[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۰
  • دوره جدید

حوادث؛ دومین علت فوت كودكان زیر ۵ سال در فارس است، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با هشدار به خانواده ها برای جدی گرفتن سلامت کودکان، سوانح و حوادث را دومین علت مرگ کودکان زیر پنج سال در استان فارس معرفی کرد.
به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، عبدالخالق کشاورزی گفت: حدود یك چهارم از مرگ‌های كودكان زیر پنج سال، به علت سوانحی از قبیل حادثه رانندگی، غرق شدگی، خفگی، سوختگی، مسمومیت و سقوط است که با حواس پرتی ها و نظارت ناكافی بزرگترها، ارتباط مستقیم دارد.
او با بیان اینکه این آمار مبتنی بر آخرین بررسی‌های اداره سلامت کودکان و نوزادان معاونت درمان است، گفت: بیشترین حادثه منجر به مرگ در گروه سنی كودكان زیر پنج سال، حوادث رانندگی است.
کشاورزی افزود: این موارد، به علت نشستن كودك در صندلی جلو اتومبیل اتفاق می‌افتد، کودكان به دلیل داشتن جثه‌ای کوچک هنگام تصادف حتی اگر در آغوش بزرگترها و در صندلی جلوی خودرو باشند، امکان پرتاب آنان از پنجره اتومبیل، یا کوبیده شدن به داشبورد زیاد است. قائم مقام معاونت درمان علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه هنگام تردد در معابر باید مراقب کودکان بود، گفت: حصاربندی استخرها، تنها نگذاشتن كودك در وان حمام و همچنین مراقبت كامل از كودك در كنار آب برای پیشگیری از غرق شدگی در تامین امنیت کودکان، موثر است.
او گفت: وقوع سوانح سوختگی در کودکان بیشتر با آب یا مایعات داغ اتفاق می‌افتد.
کشاورزی همچنین به مرگ کودکان ناشی از خفگی اشاره و اضافه کرد: در تخت کودکان زیر یکسال نباید از بالش‌های نرم استفاده شده و در استفاده از پرده و آویزها هم دقت کافی را لحاظ کنیم.
این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز مسمومیت را نیز یکی از سوانح موثر در مرگ کودکان اعلام و اضافه کرد: نباید هیچ ماده‌ شوینده، دارویی و خطرناکی را در دسترس کودکان قرار داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی