[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

استراتژی‌های اصلی کی روش در دیدارهایی که تیم‌ملی ایران انجام داد، کدامند:
 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

استراتژی اصلی کی روش، روش و سبک بازی دفاع فشرده و چندلایه و استفاده از ضدحمله و شروع مجددهاست. او هیچ علاقه ای به برنامه ریزی برای پیشروی آهسته به سمت دروازه حریف ندارد. کی روش به بازی سریع اعتقاد دارد و در همین راستا، استراتژی های کوچک تر را دائماً توسعه می دهد.
سیستم و آرایش مورد علاقه او در زمان شروع بازی، مدل پایه ۱-۳-۲-۴ است و سپس در هنگام مالکیت توپ به شکل مدل ۱-۱-۴-۴ در می آید و در زمان دفاع کردن تیمش به صورت سیستم ۱-۴-۱-۴ تغییر شکل می دهد. این سیستم نیازمند دستورات ویژه ای است که سرمربی باید آن‌ها را به یکایک بازیکنانش به خوبی تفهیم و گوشزد کند. کی روش به دلایل مختلفی از جمله دیسیپلین، نظم و انضباط تیمی شدید، آزادی عمل زیادی را در اختیار بازیکنانش قرار نمی دهد؛ به همین دلیل این مربی زیرک پرتغالی، استراتژی محدود کردن آزادی عمل را در دستور کار خود قرار داده است.
در این استراتژی، رفتار و کردار و عمل بازیکنان در زمین محدود می شود تا تیم با انتخاب های سرمربی و مشاورانش بازی منطقی و معقولی را با بهره گیری از استراتژی برتر و هدفی مشخص به منصه ظهور بگذارد. برای موفقیت در این استراتژی، بازیکنان باید بتوانند به خوبی تک‌تک دستوراتش را اجرا و پیاده کنند. این استراتژی کاملاً مناسب تیم ملی ایران است؛ زیرا در صورت دادن آزادی عمل بیشتر به بازیکنان، تیم ملی به دلیل نداشتن ستاره بزرگی که بتوان به آن اعتماد کرد، از هم می پاشد و نظم دفاعی آن به کلی نابود می شود. او همچنین با انتخاب استراتژی در اختیار گذاشتن آزادی عمل به بازیکنان که در مقابل نقش «محدود کردن آزادی عمل قرار دارد» نقش بازیکنان کم‌رنگ‌تر می شود و در نتیجه دستورات سرمربی نیز اهمیت کمتری پیدا می کند. در تمام تیم‌ها مسائل روحی روانی و ذهنی از مهم‌ترین عوامل ساختن یک تیم مناسب است. آنالیزورهای برتر دنیای فوتبال، عوامل روانی را که یک سرمربی می‌تواند به تیم منتقل کند، به سه دسته کلی تقسیم کرده‌اند: ۱. روحیه کنترل شده ۲. روحیه استاندارد ۳. روحیه آزاد. در روحیه کنترل شده بازیکنان بسیار محتاطانه عمل می کنند و کار ریسکی را به صفر می رسانند و از دستورات سرمربی شنوایی کامل و مطلقی دارند. در روحیه استاندارد، بازیکنان با توجه به موقعیت‌های مختلف، هم‌زمان محتاط یا ریسک پذیر می‌شوند. در نوع سوم، از روحیه آزاد هنگامی استفاده می‌کنند که بازیکنان با حداکثر توان خود سعی می‌کنند که گلی به ثمر برسانند و درصد ریسک پذیری را نیز همگام با سطح استرس بالا می برند. احتمالاً متوجه شده اید که کی روش با روشی منطقی از روحیه کنترل شده استفاده می کند و در برخی مواقع بحرانی که کم رخ می‌دهد، از روحیه استاندارد استفاده می کند. او به هیچ وجه سعی نمی کند که کنترل روحیه بازیکنانش را از دست بدهد و همیشه بر استفاده منطقی از قوه عقل و فرونشاندن احساسات در زمین بازی تأکید دارد. متأسفانه در دیدار مقابل سوریه در مرحله آخر مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸، بازیکنان پس از دریافت گل اول توسط سوری ها، برخلاف دستورات سرمربی به حالت روحیه آزاد سوییچ کردند و احساسات را جایگزین منطقشان کردند.
تاکتیک‌های عمومی کی‌روش درتیم ملی کدامند؟
دستورات تاکتیکی تهاجمی و تدافعی مورد استفاده کی‌روش در بازی های مقدماتی جام جهانی روسیه که در تیم ملی ایران به کرات مورد استفاده قرار گرفته بود، پرداخته می‌شود:
دستورات تدافعی که همواره اولویت کی روش در اکثر دیدارهای تیمش قرار می گرفت.
شاگردان کی روش از سیستم دفاعی منطقه ای و من. تو من استفاده می کردند که این دومی در بازی های مهم و سخت، بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت. در این سیستم، بازیکنان منتظر حرکت بازیکن حریف می ماندند و با توجه به حرکات آن‌ها عکس العمل نشان می دادند.
تاکتیک های دیگری نیز در تفکرات کی روش وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها شامل: الف. خط دفاعی تیم ملی ایران، در زمان مالکیت توپ متغیر بوده است اما در زمان دفاع کردن این خط دفاعی تا سرحد ممکن به دروازه خودی نزدیک می شد. هنگامی که توپ در میانه زمین در حال گردش است، خط دفاعی تیم ملی ما در حدود ۲۰متری محوطه جریمه خودی و ۵/۵ یاردی محوطه جریمه خودی قرار می گرفت که با نزدیک شدن حریف این فاصله نیزمدام نزدیک ونزدیک‌تر می‌شد و به مرز ۱۵،۱۰و ۶ متر هم تقلیل می یافت.
و اما بازی های تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران قبل از مسابقات جام جهانی ... 
کی‌روش عنوان کرده که تمایل دارد تا قبل از ورود به مسابقات جام جهانی روسیه 6 بازی تدارکاتی انجام دهد. بازی‌های دوستانه می‌تواند به تیم ملی کشورمان کمک بسیاری کند.
در مورد اولین بازی تدارکاتی مقابل توگو باید گفت که کارلوس کی‌روش با تغییرات زیادی که در ترکیب تیم ملی فوتبال کشورمان به وجود آورده بود، فرصت را در اختیار بازیکنانی قرار داد که کمتر برای تیم ملی بازی کرده بودند. می‌شود گفت که نمره متوسطی گرفته باشند؛ البته بازی‌های تدارکاتی می تواند تیم ملی فوتبال کشورمان را با اعتماد به نفس کامل تری برای ورود به مسابقات جام‌جهانی روسیه آماده کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی