[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۲
  • دوره جدید

بایگانی طرح‌های پیشگیری از اعتیاد، روزنامه شیراز نوین


 محمد شبیری- گروه گزارش 

همچنان شاهد بی‌دروپیکر بودن راه خانه و مدرسه هستیم. حتی راه دانشگاه به خوابگاه چندان امن به نظر نمی‌رسد و ساقی‌ها در این راه سوداگری می‌کنند. نگاه و نگرانی نسبت به آینده می‌تواند برای نوجوانان و جوانان بحران‌های اجتماعی شدیدی را به همراه داشته باشد. تا چند سال پیش، آتش زدن سیگار آن‌قدر ناهنجار بود که فقط میانسالان و سالخوردگان خود را آزاد و مجاز می‌دانستند و حتی آنها که سیگار می‌کشیدند، نزد بزرگ‌ترها شرم داشتند و پنهانی آتش را زیر سیگار می‌گرفتند و پُک می‌زدند. حالا اما وضع فرق کرده است؛ بسیاری از نوجوانان و جوانان بی‌آنکه سیگار کشیدن را خجالت‌بار بدانند، از دود کردن ماری‌جوآنا و حشیش و حتی مواد مخدر دیگر نیز پرهیز نمی‌کنند. 
طبق آمار رسمی، سن استفاده از مواد مخدر کاهش یافته است و پیشگیری از این معضل اجتماعی ضرورتی قابل توجه دارد؛ آماری نگران‌کننده از نسلی که قرار است آتیه کشور را بسازند و لابد آگاه نیستند که آینده‌شان را دود می‌کنند. به گفته کارشناسان، بیشتر بودجه و اعتبارات به سمت سامان‌دهی و ترک معتادان به ویژه معتادان خیابانی جاری می‌شود، اما موضوع پیشگیری از اعتیاد در بن‌بست گرفتار 
شده است.
رئیس دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی فارس، رفع معضل اعتیاد را نیازمند تزریق بودجه و اعتبارات قابل ملاحظه دانست و به خبرنگار خانه بهاری، گفت: ارگان‌های مربوطه در استان اقداماتی در این خصوص داشته‌اند و برای پیشگیری از معضل اعتیاد طرح‌های متعددی را برنامه‌ریزی و اجرا کرده‌اند، اما برای پیشگیری از این آسیب اجتماعی کافی نیست.
قدرت محکم به اهمیت آموزش در پیشگیری از اعتیاد اشاره کرد و افزود: متأسفانه مصرف ماری‌جوآنا یا همان گل و حشیش در بین دانش‌آموزان استان شایع شده و آنان که قرار است آینده‌ساز باشند، در دام این ماده مخدر گرفتار شده‌اند. وی با بیان اینکه مصرف ماری‌جوآنا حتی توسط نوجوانان 15ساله نیز گزارش شده است، اضافه کرد: با وجود تبلیغاتی که سودجویان و مروجان اعتیاد درمورد این مواد مخدر دارند، این باور را به وجود آورده‌اند که اعتیاد ندارد.
این کارشناس پیشگیری و درمان اعتیاد تأکید می‌کند که مصرف مواد مخدر در سنین 15 تا 20 سال تأثیرات ماندگارتری دارد و این مهم باید از سوی خانواده‌ها جدی گرفته شود و لازم است والدین در رفتار و تربیت فرزندانشان دقت بیشتری داشته باشند.
محکم با اشاره به اینکه اخیراً مقالاتی در خصوص مضرات ماری‌جوآنا و حشیش منتشر شده است، گفت: بر اساس اسکن مغزی افراد 11 تا 20ساله‌ای که ماری‌جوآنا و حشیش مصرف کرده‌اند، این ماده مخدر حتی با یک بار مصرف مغز را برای مدت طولانی تحت تأثیر قرار می‌دهد. 
وی اضافه کرد: این افراد ممکن است در تشخیص رفتارهای درست از نادرست دچار اختلال شوند و در آینده مغز آنها نتواند تحلیل درستی از رفتار خود یا سایران داشته باشد. 
محکم مقابله با مصرف ماری‌جوآنا و حشیش را نیازمند فعالیت‌های پیشگیرانه دانست و افزود: تاکنون آموزش و پرورش استان فعالیت‌هایی مؤثری در این زمینه داشته است؛ برای نمونه، طرح یاریگران اعتیاد اجرا شده که اقدامی مطلوب به شمار می‌رود، اما کافی نیست و البته همه مدارس را تحت پوشش قرار نداده است. 
وی با تأکید بر اینکه باید برنامه‌های پیشگیرانه تنوع داشته باشند، ادامه داد: رویکرد نوین که در دنیا برای تأثیرگذاری برنامه‌های پیشگیرانه اعتیاد ارائه می‌شود، بسیار اثرگذار بوده و می‌توان از آنها الگوبرداری کرد.
محکم یکی از مقوله‌های مهم در این راستا را تأمین اعتبارات دانست و افزود: اعتبارات باید افزایش داشته باشد تا بتوان رویکردهای جدید دنیا از جمله آموزش‌های پیشگیرانه را به دانش‌آموزان و خانواده‌ها ارائه کرد.
وی با بیان اینکه بر اساس رویکردهای جدید مداخله‌ای در حوزه پیشگیری از اعتیاد باید هم‌زمان روی فرزند و خانواده کار کرد، افزود: آموزش‌ها باید از مهدکودک آغاز شود و اگرچه پیش از این بهزیستی طرح‌های مطلوبی را در مهدهای کودک اجرا کرد، اما به دلیل محدودیت بودجه و اعتبارات، تعداد زیادی از مهدکودک‌های استان را تحت پوشش قرار نداد. این مدرس و کارشناس پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی فارس در خصوص آمار مصرف ماری‌جوآنا توسط دختران در استان، گفت: اگرچه آمار دقیقی در دست نیست، اما میزان مصرف این ماده بین دختران و پسران استان چندان فرقی نمی‌کند و دختران را نیز درگیر کرده است که جای نگرانی 
دارد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی