[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

کیک باقلوا، روزنامه شیراز نوین

مواد لازم برای خمیر
کره ذوب شده: 200 گرم
شکر: 1 پیمانه
ماست: 1 پیمانه
تخم مرغ: 2 عدد
جوش شیرین: 1 قاشق چایخوری
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری
آرد سفید: 5 پیمانه

 

برای وسط کیک
پودر هل: 2 قاشق چایخوری
پودر دارچین: 2 قاشق چایخوری
پودر قند: سه چهارم پیمانه
گردوی خرد شده: 1 و یک دوم پیمانه
تخم مرغ: 2 عدد
برای شربت باقلوا
آب: 1 و یک دوم پیمانه
شکر: 1 و یک دوم پیمانه
عسل: 1 و یک دوم قاشق غذاخوری
گلاب: 1 قاشق غذاخوری+1 قاشق چایخوری
پودر پسته: برای تزیین

کیک باقلوا نوعی کیک شربتی فوق‌العاده خوشمزه است که وسط آن لایه‌ای از مغز گردو با هل و دارچین قرار گرفته است. البته این کیک کالری و قند خیلی بالایی دارد و نباید در خوردن آن زیاده‌روی کنید، اما برای مهمانی‌ها و مناسبت‌هایی‌ مثل شب یلدا فوق‌العاده است و بدون شک، مورد استقبال همه مهمانان شما قرار خواهد گرفت.
مواد میانی وسط دو لایه خمیر ریخته می‌شوند. بعد از پخته شدن این کیک مغزدار، مقدار زیادی شربت روی کیک داغ ریخته می‌شود و به خورد آن می‌رود. در آخر هم روی کیک باقلوا با مغز پسته خرد شده تزیین می‌شود و به شکل جذابی که می‌بینید درمی‌آید. 

طرز تهیه
فر را با دمای 175درجه سانتیگراد گرم کنید و طبقه وسط را آماده کنید. قالب مستطیلی بزرگ را با کمی کره چرب کنید و روی آن مقداری آرد بپاشید. قالب را داخل سینک بتکانید تا آرد اضافی بریزد.
اول مواد میانی را آماده کنید. سفیده و زرده دو تخم‌مرغ را از هم جدا کنید. سفیده را با سرعت بالای همزن بزنید تا کف کند. زرده‌ها را با یک قاشق آب سرد مخلوط کنید و برای روی کیک باقلوا کنار بگذارید.
همه مواد لازم برای خمیر به جز آرد را در کاسه بزرگی بریزید و خیلی خوب با یکدیگر مخلوط نمایید تا یکدست شود. آرد را به تدریج اضافه کنید و هر بار با یک قاشق چوبی مواد را هم بزنید. آنقدر آرد اضافه کنید که خمیر به دست نچسبد. ممکن است مقداری آرد اضافه بیاورید. خمیر را به شکل یک مستطیل در بیاورید و سپس آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید.
در کاسه کوچکی هل، دارچین، پودر قند و گردوی خرد شده را با هم مخلوط کنید و آن را کنار بگذارید.
با وردنه یکی از خمیرها را روی سطح آردپاشی شده باز کنید، طوری که تقریباً هم اندازه با کف قالب شود. سپس به آرامی خمیر را بردارید و کف قالب بیندازید. با انگشت لبه‌های خمیر را به دیواره‌های قالب برسانید تا کاملاً کف آن را بپوشاند.
مقداری از سفیده تخم‌مرغ را روی خمیر داخل قالب بمالید. سپس کل مخلوط گردو را روی سطح خمیر بپاشید. بقیه سفیده تخم‌مرغ را هم به صورت یک لایه یکنواخت روی مواد بریزید. سپس، نیمه دوم خمیر را روی سطح آردپاشی شده باز کنید. آن را به آرامی بردارید و داخل قالب روی بقیه مواد قرار دهید. با انگشت خمیر را بکشید تا کاملاً روی قالب را بپوشاند و در ضمن کمی هم فشار بدهید تا به لایه وسط بچسبد.
به کمک چاقو روی خمیر خطوط عمودی و افقی بکشید تا کیک باقلوا به 20مربع هم اندازه تقسیم شود. سپس برش‌ها را عمیق کنید و تا کف قالب ببرید.
زرده تخم‌مرغ زده شده با آب را با یک قلمو روی خمیر باقلوا بمالید.
قالب را به مدت 35-40دقیقه در فر گرم شده قرار دهید یا تا زمانی که سطح کیک باقلوا به رنگ طلایی تیره در بیاید.
15دقیقه که از زمان پخت گذشت شروع به تهیه شربت باقلوا کنید: آب و شکر و عسل را در شیرجوش بریزید و روی شعله قرار دهید تا جوش بیاید. 2-3دقیقه بگذارید قل بخورد. سپس آن را از روی شعله بردارید و گلاب را با آن مخلوط کنید. شربت را تا زمان آماده شدن کیک کنار بگذارید.
وقتی کیک آماده شد آن را از فر خارج کنید. قالب را داخل سینی یا روی سفره بگذارید، چون ممکن است شربت از کناره‌های قالب بریزد.
 دوباره با چاقو برش‌های کیک را از هم جدا کنید (چاقو را روی همان خطوط قبلی بکشید). سپس شربت را روی کیک داغ بریزید. ممکن است به نظر برسد همه شربت در کیک جا نمی‌شود، ولی این‌طور نیست. کل شربت باید روی این کیک ریخته شود تا کیک باقلوا به خوبی شیره‌دار و فوق‌العاده خوشمزه شود. لبه‌ها را فراموش نکنید و شربت را همه‌جا به طور یکنواخت بریزید. صبر کنید کیک باقلوا به دمای اتاق برسد و شربت به خورد آن برود. سپس آن را به صورت یک لایه در ظرف سرو بچینید و نوش جان کنید.

نکته: برای نگه داشتن کیک باقلوای اضافی در فریزر، آنها را به صورت یک لایه در ظرف دردار بچینید. یک کاغذ روغنی را به آرامی روی آنها بگذارید (ولی فشار ندهید). سپس در ظرف را بگذارید.
 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی