[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۵
  • دوره جدید

بازیگر نقاشی که در ۷۴ سالگی دنبال فراگیری موسیقی رفت، روزنامه شیراز نوین

اسماعیل خلج، هنرمند ۷۸ ساله‌ای که نمایشنامه‌نویسی و بازی و کارگردانی و نقاشی را در کارنامه دارد از سن ۷۴ سالگی آموزش موسیقی را آغاز کرده است. او در پاسخ به این سؤال که هدف‌تان از فراگیری موسیقی چیست گفت: می‌خواهم وقتی پیش موسیقی‌دان‌ها می‌روم خیلی با این فضا غریبه نباشم.
اسماعیل خلج در گفت‌وگو با ایرنا، در پاسخ به این سؤال که در حال‌حاضر مشغول چه کاری هستید گفت: به تازگی داور دومین آثار نمایشی و نمایشنامه‌نویسی جشنواره میراث فرهنگی بودم که در قزوین برگزار شد. فعلاً مشغول نقاشی هستم. نقاشی و بازیگری و نویسندگی و کارگردانی همگی به من آرامش می‌دهند. به‌نظر خودم نقاشی‌هایم از بازی‌هایم بهتر است. برخی از تابلوهایی که کار کرده‌ام رئالیستی و برخی دیگر انتزاعی هستند. علاوه بر نقاشی هم می‌نویسم و هم مطالعه می‌کنم.
این نویسنده تئاتر با یادآوری این‌که از سال ۱۳۴۸ نگارش نمایشنامه‌های ایرانی را آغاز کرده است، توضیح داد: نمایشنامه‌های من همگی با ادبیات قهوه‌خانه‌ای نوشته نشده‌اند؛ اما زبان اکثر آن‌ها زبان جنوب شهری است و فضاهای متفاوتی از خانه، بازار، خیابان را دارند. از روزهای آغازین تشکیل گروه نمایشی‌مان، گاهی اعضای گروه را به کوچه و خیابان می‌فرستادم و از آن‌ها می‌خواستم دو صفحه برای من دیالوگ آدم‌های کوچه و بازار را عین آنچه شنیده‌اند، بنویسند و با خودشان سر تمرین بیاورند.
یادداشت‌ها را پاره کردم
وی افزود: روزی تمامی یادداشت‌هایی را که به دستم رسید، پاره کردم و به همکارانم یادآوی کردم که تنها می‌خواستم به شما بیاموزم، فضا، نوع صحبت‌ و بیان افراد جامعه با یکدیگر چگونه است و من روی صحنه به چه نوع بازی و کارگردانی فکر می‌کنم.
خلج با اشاره به این که فعالیت‌هایش در حوزه‌های مختلف فرهنگ و هنر بوده اظهار داشت: من ۱۲۰ رباعی و چند غزل سرودم. ۵۰ نمایشنامه نوشتم و ۴۰ نمایشنامه را کارگردانی کردم. حدود ۱۶۰ بازی در فیلم و سریال و تئاتر دارم. سه سال معماری خواندم و دیوارچینی هم بلد هستم. به زبان آلمانی و انگلیسی هم مسلطم. نقاش هم هستم.
وی با یادآوری این که چهار سال است دارم موسیقی می‌خوانم افزود: دارم ردیف خوانی را یاد می‌گیرم. الان دستگاه‌ها و برخی گوشه‌ها را بلدم و دارم ادامه می‌دهم. اگر شما آواز بخوانید می‌گویم در چه دستگاهی می‌خوانید. همیشه شاگرد بوده و هستم.
جایزه‌ای نیست که به من نداده باشند
خلج تأکید کرد: جایزه‌ای نیست که به من نداده باشند. الان من را صدا می‌کنند که جایزه دیگران را بدهم. جایزه ملی نخبگان بهترین جایزه‌ای بود که به من دادند. چند روز پیش نشان «سرو ایرانی» را به من اهدا کردند. در موسیقی امیدوار نیستم جایزه بگیرم. می‌خواهم موسیقی را یاد بگیرم که وقتی پیش موسیقی‌دان‌ها می‌روم خیلی غریبه نباشم.
این هنرمند که داوری جشنواره چند رسانه‌ای میراث را بر عهده داشت، درباره حضورش در این رویداد گفت: تأثیر این جشنواره بعدها معلوم می‌شود. اگر جشنواره در استان‌های دیگر برگزار شود، رونق هنری استان‌ها بیشتر می‌شود. اگر در مناطق دیگر اجرای تئاتری برای جشنواره داشته باشیم، گروه‌های تئاتری رشد می‌کنند.
وی افزود: دو فیلم پخش‌نشده دارم که در هر دو کلمه جهنم به کار رفته است. فیلم در جهنم باران نمی‌بارد، به نویسندگی و کارگردانی زهرا شاه حاتمی نگاهی متفاوت به مقوله جنگ و آسیب‌های ناشی از آن بر زندگی انسان‌ها دارد. امپراطور جهنم هم فیلمی به کارگردانی و نویسندگی پرویز شیخ طادی و تهیه‌کنندگی محمد خزاعی ساخته سال ۱۳۹۵ است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی