[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۵
  • دوره جدید

ویتامین‌های ضروری نسبت به سن و سالتان ، روزنامه شیراز نوین

همه افراد برای حفظ سلامت بدن باید ویتامین‌هایی را دریافت کنند، اما باید بدانید نوع ویتامین مورد نیاز بدن هر فرد به سن و سال بستگی دارد.
به گزارش نمناک، بهترین راه برای دریافت طیف وسیعی از ویتامین‌ها، این است که آنها را از طریق رژیم غذایی یعنی خوردن میوه و سبزیجات به بدن برسانید‌. دریافت مواد مغذی از طریق رژیم غذایی یکی از راه‌‌های ایده‌آل است و می‌‌توانید با در نظر گرفتن وضعیت سلامتیِ خود از پزشکتان بخواهید که ویتامین لازم بدنتان را به شما بگوید‌؛ البته نوع ویتامین مورد نیاز بدن بستگی به سن و سال هم دارد که در این قسمت توضیح مفصل خواهیم داد:
دوره نوجوانی
در دوره نوجوانی باید به اندازه کافی روی کلسیم و ویتامین دی تمرکز کنید تا رشد ماهیچه و ساخت استخوان به خوبی انجام پذیرد، زیرا این ویتامین باعث استخوان‌بندی خوب در دختران و پسران می‌شود و اگر به اندازه کافی در بدن نباشد، مشکلاتی را به وجود خواهد آورد که بعدها هم جبران نخواهد شد و منجر به پوکی استخوان می‌شود.
دهه 20 زندگی
در این دوره هم باید کلسیم و ویتامین دی را به بدنتان برسانید؛ البته می‌‌توانید از ویتامین‌‌ها و مواد معدنی دیگر هم در این سن استفاده کنید که همه‌چیز بستگی به رژیم غذایی شما دارد. به‌عنوان مثال افراد گیاه‌خوار باید بیشتر ویتامین ب 12 مصرف کنند.
قبل از دوره بارداری و در دوره بارداری
خانم‌ها در دهه 20 یا 30 سالگی تمایل به بارداری پیدا می‌‌کنند؛‌ اگر شما هم برنامه‌ریزی کرده‌اید که باردار شوید، پس ویتامین قبل از بارداری استفاده کنید. یکی از آنها ویتامین ب کمپلکس و فولیک اسید است که زمان شروع مصرف آن باید قبل از بارداری باشد‌‌؛ فولیک اسید باعث کاهش خطر سقط جنین می‌شود‌.
دهه 30 زندگی
دهه 30 زمانی برای مصرف اسید چرب امگا 3 ضدالتهابی است که خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد؛ مصرف آن هم حداقل دو بار در هفته برای سلامت قلب ضروری است.
دهه 40 زندگی
ویتامین دی در دهه چهل هم اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا کمبود آن باعث ایجاد بیماری‌های مختلفی از جمله سرطان و بیماری‌های خودایمنی و دیابت می‌شود.
دهه 50 زندگی
دهه پنجاه زمانی است که شما باید کلسیم و ویتامین دی استفاده کنید تا مواد معدنی دیگر هم به راحتی در بدن جذب شود و استخوان‌ها سالم‌تر بماند؛ البته میزان نیاز بدن، بستگی به نظر پزشک هم دارد.
دهه 60 و 70
کلسیم و ویتامین دی با بالا رفتن سن اهمیت بیشتری در بدن پیدا می‌کند؛ باید این دو ماده را به اندازه کافی به بدن خود برسانید.سلامت قلب هم در این سنین اهمیت بسیار زیادی دارد‌؛ بنابراین باید امگا 3 به اندازه کافی به بدنتان برسد.
دهه 80 و 90 زندگی
مکمل ب 12 می تواند در دهه هشتاد زندگی خیلی مهم باشد؛ همچنین باید ویتامین دی و امگا 3 را هم به بدنتان برسانید و تغییرات مربوط به رژیم غذایی را نیز به پزشک خود اطلاع‌رسانی کنید.
توجه:
برخی از متخصصان هشدارمی‌دهند که صرف نظر از سن یا مرحله زندگی به یاد داشته باشید که مصرف بیش از حد ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید نخواهد بود، بلکه ممکن است باعث عوارض جانبی شده، یا فقط آن را از طریق ادرار دفع کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی