست! 
سالهاست که از سوی مقام معظم رهبری، نامگذاری سال ها با رویکرد اقتصادی انجام می شود. این تذکر مهم به مسئولین امر داده می شود و باید دید مسئولین تا چه میزان در تحقق شعارهای اقتصادی موفق بوده‌اند. با پایان یافتن جنگ همه به فکر سازندگی و توسعه اقتصادی افتادند،اما همه آنچه تحت عنوان توفیق در اقتصاد ایران در 37 سال گذشته ارزیابی می شود، متوسط رشد اقتصادی 37/2 درصد بوده است که در پایان کار وزیر اقتصاد سابق رسانه ای شده است. وقتی رئیس جمهور برنامه های انتخاباتی خودش را بیان می کند و یا پس از پیروزی در انتخابات با مردم سخن می‌گوید و یا وقتی در مجلس برای تحلیف حاضر می شود و یا وقتی برای دفاع از وزرای پیشنهادی وارد مجلس می شود، تنها یک رویکرد مهم دارد و آن اقتصاد است. اقتصاد ویا جبهه گسترده ای که میتواند به قیمت تمام هستی مان تمام شود.  با وجود عدم بهبود شرایط اقتصادی و تأثیر مستقیم آن بر شرایط سیاسی و امنیتی اما خیل مشتاقان برای تصدی پست های مهم و کلیدی دولت همچنان فشار بر بدنه تصمیم گیری را ادامه می دهند. اصل 44 قانون اساسی بدرستی اجرا نشده است و همه بر اجرای دقیق آن تأکید می کنند.

بدون تعارف باید گفت ، اقتصاد ایران دچار بحران قاچاق و قاچاقچی شده است و تحت این شرایط ، تاکنون توفیقی بدست نیامده است.
همین دیروز عضو ناظر مجلس مطلبی را رسانه ای کرد که طی آن پرده از قاچاق 11 میلیاردی کالا دریک روز از طریق یکی از مرزهای رسمی کشور برداشته شد. اما سؤال اینجاست که چگونه ممکن است این همه افشاگری در حوزه اقتصاد صورت بگیرد و تعداد قابل توجهی اختلاس‌گر دستگیر شوندو محاکمه شوند، اما روند نامطلوب  اقتصاد همچنان همان راه اشتباه و غلط را طی کند. بنظر می رسد دچار یک برنامه ریزی از سوی دست های پنهان شده ایم که بدون اختیار ما را به سمتی هدایت می کنند که نباید. از طرفی اقتصادی ایران دولتی و نفتی است اما فشار برای خصوصی سازی همچنان ادامه دارد و تأسف انگیز است که توفیقی در آن وجود نداشته است!
حالا رهبر انقلاب در دیدار با هیات دولت دوباره تأکید کردند، اقتصاد در اولویت باشد. نگاه به موضوع بیکاری جوانان در اولویت باشد. تصمیمات با در نظرگرفتن اسناد بالادستی و سند چشم انداز و قوانین مصوب باشد. دولت از تصدی گری در حوزه اقتصاد تغییر وضعیت بدهد . با مفاسد اقتصادی برخورد شود، مسئله روستاها، مدیریت واردات و صادرات و برنامه آمایش سرزمینی با نگاه ویژه دنبال شود. اقتصاد نفتی نفی و اقتصاد مولد و مردمی در اولویت باشد. امروز روز آزمون و خطا نیست، روز تلاش برای بهبود شرایط است. فردا مردم به کارنامه‌ها نگاه می کنند مسئولین به فکر نمرات در کارنامه های خود باشند. 
نقطه سرخط ـ از جمله مواردی که می تواند اقتصاد کشور وایضاً فارس را نجات دهد، همین موضوع آمایش سرزمین است . در این برنامه مشخص می‌شود کدام منطقه بدرد کدام طرح اقتصادی می‌خورد وکدام طرح بدرد کدام منطقه نمی خورد .
درگذشته اینطور بود که نمایندگان مجلس بدون بررسی طرح آمایش سرزمین ویا اینکه اصلا طرح آمایش سرزمین وجود داشت یا خیر ؟ به دنبال استقرار صنایع نامربوط در حوزه انتخابیه خود بودند تا با انجام این کار وتحت فشار به وزیران مربوطه در کارنامه خود چیزی را ثبت کنند که اصولا اجرایی نیست ! این اولین ضربه به داستان جذب سرمایه گذاری بود . در استان فارس هم داستان نفتی شدن واستقرار صنایع پتروشیمی ونفت وگاز به همین ترتیب پی گیری شد.اما با گذشت یک دهه، خبری ازاستقرار پتروشیمی وپالایشگاه نیست.طبعاً سرمایه گذاری هم برای این کار به فارس نمی‌آیند.حالا فرض می‌کنیم اگر درتمام این مدت روی هتل سازی ویا بیمارستان سازی کار شده بود، چه عوایدی داشتیم. داستان از این قرار است که فارس نه تنها در این چند سال که طی چهار دهه گذشته هم قرار نبوده صنعتی شود چراکه نشانه ای از این بابت یافت نمی شود . 

 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی