[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

از آلودگی نوری چه می‌دانید؟، روزنامه شیراز نوین

طبق گزارش سال ۲۰۰۱، دو سوم آمریکا و نیمی از اروپا نمی‌توانند کهکشان راه شیری را با چشم غیرمسلح ببینند و مقصر آن آلودگی نور است، نور مصنوعی آنقدر زیاد است که هر نوع شکل زندگی را مختل می‌کند. بدتر اینکه برخی راه‌حل‌ها از خود مشکل مضرتر هستند، حداقل برای ما انسان‌ها.
تلفات لاک‌پشت‌های دریایی 
لاک‌پشت‌های دریایی تقریباً همه عمرشان را در اقیانوس می‌گذرانند، اما برای تخمگذاری به ساحل می‌آیند. سپس وقتی از تخم درآمدند با زحمت سعی می‌کنند قبل از آن که طعمه شکارچیان شوند دوباره خودشان را به آب برسانند. اما با وجود هتل‌ها، رستوران‌ها و خانه‌هایی که امروزه همه زمین‌های ساحلی را اشغال کرده‌اند، لاک‌پشت‌ها به طور فزاینده‌ای در معرض خطر هستند. لاک‌پشت‌های کوچک با کمک نورماه راهشان را به سوی ساحل پیدا می‌کنند. نور مصنوعی مانع آن‌ها برای پیدا کردن راهشان می‌شود و می‌تواند آن‌ها را گیج و به جایی هدایت کند که در معرض اتومبیل‌ها یا شکارچیان قرار بگیرند. 
اختلال در  تولید مثل دوزیستان 
اگر در نزدیکی برکه یا مرداب زندگی کنید، صدای قورباغه‌ها را شب‌های بهار می‌شنوید. اما آلودگی نور می‌تواند باعث شود که دیگر صدای آن‌ها را نشنویم. بیشتر دوزیستان، شب‌زی و وابسته به آب هستند. به دلیل وابستگیشان به آب، درصورتی که زیستگاه‌شان مختل شود به سختی می‌توانند تغییر مکان دهند. دوره‌های نور، که حیوانات زیادی از آن استفاده می‌کنند، تنها ثابتی است که به دوزیستان می‌گوید وقت تولیدمثل یا خواب زمستانی است و آن‌ها به شدت به این حساس هستند. 
 قربانی شدن خفاش‌ها 
خفاش‌ها از حشراتی تغذیه می‌کنند که موجب آزار و آلودگی ما می‌شوند و بدین شکل یکی از بزرگترین منابع کنترل جمعیت حشرات در طبیعت هستند. اما آلودگی نور روی آن‌ها تأثیر می‌گذارد، به طوری که جمعیت آن‌ها در حال کاهش است. هرچند آلودگی نور همه گونه‌ها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، اما اکثر گونه‌ها به‌شدت از نور متنفر هستند و از چراغ‌های راهنما و سایر منابع نور مصنوعی اجتناب می‌کنند. از آنجا که حشرات جذب نور مصنوعی می‌شوند، خفاش‌ها شانس شکار آن‌ها را از دست می‌دهند. موقعیت آنجا بدتر می‌شود که مناطقی که خفاش‌ها به آن تمایل دارند حشرات بسیار کمی دارد. همین موضوع زندگی خفاش‌ها را مختل می‌کند.
 اختلال در مهاجرت ماهی‌ها 
بسیاری از ماهی‌ها برای تولید مثل از اقیانوس‌ها به دریاچه‌ها یا رودخانه‌ها مهاجرت می‌کنند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که نور شهرهای اطراف الگوی مهاجرت آن‌ها را مختل می‌کند. تحقیق سال ۲۰۱۲ یک گروه کنترل شده از ماهی‌های سالمون اقیانوس اطلس را با گروهی تحت شرایط مشابه ولی با نور مصنوعی مقایسه کرد. این تحقیق نشان داد که گروه اول در غروب مهاجرت می‌کنند، اما گروه دوم ظاهراً  از شرایط نوری گیج شده و به طور تصادفی مهاجرت می‌کنند. 
درختان مصدوم
تا به حال شده در پاییز در یکی از خیابان‌های شهر راه بروید و با درختی مواجه شوید که هیچ برگی ندارد جز همان‌هایی که زیر نور تیر چراق برق قرار دارند؟ این صحنه می‌تواند زیبا و رویایی به نظر برسد، اما علت آن ناراحت کننده است. در فصل پاییز درختان وارد یک دوره خواب و استراحت می‌شوند که تا ماه‌های زمستان ادامه دارد. به همین دلیل برگ درختان می‌ریزد تا حداکثر انرژی ممکن برای زنده ماندن در زمستان ذخیره شود. آن‌ها براساس دوره‌های نور تصمیم می‌گیرند کی این فرآیند را آغاز کنند. نور شب به خصوص طیف قرمز تا مادون قرمز روز را برای بسیاری از گیاهان امتداد می‌دهند. 
مرگ پرنده‌های مهاجر 
به استثناء مسائلی که مربوط به خودمان می‌شود، هیچ یک از پیامدهای آلودگی نور به اندازه وضعیت پرندگان توجه عموم را جلب نکرده است. بسیاری از گونه‌های پرندگان، شب‌زی، مهاجر و وابسته به وضعیت خورشید، ماه و آسمان شب هستند تا راه خود را پیدا کنند. نور مصنوعی می‌تواند آن‌ها را سرگردان کند و اشتبا‌هاً به سمت ساختمان‌ها هدایت کند. برخورد آن‌ها با ساختمان‌ها می‌تواند پرندگان را بکشد یا حتی قربانی شکارچیان کند که در نهایت موجب کاهش جمعیت آن‌ها و در عوض افزایش جمعیت لاش‌خورهایی مثل موش‌ها شود که عمدتاً از لاشه‌ها تغذیه می‌کنند. 
نور مصنوعی و حشرات
همه شما با منظره جمع شدن حشرات دور چراغ خیابان یا حیاط خلوت آشنا هستید. بیشتر حشرات بی وقفه جذب منابع نور مصنوعی می‌شوند. به این دلیل که بسیاری از حشرات، به خصوص شب زی‌ها، از منابع نور طبیعی مثل ماه برای راه‌یابی استفاده می‌کنند. نور مصنوعی آن‌ها را گیج می‌کند. هم فعالیت پرواز طبیعی و هم الگوهای مهاجرت مختل می‌شوند و حشرات زیادی در اثر گرمای چراغ‌ها یا شکارچیانی که به راحتی آن‌ها را پیدا می‌کنند کشته می‌شوند. این تعداد آنقدر زیاد هست که تنوع حشرات را تحت تأثیر قرار دهد و اگر یک گونه تولیدمثل سریعی نداشته باشد ممکن است به کلی در یک منطقه از بین برود.
  اختلال در ذهن انسان
همه موجودات زنده از جمله انسان‌ها، یک ساعت درونی دارند که ریتم شبانه‌روزی نامیده می‌شود؛ که تقریباً ساختار طبیعی ۲۴ ساعته دارد. میزان نور موجود توسط رنگدانه‌ای به نام ملانوپسین که در شبکیه انسان هم یافت می‌شود مسئولیت این ریتم شبانه‌روزی را بر عهده دارند. این ریتم طبیعی چیزهای زیادی به بدن ما می‌گوید: کی بیدار باشیم، کی بخوابیم، کی اندام‌ها فعال‌تر باشند، کی بخوریم، کی هضم کنیم و هزاران دستورالعمل دیگر. خلق و خوی ما که به شدت تحت‌تأثیر تولید هورمون‌ها در بدن قرار دارند، تحت‌تأثیر چرخه شبانه روزی ما نیز هستند.
اختلال در سلامت جسمانی ما 
فقط ذهن و خلق و خوی ما نیست که در معرض خطر است، آلودگی نور چنان مشکل سلامتی فراگیری است که انجمن پزشکی آمریکا اخیراً آن را مسئول بسیاری از مشکلات جسمی ما اعلام کرده است. به گفته آن‌ها، افزایش نور جهان ارتباط مستقیمی با سرطان سینه و اختلالات سیستم ایمنی دارد. هم چنین آثار غیرمستقیمی هم روی سلامتی دارد. افزایش نور، دیدن را مشکل می‌کند در نتیجه در شب موجب مرگ‌های ناشی از تصادف بیشتری می‌شود. نور مصنوعی حتی با اختلال تکامل سیستم چرخه شبانه‌روزی در نوزادان هم ارتباط دارد. سرطان سینه شاید خطرناک‌ترین مشکل مرتبط با آلودگی نور جهان باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی