[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۲
  • دوره جدید

نقش اقتصادی زنان عشایر در ایل سنگسر بررسی شد، روزنامه شیراز نوین

مهر: فاز اول طرح تحقیقاتی بررسی انسان‌شناسی نقش اقتصادی زنان عشایر در ایل سنگسر، از سلسله طرح‌های پژوهشکده مردم‌شناسی به پایان رسید.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اعظم موسوی کارشناس و مجری این طرح گفت: ایل سنگسر، مهم‌ترین و پرجمعیت‌ترین ایل در دامنه جنوبی البرز است.
او با بیان اینکه سنگسری‌ها شاخص‌ترین کوچندگان دامنه‌های البرز هستند افزود: استان‌های سمنان، تهران و مازندران در دوره ییلاقی و استان‌های سمنان، خراسان و تهران، مرکزی در دوره قشلاقی قلمرو این عشایر را تشکیل می‌دهند.
این کارشناس اظهار داشت: این عشایر طولانی‌ترین مسیر کوچ را طی می‌کنند به طوری که فاصله دورترین نقطه ییلاقی و قشلاقی آنان به بیش از ۱۵۰۰کیلومتر می رسد.
این پژوهشگر هدف از انجام این پژوهش را بررسی نقش زنان عشایر ایل سنگسری در اقتصاد خانواده اعلام  کرد.
علیرضا حسن‌زاده رییس پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در ارتباط با این طرح پژوهشی گفت: در دوره جدید از مطالعات پژوهشکده مردم‌شناسی، مطالعات عشایری مورد توجه قرار گرفته است.
او با بیان اینکه  بررسی جایگاه و نقش زنان و رابطه آنان با میراث فرهنگی و دانش بومی نیز از موضوعات دیگری است که این پژوهشکده به آن می‌پردازد تصریح کرد: مطالعاتی چون زنان در حفظ میراث ناملموس، روایت‌های زنانه از دوران دفاع مقدس و... نمونه‌ای  از این مطالعات است که در پژوهشکده مردم‌شناسی انجام شده است.
محمد مکاری مدیر گروه مردم‌شناسی زیست محیطی نیز در این مورد گفت: نتایج این پژوهش با توجه به تأکیدی که بر عامل انسانی و نحوه زندگی و مدیریت زندگی عشایری دارد، اطلاعات ارزشمندی را درباره زندگی عشایری و جایگاهی که زنان عشایر در ایل سنگسر و در میان عشایر دارند در اختیار محققان به منظور برنامه‌ریزی‌های اجتماعی و فرهنگی درباره زندگی زنان عشایر و مردم عشایر قرار می‌دهد. این طرح می‌تواند به‌عنوان مطالعه‌ای بنیادی و جزیی از سند برنامه استراتژیک و طرح جامع توسعه پایدار در مطالعات انسان‌شناسی و جزیی از برنامه‌های تخصصی و کاربردی مربوط به مطالعات انسان‌شناسی عشایر و مردم‌شناختی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مطرح شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی