[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

ازدواج‌های جعلی؛ کودکان خیابانی، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- فاطمه حمیدی زاده:

هفته گذشته اخباری منتشر شد مبنی براینکه دختران 15ساله ویا زیر 15 سال وادار به ازدواج می شوند و خواسته وناخواسته صاحب فرزند می شوند. اما تمام داستان این نیست چراکه خطر مرگ حین زایمان برای این گروه سنی 2 برابر بانوان 20سال ویا بالای 20 سال است. 
هر چند ممکن است این ازدواج ها دوامی نداشته باشد و همانطوری که  فقربهانه اولین ازدواج بود. حالا در زندگی مشترک سایه اندازد و بهانه جدایی باشد وبطور حتم  این بحران دامنگیر فرزندانی شود که محصول این ازدواج‌های زودهنگام وجعلی هستند. کودکانی که می توان نام آنان را کودکان کار ویا خیابانی گذاشت.
هماهنگونه که افزایش سن ازدواج و عدم تمایل بسیاری از زوجین به فرزند آوری به یکی از دغدغه های خانواده‌ها و مسئولین تبدیل شده است، کاهش سن ازدواج و بارداری در سنین کم نیز معضلی است که می بایست با دقت بیشتری پیگیری شود، زیرا اینگونه وصلت ها عمدتاً نتیجه فقر فرهنگی و اقتصادی خانواده ها بوده و آنها بی توجه به پیامدهای ناشی از این ازدواج مبادرت به این امر می نمایند. شرایط زمانی بدتر می شود که این ازدواج های زود هنگام به تولد فرزند منجر می شود، مادرانی که خود از لحاظ روحی و جسمی به تکامل و بلوغ کافی نرسیده اند، می بایست مسئولیت فرد دیگری را به عهده بگیرند. این مسئله نگرانی های زیادی را در محافل علمی و اجتماعی به بار آورده است، زیرا بارداری و زایمان در سن پایین عوارض جبران ناپذیری را برای مادر و کودک بهمراه دارد. 
اما شرایط باز می تواند از این وخیم تر شود و آن زمانی است که این وصلت نا به هنگام به هر دلیل به جدایی منتهی شود و آن مادر و کودک بیگناه با آینده ای مبهم در اجتماع سرگردان شوند. این افراد که بیشتر برخاسته از قشر ضعیف و آسیب پذیر جامعه هستند با مشکلات زیادی روبه رو شده و احتمال سقوط آنها در دام فساد چیز بعیدی نیست این زنان که عمدتاً از سطح تحصیلی و مهارتی بالایی برخوردار نبوده و خانواده هایشان توان حمایت از آنها و فرزندانشان را ندارند برای ادامه زندگی خود باید به کجا مراجعه کنند؟ برای پاسخ به این پرسش خبرنگار شیراز نوین به سراغ متولیان در نهادهای امدادی رفته است تا با مسئولان این نهادها در خصوص نحوه حمایت از این گروه‌ها گفتگو کند. محمد بذرافشان، مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان فارس در این خصوص ابراز داشت‌که فقر یک بیماری اجتماعی است که سبب بروز بسیاری از ناهنجاری ها می شود و کمیته امداد در پی آن است که با کاهش مدت استقرار در فقر به یاری نیازمندان بشتابد. این اداره پس از استعداد یابی شناسایی میزان توان افراد برای کسب مهارت به آنها کمک می کند تا به توانمندی رسیده و با استفاده از وام های قرض الحسنه و کمک خیرین خود کسب و کاری راه انداخته و در آمد زا باشند. این مقام مسئول در خصوص وضعیت زنان مورد بحث اشاره نمود در صورتیکه آنها بدون دریافت حق و حقوق خود از جمله مهریه از همسر خود جدا شده باشند و تحت پوشش بیمه یا هیچ نهاد حمایتی نباشند می توانند خود و فرزندشان به عضویت این اداره آمده و از حمایت های آنها در حوزه مشاوره های روانشناسی، تربیتی و تحصیلی، درمانی و اشتغال استفاده کنند. او با اشاره به این مطلب که در استان فارس بیش از 23000 دانش آموز و پنج‌هزار دانشجو تحت حمایت کمیته امداد امام‌خمینی هستند، اظهار کرد: 13 کانون فرهنگی تربیتی و 14 خوابگاه شبانه روزی برای اسکان دانشجویان روستایی در نظر گرفته شده است. 
در گفتگوی دیگر با کامبیز قهرمانی، معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر استان فارس، به بررسی مقوله آسیب های اجتماعی پرداختیم . وی ضمن بیان تلاش این گروه برای اجرای برنامه پروژه های داوطلبی جهت کاهش آلام و اضطرابهای این گروه و بهبود وضعیت معیشت این قشر از رایزنی جهت اجرای برنامه های آموزشی با هدف کارآفرینی خبرداد. وی ضمن ذکر این مطلب که محل در آمدهای امور داوطلبان جمعیت هلال احمر استان فارس از محل مشارکت خیرین و سازمان های مردم نهاد (سمن )تامین می شود، تاکید کرد: افراد مایل به عضویت در این گروه نباید از کمک های سایر ارگان ها بهره مند باشند. برای بهره مندی از کمک های این نهاد میتوان از طریق مراجعه به مددکاران اجتماعی اقدام کرد. 
با توجه به اینکه هدف این سازمان ها و نهادها کمک به افراد نیازمند و زنان در راستای توانمند شدن و کاهش آسیب پذیری آنهاست انتظار می رود این افراد بعد از مدتی قادر باشند همچون سایر شهروندان به زندگی طبیعی خود ادامه دهند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی