[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

به مدت یک هفته در تهران برگزار می‌شود، روزنامه شیراز نوین

نمایشگاه آثار استاد خوشنویسی فارس در موزه هنر رضا عباسی 

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی:
نمایشگاهی از آثار هنرمند نامی استان فارس حمیدرضا حسن شاهی هنرمند فوق ممتاز خوشنویسی نستعلیق و لاتین در موزه هنر رضا عباسی در تهران برپا می‌شود. حمیدرضا شاهی چهره نامدار عرصه خط و خوشنویسی در گفت‌وگوی تلفنی با خبرنگار شیرازنوین اظهار داشت: تعداد 45عدد تابلو از آثار خوشنویسی اینجانب از روز پنجشنبه 28/11/95 تا روز دوشنبه 03/12/95 در موزه هنر رضا عباسی در تهران نصب شده و در دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. 
حسن شاهی گفت: با قدردانی از نویسنده و محقق ارجمند مهندس محمدحسن شیرازی که خود از هنردوستان و هنرشناسان استان فارس و مقیم در تهران است و فضای برپایی نمایشگاه را برای بنده فراهم نمودند، لازم به یادآوری است بنده قریب به دو دهه به کار تمرین خط و مشق خوشنویسی مشغولم و با درجه فوق ممتازی در خوشنویسی همچنان خود را شاگرد کوچک اساتید بااخلاق هنر به ویژه خوشنویسان بزرگ معاصر می‌دانم. این استاد برجسته خوشنویسی افزود: در سال 93 نیز نمایشگاهی از خوشنویسی لاتین و نستعلیق از اینجانب در گالری استاد کیخسرو سروش در تهران برپا گردید و تعداد سی عدد تابلو با مضامین ادبی و عرفانی، اخلاقی و اجتماعی در معرض دید عموم قرار گرفت. 
استاد حسن شاهی یادآور شد: در همین جا باید یادی کنم از چهره نامدار هنر خوشنویسی فارس و مرد متخلص به اخلاق مرحوم استاد حمید دیرین که متواضعانه رنج شعر از شیراز به ارسنجان را متحمل می‌شدند و به بنده و تعدادی دیگر از علاقه‌مندان فراگیری هنر خوشنویسی آموزش‌های لازم را می‌دادند. همچنین قدردانی ویژه‌ای داشته باشم از استاد فرهیخته و چهره بین المللی خط لاتین استاد حمیدرضا ابراهیمی که در حال حاضر نه تنها در ایران در زمینه نگارش و آموزش خوشنویسی لاتین نظیر او نداریم، بلکه آوازه کار او و هنر او در اروپا نیز پیچیده و بنده افتخار شاگردی ایشان را که خود استاد تمام هنر خط و مؤلف کتب آموزشی خط لاتین به سفارش برخی کشورهای اروپایی است، دارم. 
وی با تجلیل از مقام علمی، اخلاقی و هنری استاد خود خاطرنشان کرد: استاد حمیدرضا ابراهیمی خود از خاندان بزرگ اهل هنر در ارسنجان و شاگرد مکتب عمومی خود و خوشنویس نامی میرزا نصراله ابراهیمی است و همه ساله سفرهایی را برای تدریس دوره‌های آموزش خوشنویسی خط لاتین به کشورهای اروپایی می‌نماید. این هنرمند نامی استان فارس که مدرس هنر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است، با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد زمین شناسی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان از دو دهه تدریس دوره‌های آموزش خوشنویسی به جوانان شهر و دیار خود و علاقه‌مندان گفته و اظهار می‌دارد: عرصه هنر عرصه مال‌اندوزی و پرداختن به مادیات نیست. 
بلکه عرصه عشق و سوز است و هرکس که وارد این وادی می‌شود باید نخست عاشق باشد تا بتواند به راهی که انتخاب کرده ادامه دهد. رئیس انجمن خوشنویسان شهرستان ارسنجان همچنین گفت: مرحوم پدرم آقای (حاج محمدکاظم آقای حسن شاهی) علی رغم این که تحصیلاتی نداشت، اما همواره مشوق من به تحصیل و فعالیت در امور هنری بود و البته از اساتید بزرگی همچون استاد محمد نعمتی که اکنون در زمره بزرگ کاتبان نسخ و از قرآن نویسان معاصر است، راهنمایی‌های بسیار دیده و شنیده ام. حمیدرضا حسن شاهی عضو انجمن خوشنویسان ایران شهرستان ارسنجان فارس را شهرستان هنرمندان و عالمان خوشنویس نامیده و بیان داشت: بزرگان هنر خط و کتابت همچون ملا علی عسکر، ملا محمد شفیع ملقب به اشرف الکتاب، ملا محمدحسین ملقب به افتخار الکتاب و چند نفر دیگر از خاندان اشرف الکتابی ارسنجان که آوازه هنرها و خوشنویسی‌های آنان عالم گیر شده، همگی از جمله افتخارات این دیار هنرمندپرور هستند. در حال حاضر شهری کوچک اما با قدمت بالای تاریخی و برخورداری از سوابق فرهنگی نظیر ارسنجان اساتید جوان و صاحب سبکی در زمینه خوشنویسی دارد که هر یک از افتخارات هنری استان فارس و ایران محسوب می‌گردند. 
گذشته از دوازده نفر چهره هنری ارسنجان در یکصد سال و اندی قبل که نامشان در کتب تاریخ و تذکره، فارسنامه‌ها و شهرنامه‌ها آمده و آثار خوشنویسی آنان زینت بخش موزه‌های ایران و بعضاً کشورهای دیگر است، آقایان محمد نعمتی، حمیدرضا ابراهیمی (اولین مدرس رسمی و کلاسیک آموزش خط لاتین در ایران)، علیرضا رضایی، علی محمد زارع، ابراهیم محمدی، سعید ابراهیمی، علی حسن شاهی، ابراهیم اسکندری، خانم عاطفه نعمتی و دیگرانی که نامشان در ذهنم نیست و همگی از اساتید فوق ممتاز خوشنویسی هستند، از این شهر (ارسنجان) برخاسته اند و در واقع اینان مظاهر افتخارات هنری عصر خود به حساب می‌آیند. این خوشنویس کشورمان در پایان ضمن تشکر از مدیریت مجموعه عظیم و ماندگار موزه رضا عباسی از عموم علاقه‌مندان به هنر به ویژه شیرازی‌ها و استان فارسی‌های مقیم در تهران خواست در تاریخ‌های یاد شده (28/11/95 تا 03/12/95) آثار وی را که مطهر و مزین به آیاتی از کلام الله مجید، نهج‌البلاغه، ادعیه شریف، اشعار منتخب از شاعران نامی ایران و سخنان بزرگان فرهنگ، هنر، ادب و... است، بازدید نمایند. گفتنی است مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار نفیس خوشنویسی شده به دستان توانمند هنرمند گرامی استاد حمیدرضا حسن شاهی روز پنجشنبه بیست و هشتم بهمن جاری ساعت 3بعدازظهر در تهران و محل موزه هنر علیرضاعباسی در خیابان دکتر شریعتی جنب پل سید خندان خواهد بود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی