[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۹
  • دوره جدید

بانگ پایان در گوشِ معلولیت خاموش، روزنامه شیراز نوین


 محمد شبیری- گروه خبر 
دو دهه پیش، مسئولان وقت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و وزارت بهداشت که همتِ بلند خیران را پشتوانه داشتند، با دکتر سید بصیر هاشمی همراه شدند تا نخستین عمل جراحی کاشت حلزون در فارس انجام شود. مرکز کاشت حلزون شیراز به عنوان سومین مرکز در کشور راه‌اندازی شد تا مسیر مبتکرانه‌ای برای علاج انواع ناشنوایی فراهم و هموار شود.
امروز به گواه تقویم، پس از گذشت ۲۰ سال از بهمن ماه ۱۳۸۲ رئیس سابق کمیته علمی کاشت حلزون شنوایی ایران، این سال‌ها را بازنگری می‌کند و از انجام نادرترین جراحی‌های مربوط به ناشنوایان در شیراز و افتخارات مربوط به کاشت حلزون حرف می‌زند.
دبیر بورد رشته تخصصی گوش و حلق و بینی کشور با اشاره به اینکه حدود ۱۶هزار کاشت حلزون در کشور انجام شده است، گفت: از سال ۸۲ تاکنون فقط در مرکز کاشت حلزون شیراز با حمایت خیران و مسئولان دانشگاه، تعداد ۲هزار و ۴۰۰ کاشت حلزون انجام شده که آمار قابل‌توجهی است.
به گفته دکتر «سید بصیر هاشمی» در سال ۱۳۸۲ مرکز کاشت حلزون شیراز پس از تهران و مشهد در شیراز نیز به‌ عنوان سومین مرکز دانشگاهی در بیمارستان خلیلی راه‌اندازی شد که پس از آن با حمایت مسئولان وزارت بهداشت و با دغدغه‌ای که برای توسعه این خدمت ایجاد شده بود، به دنبال آن ۱۲ مرکز دیگر نیز در کشور راه‌اندازی و شروع به فعالیت کرد که نتیجه آن منجر شد به اینکه نوبت کاشت حلزون در کشور به حداقل زمان ممکن برسد و همچنین تعداد جراح دوره تخصصی کاشت حلزون وکادر توان‌بخشی افزایش یابد.
این عضو هیئت‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد با روش‌های نوین علمی فوق‌تخصصی، جراحی‌های مربوط به ناشنوایی و کم‌شنوایی که برخی از آنها به عنوان پیچیده‌ترین اعمال جراحی در دنیا محسوب می‌شوند را با موفقیت انجام داده‌ایم، گفت: خوشبختانه به‌ لحاظ نوع جراحی و تشخیص بیماری در کشور با مشکل مواجه نیستیم و با وجود پزشکان حاذق این حوزه و مرتبط با علوم اعصاب، می‌توانیم تخصصی‌ترین نوع جراحی‌های کاشت حلزون، پیوند ساقه مغز، جراحی اندوسکوپی قاعده جمجمه و سمعک‌های کاشتنی را به ‌عنوان تیم تخصصی بعد از تهران در کارنامه دانشگاه علوم پزشکی شیراز ثبت کنیم.
هاشمی معتقد است که با مداخله به موقع و توسعه اقدامات غربالگری شنوایی می‌توانیم شاهد ریشه‌کن شدن ناشنوایی در کشور باشیم؛ ناگفته نماند که بر اساس آمارهای جهانی از هر یک هزار تولد نوزاد، یک نوزاد به ناشنوایی مبتلا است.
عضو کمیته علمی کاشت حلزون شنوایی کشور ادامه داد: امروزه با آموزش متخصصان و همچنین تربیت نیروهای تیم کاشت حلزون در کشور، زمان نوبت کاشت حلزون به کمتراز ۶ ماه کاهش یافته است که به ‌دلیل اعتماد متقاضیان به تیم مرکز کاشت حلزون شیراز، آنها از برخی نقاط کشور برای انجام کاشت حلزون به این شهر مراجعه می‌کنند.
این فلوشیپ جراحی گوش با تأکید بر اینکه هر ناشنوایی کاندیدای کاشت حلزون شنوایی نیست، اضافه کرد: افرادی که ناشنوای مطلق باشند و سمعک هم به شنوایی آنها کمکی نکند، گزینه‌های مناسب برای کاشت حلزون به شمار می‌روند.
هاشمی با اشاره به اینکه با اجرای طرح تحول کاشت حلزون برای ناشنوایان در تأمین هزینه‌‌های کاشت حلزون مشکل مالی نخواهند داشت، گفت: هزینه به شکل هیئت امنایی تأمین می‌شود و متقاضی با پرداخت مبلغ ناچیزی می‌تواند عمل کاشت حلزون را انجام دهد که بخشی از این مبلغ نیز با کمک خیران بهزیستی و سایر منابع تأمین می‌شود.
این فلوشیپ جراحی گوش که اعتقاد دارد حمایت‌های خیران و نیک‌اندیشان و اساتیدی مانند دکتر فرهادی، دکتر ایمانیه و دکتر ملک‌حسینی در پیشرفت موفقیت این مرکز اثرگذار بودند، اضافه کرد: با اهتمام این عزیزان، علاوه بر انجام جراحی‌های نادر این حوزه، بخش کاشت حلزون شنوایی شیراز نیز توسعه یافت.
رئیس سابق شورای عالی کاشت حلزون کشور با بیان اینکه مرکز شیراز به لحاظ تعداد کاشت حلزون شنوایی، دومین مرکز کشور پس از تهران است، افزود: مرکز آموزشی و درمانی خلیلی، بیمارستان پیوند اعضای ابوعلی سینا و بیمارستان کوثر به عنوان مراکز مهم کاشت حلزون شنوایی شیراز، ارائه‌دهنده این خدمت در جنوب کشور به شمار می‌روند. این پزشک متخصص ادامه داد: ناشنوایی یک معلولیت خاموش معرفی می‌شود و حدود ۴۰۰میلیون نفر در دنیا کم‌شنوا یا ناشنوا هستند که البته تعداد این افراد در حال افزایش است.
وی اضافه کرد: کودکانی که به ‌صورت مادرزادی ناشنوا متولد می‌شوند، اگر ناشنوایی آنها در زمان مناسب تشخیص داده شود و همچنین افرادی که بر اثر حادثه و یا بیماری‌های عفونی ناشنوا می‌شوند، می‌توانند از جراحی کاشت حلزون شنوایی استفاده کنند.
هاشمی با بیان اینکه کاشت حلزون شنوایی برای کودکان تا سن مشخصی به‌ خوبی پاسخ‌گوست، گفت: یک‌سالگی زمان طلایی برای این جراحی است و افرادی که به ‌دلیل حادثه‌ دچار ناشنوایی شده‌اند، فرصت دارند در مدت زمان ۱۰ساله پس از وقوع ناشنوایی نسبت به کاشت اقدام نمایند تا نتیجه مناسب را دریافت کنند.
عضو شورای عالی کاشت حلزون کشور با اشاره به اینکه کاشت حلزون شنوایی با اقدام تیمی است، گفت: امیدواریم با توجه به ارتباط تنگاتنگی که بین اعضا ایجاد شده، بتوانیم جراحی‌ها را با موفقیت انجام دهیم و رضایتمندی بیمار و خانواده‌ها دوچندان شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی