[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۸
  • دوره جدید

تمرکز ما روی پرورش استعدادهای خردسال است، روزنامه شیراز نوین

 محمدرضاجوکار - گروه ورزش
دو و میدانی‌کارهای قدیمی استان، نام علی‌اکبر نانوا را خوب به خاطر دارند؛ قهرمان استهبانی که سال‌ها در تیم ملی هم عضویت داشت و در دوهای استقامت افتخارآفرینی می‌کرد.
او بعدها نام خانوادگی‌اش را به موحدپور تغییر داد، اما هنوز هم خیلی‌ها او را با نام قدیمی‌اش می‌شناسند.
موحدپور حالا رئیس هیئت دو و میدانی شهر انجیر و زعفران است؛ او دارد روی سنین پایه کار می‌کند تا بتواند سال‌ها بعد، دوندگان زیادی را به فارس و ایران تحویل دهد.
علی‌اکبر موحدپور، متولد سال 1342 است که در کودکی به فوتبال علاقه داشته، اما بعدها به دو و میدانی روی می‌آورد؛ وی می‌گوید: من فوتبالیست خوبی هم بودم، اما کلاس اول دبیرستان با تشویق‌های مربی ورزشم، شادروان جعفر عابدی، به سمت دو و میدانی آمدم. 
مرحوم عابدی خیلی خوب استعداد علی‌اکبر نوجوان را تشخیص داده بود و موحدپور در این‌باره می‌گوید: در 22 بهمن سال 58 یعنی در نخستین سالگرد پیروزی انقلاب، من در سن 16 سالگی توانستم بین نفرات برتر استان قرار بگیرم؛ سپس زیر نظر آقایان جلیل دوران و سیروس زارع، ورزش را به طور حرفه‌ای ادامه دادم.
موحدپور، دونده دوهای استقامت بوده است؛ در دوهای 5 هزار و 10 هزار متر، در حدفاصل سال‌های 59 تا 62 چهار سال قهرمان جوانان ایران شده که در این مورد هم عنوان می‌کند: سال 62 با اینکه زیر20 سال بودم در مسابقات بزرگسالان کشور در اهواز 2 مقام اولی را کسب کردم و به همراه تیم ملی به مسابقات بین‌المللی کره شمالی اعزام شدم؛ آنجا هم موفق شدم رکورد جوانان ایران را در رشته 5 هزار متر بشکنم که این رکورد تا 15 سال در اختیار خودم بود. تا سال 80 هم همیشه بین 3 نفر اول بزرگسالان کشور قرار داشتم.
او در ادامه به سمت دوی ماراتن می‌رود و درباره آن می‌گوید: از سال 83 به ماراتن روی آوردم؛ در همین سال در مسابقات کشوری سوم شدم و به مسابقات بین‌المللی ترابزون ترکیه هم اعزام شدم؛ یک سال بعد هم در دو نیمه‌ماراتن فرانسه شرکت کردم.
رئیس هیئت دو و میدانی شهرستان استهبان در خصوص وضعیت این رشته در این شهرستان اظهار می‌کند: ما قبلاً سه ورزشکار به تیم‌های ملی تحویل داده بودیم؛ آقایان کاووس محمدبیگی، بهرام محمدبیگی و عبدالرسول کشاورز. الآن هم چند سال است که مدام روی خردسالان و نونهالان کار می‌کنیم؛ سال گذشته میزبان مسابقات خردسالان و نونهالان در هر دو بخش پسران و دختران بودیم که مقام قهرمانی را کسب کردیم. امسال هم در بخش دختران در استهبان میزبان 150 شرکت‌کننده از سراسر استان بودیم که تیم ما اول شد و در بخش پسران هم پس از شیراز دوم شدیم؛ بنابراین استارت کار را زده‌ایم تا بتوانیم در آینده نفرات زیادی را تحویل تیم ملی بدهیم.
علی‌اکبر موحدپور همچنین درخواست‌هایی از مسئولان استان دارد و می‌گوید: آقای مهدی جلودارزاده، سرپرست هیئت دو و میدانی استان فارس قول مساعد داده‌اند که پیست دو و میدانی ما را ترمیم کنند؛ پیست ما بعد از حافظیه، بهترین پیست استان است، اما نیاز به ترمیم دارد. همچنین از لحاظ مالی خیلی در مضیقه هستیم و به برخی وسایل هم نیاز داریم. آقای جلودارزاده تا همین حالا هم سعی خود را کرده که به دو و میدانی‌کاران استان کمک کند و امیدوارم تا جایی که از دستشان برمی‌آید، برای رشد این رشته تلاش کنند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی