[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۵
  • دوره جدید

همسو نبودن اندکی از هنرمندان را به همه تعمیم ندهیم، روزنامه شیراز نوین

منتقد و کارشناس سینما گفت: در جریان هنری کشور شاید ۱۰ درصد با ارزش‌های جامعه خیلی هم‌سو نباشند؛ طبیعتاً حق آنان است، اما ما نباید آن تعداد اندک را به همه تعمیم بدهیم؛ در صنفی که ۵ هزار عضو دارد بخش اندکی نیز همراه مردم نیستند.
به گزارش ایرنا، محمود گبرلو اظهار داشت: در پس حملات نظامی در تمام جنگ‌ها در دنیا، قدرتی به نام رسانه وجود دارد که افکار عمومی با آن تنظیم می‌شود؛ رژیم صهیونیستی نیز به خوبی از این مهم مطلع است که تنها بخش کوچکی از افکار عمومی به سلاح‌ها و بعد نظامی جنگ توجه می‌کنند، اما بخش بزرگی از افکار عمومی به قدرت رسانه‌ای توجه دارند تا ببینند تا به اینجا کدام جناح در این نبرد پیروز است.
وی ادامه داد: صهیونیست‌ها از این زاویه رسانه‌ها را در اختیار دارند؛ بخش اندکی از توان خود را به حملات روزانه اختصاص می‌دهند و بخش بزرگی را به اقناع‌پذیری افکار عمومی می‌پردازند.
گبرلو با اشاره به فریب رسانه‌ای صیهونیست‌ها در حمله اخیر آنان به غزه گفت: در فاجعه‌ای که رژیم صهیونیستی در بیمارستان المعمدانی رقم زدند و کشتار عظیمی که بی‌‌رحمانه مسبب آن بودند، دل همه انسان‌های دردمند جهان در مواجهه با زنان و کودکان زخمی و کشته‌شده، لرزید، اما صیونیست‌ها با یک برنامه رسانه‌ای همه‌چیز را به نفع خودشان تغییر دادند.
مجری سابق برنامه «هفت» ضمن تأکید بر فریب افکار عمومی در جهان توسط رژیم صهیونیستی عنوان کرد: صیهونیست‌ها برای اقناع افکار عمومی خبری را پخش کردند که این حمله توسط حماس صورت گرفته و در همان لحظه برشی از ویدئویی را از برگشتن موشک به سمت بیمارستان در رسانه‌ها منتشر کردند؛ در صورتی که افکار منطقی و آدم‌های دانا و آشنا به سیستم رسانه می‌دانند که این یک برنامه رسانه‌ای است.
گبرلو با تأکید بر اهمیت قدرت رسانه، نقش سلبریتی‌ها و هنرمندان در به کارگیری رسانه برای جهت دهی به افکار عمومی را مهم ارزیابی کرد و گفت: برخی رسانه و قدرت رسانه را نمی‌شناسند و فکر می‌کنند که سلبریتی‌ها بار منفی برای جامعه خود دارند؛ درست است که سلبریتی‌ها و کلام‌هایشان خیلی باب میل همه نیست، اما گاهی اوقات کاربرد دارد. وی تصریح کرد: می‌بینیم که اگر زلزله بشود یا سیلی بیاید یا با مسئله مهم و حساسی که افکار عمومی جامعه را درگیر کرده برخورد کنیم رجوع مردم به هنرمندان و سلبریتی‌ها افزایش می‌یابد.
این مجری سابق صداوسیما ادامه داد: نخبگان و سلبریتی‌ها نقش مؤثری در اقناع افکار عمومی دارند؛ چراکه نسل جوان بین ۱۵ تا ۳۰ سال به سلبریتی‌ها توجه می‌کنند و الگوهای رفتاری و کلامی خود را از آنان می‌گیرند؛ ما باید سعی کنیم از این فضای نخبگانی که توسط سلبریتی‌ها ایجاد شده بهره‌مند شویم و برخی اخبار را از طریق آنان منتقل کنیم.
گبرلو به صحبت‌های مرضیه برومند، کارگردان سینما که چند روز گذشته مراسم تشییع پیکر داریوش مهرجویی عنوان کرده بود، اشاره کرد و افزود: او می‌توانست به‌عنوان یک هنرمند و رئیس خانه سینما درباره این قضیه و جنگ حرف نزند، اما احساس کرد که وظیفه انسانی او حکم می‌کند که صحبت کند. با آنکه محتمل بود عده زیادی اعتراض کنند؛ کما اینکه عده‌ای نیز به او اعتراض کردند و تعداد اندکی از مردم او را هو کردند، اما با اقتدار حرفش را زد. وی ادامه داد: قطعاً باید گله‌مندی هنرمندان را بشنویم، اما از وجود انسانی و احساسی آنان نیز بهره ببریم.
این مجری سابق صداوسیما، تفکیک کردن تحلیل‌های هنرمندان و نخبگان را امری مهم دانست و تأکید کرد: ما باید نخبگان و هنرمندان را تفکیک‌شده تحلیل کنیم؛ طبعاً در جریان هنری کشور شاید ۱۰ درصد با ارزش‌های جامعه هم‌سو نباشند که طبیعتاً حق آنان است. در هر کشوری هر جریان فکری مخالف‌ها و معترضینی دارد، اما درصدی که می‌توانند همراه و همدل باشند را هم باید دید و از همدلی همان‌ها بهره برد.
گبرلو خاطرنشان کرد: ما نباید آن تعداد اندک را به همه تعمیم بدهیم؛ در صنفی که ۵ هزار عضو دارد بخش اندکی نیز همراه مردم نیستند، اما نباید فریب رسانه‌های بیگانه را بخوریم و فقط به این تعداد اندک متکی بشویم و آنها را به همه هنرمندان تعمیم بدیم.
عضو هیئت مؤسس انجمن منتقدان تئاتر ادامه داد: سالانه ۱۰۰ فیلم ساخته می شود؛ شاید ۵ درصد آن توقیف شود و باید قبول کنیم که در هر جریان سینمایی ده درصد هم ریزش داریم؛ این چه اشکالی دارد؟ مهم درصدِ همراه و همدل هستند و باید به همراهی آنان اهتمام بیشتری بورزیم. گبرلو فعالیت برخی رسانه های داخلی را تأمل‌برانگیز دانست و گفت: درباره قتل مرحوم مهرجویی پلیس تحقیقات کرد و به این نتیجه رسید که یک بیگانه این کار را انجام داده. یکی از روزنامه‌ها با تیتر قتل‌های زنجیره‌ای این فاجعه را تحلیل کرد؛ در صورتی که قتل‌های زنجیره‌ای مسئله دیگری بود که حکومت با آن درگیر بود. در واقع این رسانه حرفی را زد که خیلی از رسانه‌های معاند فارسی زبان آن را بیان می‌کنند؛ این یعنی بخشی از رسانه‌های ما به‌جای بازی در زمین خودی در زمین دشمن بازی می‌کنند که این اصلاً نمی‌تواند باعث منسجم ‌شدن فضای رسانه‌ای شده و از آن برای جهت‌دهی به افکار عمومی کمک گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی