[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

هرآنچه از او می‌تراود شعر است، روزنامه شیراز نوین

هشتمین نشان مفاخر فارس به منصور اوجی اهدا شد
هرآنچه از او می‌تراود شعر است

شیرازنوین- سعیدرضا امیر آبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

به همت مفاخر سرزمین فارس چراغ تابناک فرهنگ، ادب  و معرفت  هیچگاه در شهر راز کورسوی خاموشی و انزوا را تجربه نکرده است و پرداختن به هنرهای ناب همواره در کانون توجه صاحبان اندیشه قرار داشته است. صاحب قلمان استان فارس نقش گسترده‌ای در اعتلای فرهنگ ایران دارند و هیچ تهاجم و جریانی قابلیت زدودن و طی کردن رویه زوال در آنها را در طی تاریخ کهن این سرزمین نداشته است. عنوان شایسته پایتخت فرهنگی ایران عبارت شکیلی است که به همت گرانمایگان شهر راز پدیدار شده و منهای آنها، گویی که قحط الرجال در سرزمین حافظ و سعدی خودنمایی می‌کند. البته این یک رسم ناجوانمردانه زمانه است که صاحبان فرهنگ و اندیشه تنها به عواید ارزشی و منزلت جایگاه فرهنگی این وادی دل خوش‌اند و هیچگاه نتوانسته‌اند به میزان حمیت قلم خویش، به سپری کردن زندگی مادی بپردازند. با این حال جبر زمانه سبب شده است تا بسیاری از بزرگان اهل فرقه اندیشه به یادمان‌های رسانه‌ای قانع شوند؛ چرا که بسیاری از آنها در بسترهای فراموشی با قلم‌های رفیعشان به بایگانی تاریخ سپرده شده و تنها در صورت بروز رویدادی ناگوار، خاطره‌ای از آنها رسانه‌ای می‌شود. در این بین مریدی در مقام متولی فرهنگ فارس کوشیده است تا این رسم ناجوانمردانه را خرق عادت کند و یکی از بزرگترین مسئولیت‌های حرفه‌ای و معنوی خود را در تجلیل و دلجویی از بزرگان ادب و فرهنگ فارس تعریف نماید. در عین حال مسئولان فرهنگی باید در خاطر داشته باشند که کسب عناوین و موفقیت‌های رسانه‌ای نباید بهانه‌ای برای بزرگداشت صاحب قلمان خردمند شوند. بلکه به هر بهانه‌ای می‌توان به احترام آنها ایستاد و از یک عمر فعالیت جان‌فشانانه و خدمت‌رسانی در وادی فرهنگ، ادب و معرفت ایشان قدردانی نمود. در همین راستا مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس طی اقدامی تحسین‌برانگیز از تقدیم نشان فاخر آذرخش در سی شب به سی چهره فرهنگ و هنر فارس خبر می‌دهد. امری که می‌تواند آتش شور و اشتیاق را در دل بزرگان و جوانان حوزه فرهنگ و هنر شعله‌ور ساخته و تضمینی برای حفظ جایگاه معنوی شیراز در عرصه گیتی باشد. در راستای اهدای نشان آذرخش این بار نوبت به هتل بین‌المللی شیراز رسید تا میزبان بزرگداشت و ادای احترام به استاد منصور اوجی با حضور جمعی از مسئولان، بزرگان فرهنگی، مشتاقان و اهالی رسانه باشد.
رهایی اندیشه در امواج اوزان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در ابتدای این مراسم گفت: منصور اوجی به درجه‌ای از فرهیختگی دست یافته که هرچه از آن می‌تراود شعر است.  بهزاد مریدی با بیان اینکه آنچه در  شعر مخاطب را مجذوب اوجی می‌سازد ریتم و تکرار موسیقی کلامی است و این در بطن شعر جاری است افزود: شعر اوجی علاقه وافری برای پرداختن به خود شعر و شاعر اما نه از نوع ارجاع متن به خود دارد. وی در ادامه افزود: تیزبینی اوجی در یادآوری خاطرات است، چراکه رنگ‌ها، خاطره‌ها و عطرها چنان ملموس دوباره‌سازی می‌شوند که گویی در همان زمان و همزمان با شاعر آن را مرور می‌کنیم؛ خاطرات او در شکل‌گیری هر شعر و حوادث اجتماعی زمان خود شاکله‌ای کلی از خود برجای می‌‌گذارد که ما را به جهان شعر از سویی و جهان ابیات معاصر از سویی دیگر رهنمون می‌شود. مریدی افزود: او با تأکید بر تکرار مصراع‌ها و واژه‌ها جهت تأثیرگذاری در خواننده شعرش گونه خاصی از شعر را ارائه می‌دهد؛ زبان شعر اوجی تغزلی است و بیشتر ذهن خود را در امواج اوزان رها می‌سازد؛ این شاعر شیرازی در وصف طبیعت و ارتباط آن با مسائل اجتماع تصاویر زیبا می‌آفریند. وی در شعر نو نیمائی تجارب قابل توجهی دارد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس افزود: منصور اوجی از شاعران معاصر و مطرح ایران است که هم اکنون در زادگاه خویش، شیراز زندگی می‌کند؛ این چهره ادبی شیراز در رشته فلسفه از دانشگاه تهران موفق به کسب مدرک لیسانس شد و پس از آن در رشته علوم تربیتی از دانشسرای عالی تهران مدرک فوق لیسانس را دریافت داشت.
سراینده اشعار بی تکلف
دبیر انجمن آثار و مفاخر فارس در ادامه نوید داد که نشان آذرخش در آذرماه امسال به مدت ۳۰شب به ۳۰چهره شاخص فرهنگی و هنری استان اهدا می‌شود. همچنین مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس هم گفت: ۵۰سال است که منصور اوجی نماینده ادب و شعر شیراز در جامعه ادبی ایران است. کورش کمالی سروستانی فرهنگ شیراز را بدون اوجی داری کاستی دانست و افزود: شیراز وام دار شعر اوجی می‌باشد همانگونه که خود را مدیون شعر شیراز می‌داند. وی اوجی را نامی دیرآشنا عنوان کرد که نقش نگاهش با شعر درآمیخته است. او سال‌ها بر صحیفه زندگانی نقش شعر می‌زند. کمالی سروستانی ادامه داد: اشعار ساده و صمیمی بی آن که تکلفی در کلام می‌گنجد چنان رودی آرام برجان می‌نشیند؛ شعر اوجی جوشش است و پیوندش دغدغه‌های طبیعت انسانی می‌باشد، گویی اوجی شاعر تصویر در زبان است و درهایی تصویر، شعر می سراید.
ذهنی انباشته از آثار شیخ اجل 
در ادامه این بزرگداشت  محمدرضا خالصی خصیصه شعر اوجی را کوتاهی اشعار او دانست که در پهنه تاریخ ادب پارسی کمتر نمونه آن دیده می‌شود. این مدرس دانشگاه گفت: ایجاز مختص شعر اوست که دلایل زیادی دارد؛ اول به عدم علاقه شیرازی‌ها به درازگویی برمی‌گردد و دوم اینکه ذهن اوجی انباشته از آثار شیخ اجل است؛ او سخت متأثر از سعدی است و نخستین چیزی که از او آموخت موجزگویی بود؛ سوم آنکه از منظر هستی شناختی، اوجی خیام‌وار زندگی را کوتاه مثل آه می‌بیند؛ این نگرش، کلامی کوتاه و فشرده را می‌طلبد همانگونه که خیام رباعی را برگزید. وی با بیان اینکه کوتاه‌سرایی اوجی ربطی به تب فراگیر هایکوسرایی امروز شاعران ندارد تأکید کرد: ایجاز اشعار این شاعر دقیقاً از فرهنگ ایرانی - شیرازی او و نه آبشخوری دیگر نشئت گرفته است. خالصی شعر اوجی را سخت تحت تأثیر طبیعت توصیف و خاطرنشان کرد:  او شیفته شکل‌ها، رنگ‌ها و بوها است و از همین رو است که اوجی ما را به ژرفنای اشیای پیرامونمان می‌برد و در همین حالت از اشیاء آشنایی‌زدایی می‌کند و اشیا در شعر او عمق می‌یابند. معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی یکی دیگر از بارزترین خصایص خالق «مرغ سحر» را زمینه فلسفی اشعارش دانست و گفت: اوجی در جوانی فلسفه خوانده و طبیعی است که ذهنش انباشته از مفاهیم فلسفی است. خالصی تأکید کرد: شعر اوجی مملو از فرهنگ، آداب و رسوم و زیست شیرازی است؛ در شعر او شیرازی بودن موج می‌زند و شاید برای فهم کامل شعرش باید شیرازی بود و یا به فرهنگ شیرازی آشنایی کامل داشت. «نوستالژی» هم خصیصه دیگر آثار اوست و آرمان شهر پردامنه‌ترین و ژرف‌ترین آیتم در این مقوله است. این آرمان شهر در ذهن و زبان اوجی در شیرازِ دیروز متبلور می‌شود. خالصی در خصوص زیبایی‌شناسی اشعار اوجی هم مباحثی مطرح کرد؛ سپس سیروس رومی به عنوان عضو هیئت امنای انجمن آثار و مفاخر استان فارس به شیوه برگزیدن شخصیت‌ها و مفاخر پرداخت. وی افزود: شاعرانه زندگی کردن ویژگی اوجی است؛ او با کتاب و ادبیات زیست می‌کند درحالی که در چکاد او فعالیت‌های فرهنگی تأثیرگذار است.
هنرمند هر جا رود بر صدر نشیند
محمد عسلی دیگر سخنران این مراسم بود. وی پیرامون آثار و شخصیت این شاعر برجسته گفت: افتخار من در دوران تحصیل و هم در دوران مسئولیت‌های آموزشی و فرهنگی و رسانه‌ای همکاری و همفکری با بزرگانی است که یکی از آنها هم استاد عبدالرزاق اوجی است، کسی که توانایی‌اش را در آموزش، هنر سرایش شعر، رفتار نظام‌مند و روزنامه‌نگاری محتوایی به معرض نمایش گذاشته است. کارنامه عملکرد استاد کاملاً شفاف است، اوجی شعرش، معلمی‌اش و خودش در هم خلاصه می‌شوند. وی افزود: همه مدیران ارشد نظام باید به گونه‌ای باشند که بزرگان هنرمند، نویسندگان مسئولیت‌پذیر، نوابع بااستعداد و هوشمندان کارآمد را به کار گیرند تا میزان خطاها، گناه‌ها و نارضایتی‌ها کاهش یابد. این کوچک از بدو مسئولیت تاکنون ظرف ٣٨سال گذشته بر این باور بوده‌ام و تا آنجا که توانستم باورم را به کار بستم. عسلی اظهار داشت: با بزرگانی مانند زنده یادان استاد حسن امداد، جمشید صداقت‌کیش، جهانشاه سی سختی، صادق همایونی و عزیزانی چون زمانیان، پرویز خائفی، برادران عزیز فقیری، ابوالقاسم و امین، حمداله آصفی، عبدالعلی دستیغب، شاور پساوند. کوروش کمالی سروستانی، عبدالرحمن مجاهدنقی، منصور پایمرد، محمدرضا خالصی، شهریار مندنی‌پور، هادی محیط، عباس بیاتی، محمد ولی‌زاده، اسماعیل عسلی، فریده برازجانی و بسیاری دیگر که هرکدام در موضوعیت کارشان حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و صدها افراد دیگر که ذکر نامشان در مجال این گفتار نیست افتخار همکاری داشته ام.
وی افزود: بر این باورم که اگر امروز در این محفل صمیمانه و خودمانی ادب دوستان و ادیبان برجسته استان فرصت یافته‌اند در بزرگداشت بزرگان علم و ادب و هنر شرکت نمایند بخشی هم مرهون باور و همت مدیرکل فعلی فرهنگی و ارشاد اسلامی فارس جناب مریدی عزیز است که بماند و بماناد این قدرشناسی‌ها و به قول مولانا این محبت هم نتیجه دانش است.  عسلی خاطرنشان کرد: بزرگداشت مفاخر استان درسی آموزنده برای جوانان مستعدی دارد که فضای فرهنگی و هنری ایران قهرمان را در آینده‌ای نزدیک از آن خود دارند. به قول سعدی بزرگ: هنر دولت پاینده است و چشمه زاینده. هنرمند هر جا رود قدر بیند و بر صدر نشیند. 
در پایان آیین یاد شده، هشتمین نشان مفاخر فارس به استاد منصور اوجی اهدا شد و این شاعر برجسته کانون نویسندگان ایران به بیان خاطراتی از گذشته پرداخت. از منصور اوجی که زاده سال ١٣١٦ خورشیدی در شیراز است تاکنون بیش از ١٠دفتر شعر از جمله «باغ شب»، «خواب درخت و تنهایی زمین»، «شهر خسته»، «برگزیده اشعار» و... به چاپ رسیده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی