[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

برخورد دوگانه آمریکا با تصمیم‌های سازمان ملل، روزنامه شیراز نوین

در حالی که مقام‌های آمریکایی قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل درباره قدس را محکوم می‌کنند، ترامپ موافقت شورای امنیت با تحریم علیه کره‌شمالی را نشانه صلح‌خواهی جهانیان دانست.
به گزارش روز شنبه ایرنا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا پیامی در توئیتر منتشر کرد که نشانه معیارهای دوگانه و رویکرد قلدرمآبانه این کشور در برخورد با تصمیم‌ها و قطعنامه‌های سازمان ملل است.
ترامپ در پیام خود به تحریم جدید شورای امنیت علیه کره‌شمالی که ساعاتی پیش از آن به اتفاق آرا تصویب شد، اشاره کرد و نوشت: جهان صلح می‌خواهد، نه مرگ!
رئیس‌جمهور آمریکا در حالی این هم‌صدایی شورای امنیت را نشانه صلح‌خواهی جهانیان خواند که دوشنبه گذشته قطعنامه پیشنهادی مصر به شورای امنیت با وجود رأی موافق 14 عضو این شورا از سوی واشنگتن وتو شد.
شورای امنیت پیش از این نیز دو بار درباره قدس تشکیل جلسه داده بود که در آن 14 عضو این شورا از آمریکا خواسته بودند در مورد تصمیمش پیرامون قدس تجدیدنظر کرده و به قطعنامه‌های سازمان ملل احترام بگذارد.
ترامپ روز 15 آذرماه سال جاری در اقدامی برخلاف همه قطعنامه‌های سازمان ملل، به صورت یک‌جانبه شناسایی قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را اعلام کرد که با مخالفت جهانیان حتی کشورهای غربی روبه‌رو شد.
ترامپ با وجود اینکه این تصمیم خود را در جهت پیشبرد صلح در خاورمیانه و طرح سازش میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی خوانده بود، زمانی که با مخالفت 14 عضو دیگر شورای امنیت روبه‌رو شد به رویکرد همیشگی و قلدرمآبانه وتو روی آورد.
قطعنامه پیشنهادی مصر بدون ذکر نام یا محکوم کردن کشوری، خواستار لغو هر اقدامی برای تغییر وضعیت قدس بوده و از تمامی کشورها می‌خواست از انتقال سفارت خود از سرزمین‌های اشغالی به قدس خودداری کنند.
اما با وتوی آمریکا در شورای امنیت این قطعنامه به مجمع عمومی رفت تا همه کشورها به صورت برابر نظر خود را در این باره بدهند.
در جلسه روز پنجشنبه مجمع عمومی سازمان ملل، 128 کشور از جمله 14 عضو شورای امنیت به این قطعنامه رأی موافق، و به‌جز آمریکا و رژیم صهیونیستی تنها 7 کشور دیگر رأی مخالف دادند.
حتی متحدان درجه یک آمریکا، ازجمله ژاپن و کره‌جنوبی و همچنین کشورهای اروپای غربی به این قطعنامه رأی موافق دادند.
نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد پیش از این اجلاس با ارسال نامه‌هایی به بیش از 180 کشور هشدار داده بود که واشنگتن اسامی مخالفان تصمیم آمریکا را از یاد نخواهد برد.
آمریکا همچنین تهدید کرده بود که کمک‌ها به حامیان قطعنامه را قطع خواهد کرد. این تهدید با انتقادات زیادی مواجه شد، به‌طوری که برخی این رویکرد را باج‌خواهی و قلدری خواندند.
اما در هنگام رأی‌گیری کشورهایی مانند مصر، افغانستان و عراق که بیشترین کمک‌ها را از آمریکا دریافت می‌کنند، بدون توجه به تهدیدهای هیلی به قطعنامه رأی مثبت دادند.
در میان 10 کشوری که بیشترین بودجه‌های کمکی را از آمریکا دریافت می‌کنند، تنها رژیم اشغالگر قدس به این قطعنامه رأی مخالف داد.
ترامپ در جلسه مجمع عمومی گفته بود آمریکایی‌ها از اینکه کشورهای دیگر صدها میلیون دلار از واشنگتن دریافت می‌کنند و سپس علیه آن رأی می‌دهند، خسته شده‌اند.
مجمع عمومی سازمان ملل روز چهارشنبه گذشته قطعنامه دیگری نیز تصویب کرد که بر حق فلسطینیان در تعیین سرنوشت خود تأکید می‌کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی