[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

جانوران شگفت‌انگیز گربه‌ی شنی، روزنامه شیراز نوین

بیابان‌های گرم و خشک، خانه‌ی یکی از سرسخت‌ترین گربه‌سانان جهان است. این گربه‌سان، گربه‌ی شنی نام دارد که ظاهری بسیار شبیه به گربه‌های خانگی دارد.
این گربه‌سان از نظر اندازه تفاوت چندانی با یک گربه‌ی خانگی ندارد (شاید کمی از یک گربه‌ی خانگی بزرگتر باشد). رنگ خز این جانور زرد کمرنگ است و در بعضی از گونه‌های آن، به قرمز کمرنگ هم مایل می‌شود.
همانند سایر گربه‌سانان، روی بدن گربه‌های شنی هم نقش و نگارهایی تیره‌رنگ دیده می‌شود. نشانه‌ی ظاهری اصلی گربه‌های شنی، سر پهن و گوش‌های بزرگ آن است و فاصله‌ی بین دو گوش این جانور بسیار زیاد است. پاهای این جانور با موهای بسیار متراکم پوشیده شده است که به او اجازه می‌دهد به راحتی در بیابان حرکت کند و در شن‌های عظیم بیابان غرق نشود!
رژیم غذایی 
گربه‌های شنی گوشت‌خوارند. این جانوران بیشتر شبانه شکار می‌کنند و روش اصلی شکار کردن آن‌ها، چاله‌کندن و کمین‌کردن است. حس شنوایی فوق‌العاده‌ی آن‌ها باعث می‌شود آسان‌تر موقعیت شکار خود را شناسایی کنند. غذای اصلی آن‌ها موش‌های صحرایی است. از دیگر جانورانی که توسط گربه‌های شنی شکار می‌شوند، می‌توان به مارمولک‌ها و پرندگان اشاره کرد. گربه‌های شنی مارها را نیز شکار می‌کنند. جالب است بدانید که گربه‌های شنی، شکارهای بزرگتر خود را در میان شن‌های بیایان مدفون می‌کنند و در آینده باز به سراغ آن‌ها می‌روند و از آن‌ها تغذیه می‌کنند.
رفتار و عادت‌های طبیعی
گربه‌های شنی حیواناتی به شدت خجالتی هستند و به همین دلیل، اطلاعاتی که تاکنون از آن‌ها به دست آمده چندان زیاد نیست. همانند دیگر گربه‌سانانی که در محیط‌های بیابانی زندگی می‌کنند، گربه‌های شنی هم تمایل دارند در بیابان حفره‌هایی ایجاد کنند و در آن‌ها زندگی کنند. این حفره‌ها دو فایده برای گربه‌های شنی دارد.
اول این که به آن‌ها اجازه می‌دهد برای شکار بهتر کمین کنند و آسان‌تر به شکار کردن بپردازند و فایده‌ی دوم این است که باعث می‌شود گربه‌های شنی در روز از گرما رنج نبرند و با سرمای شب نیز به آسانی کنار بیایند.
جمعیت و وضعیت بقا 
متأسفانه گربه‌های شنی در خطر انقراض قرار دارند. یکی از دلایل اصلی کم‌شدن جمعیت این گربه‌سانان، سخت‌شدن شرایط زندگی آن‌ها است که بیشتر به دلیل تغییراتی است که انسان‌ها با فعالیت‌ها و ساخت‌وسازهای خود در اکوسیستم به وجود آورده‌اند.
از دیگر دلایل کم‌شدن جمعیت گربه‌های شنی، می‌توان به بیماری‌هایی اشاره کرد که بین آن‌ها شایع شده و به مرگ آن‌ها منجر می‌شود. در حال حاضر جمعیت این گربه‌سانان به شدت رو به کاهش بوده و آن‌ها در خطر انقراض هستند.
حقایق
گربه‌های شنی قادرند مدت زمان بسیار زیادی بدون نوشیدن آب زنده بمانند.
آن‌ها بسیار منزوی هستند و تنها زندگی می‌کنند و فقط در فصول جفت‌گیری از انزوا درمی‌آیند.
گربه‌های شنی زندگی شبانه دارند و این مسئله، تحقیقات روی آن‌ها را سخت کرده است.
حس شنوایی تمام گربه‌سانان بسیار قوی است، اما گربه‌های شنی به نسبت گربه‌سانان دیگر هم حس شنوایی قوی‌تری دارند!
مارهای افعی یکی از غذاهای محبوب گربه‌های شنی هستند.
شکارچیان اصلی این گربه‌سانان، مارهای سمی، سگ‌سانان و پرندگان بزرگ هستند.
زمانی که گربه‌های شنی به آب دسترسی ندارند، آب مورد نیاز خود را از خوردن شکارهای خود دریافت می‌کنند.
کجا گربه‌ی شنی ببینیم؟
گربه‌های شنی بیشتر در بیابان‌ها و مناطق خشک و بیابانی زندگی می‌کنند. از جمله کشورهایی که می‌توان در آن‌ها گربه‌ی شنی یافت پاکستان، ترکمنستان و ایالات متحده هستند. گربه‌های شنی در بیابان‌های ایران نیز یافت می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی