[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

باغداری باید اقتصادی شود، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سمیرا مولودی
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز تأکید کرد حتی در صورت آتش زدن باغ نیز نمی‌توان تغییر کاربری ایجاد کرد.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، سعید معصومی با اشاره به وظایف قید شده سازمان در اساسنامه به حفظ و احیای باغ‌های عمومی و شهری، اظهار داشت: قانون، شهرداری را مکلف به حفظ باغ‌ها کرده است.
او یادآور شد: در حال حاضر 17 باغ رها شده در شیراز با حکم دادستان جهت نگهداری به این سازمان تحویل داده شده است که در صورت مراجعه صاحبان باغ‌ها، پس از پرداخت هزینه نگهداری، طبق ضوابط باغ را تحویل می‌گیرند. اما در نظر داریم که مردم خودشان باغ را حفظ و حراست کنند.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز افزود: طبق قانون، شهرداری می‌تواند در باغ‌هایی که تملک می‌کند، کارهای گردشگری و الگویی انجام دهد.
معصومی در ادامه به تغییرات اقلیمی و کاهش نزولات جوی اشاره کرد و گفت: در حوزه باغ‌ها به خاطر تغییرات اقلیمی و کاهش نزولات جوی، آب کم است اما به آن اندازه نیست که باغ حذف شود. آب به‌اندازه‌ای هست که باغ را نگهداری کنیم ولی دوره آبیاری از 10 روز به 45 روز رسیده است؛ همچنین این آبیاری از قنات‌های مختلف و 16 حلقه چاه انجام می‌شود.
او با بیان اینکه می‌بایست از تکنولوژی روز جهت بهره‌وری مناسب برای باغ‌داران استفاده شود، اذعان داشت: هدف ما این است که باغ‌داری را اقتصادی کنیم و با بهره‌وری مفید اقتصادی، محصول باکیفیت را به جامعه تحویل دهیم و روش‌هایی را دنبال کنیم که راندمان تولید و بهره‌وری باغ‌ها را افزایش دهد؛ زیرا زمانی که باغ اقتصادی نباشد، باغ‌سوزی را شاهد خواهیم بود.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز تصریح کرد: 3 هزار هکتار باغ در استان در اختیار جهاد کشاورزی است که کمتر می‌تواند به باغ‌های شیراز رسیدگی کند.
معصومی با اعلام اینکه 16 حلقه چاه در باغ‌های شیراز به باغ‌داران نوبت‌دهی شده است، عنوان داشت: از دیگر اقدامات سازمان می‌توان به اجرای شبکه‌های آب‌رسانی نو و جدول‌های بتونی نیز اشاره کرد.
او خاطرنشان کرد: طی سال‌های گذشته درختان میوه متناسب با زمان جوان‌سازی نشده‌اند و زمانی‌که حجم درخت بالا می‌رود می‌بایست جایگزینی انجام شود؛ زیرا بهره‌وری آن کاهش می‌یابد.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز تأکید کرد: درختان ارزشمند و سایه‌دار باید نگهداری شوند و با کاشت نهال‌های پرمحصول و زودرس سعی در بهره‌وری هر چه بیشتر باغ‌های شیراز داریم. زمانی محصولات باغ‌های قصردشت به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شد که در سال‌های اخیر این اتفاق صورت نگرفته است.
معصومی در ادامه گفت: ساخت‌وساز در باغ‌ها باعث رونق و احیای باغ نمی‌شود. می‌بایست از تمام ظرفیت‌هایی که جاذبه ایجاد می‌کند تا باغ‌ها احیا شوند، استفاده کنیم. در سال‌های اخیر کسی باغ را احیا نکرده و بیشتر تخریب صورت گرفته است.
او با بیان اینکه شهرداری بابت نگهداری باغ‌ها متقبل هزینه‌های زیادی شده است، اظهار داشت: در حال حاضر 32 هکتار در باغ بهشت چمران شمالی و 17 هکتار در چمران جنوبی تحویل سازمان فضای سبز شهرداری شده است که در حال ایجاد باغ‌های الگویی با استفاده از روش‌های روز دنیا به صورت باغ‌داری مکانیزه در راستای بهره‌وری بالای باغ‌های شیراز هستیم.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز افزود: ظرف 2 سال آینده این باغ‌ها محصول‌دهی می‌کنند و در بازه 15 ساله احیاگر اقتصادی می‌شود که وجود گلخانه در باغ‌ها، توریست باغی را به دنبال خواهد داشت.
معصومی تصریح کرد: دو درخواست از باغ‌داران داریم اینکه کارکرد باغ را اکولوژیک کرده و در پی اقتصادی کردن باغ‌ها باشند. شیراز در میان کلان‌شهرهای کشور دارای پاک‌ترین هواست که آن را مدیون حوزه باغ‌هاست و همچنین در حال حاضر نمی‌توان به صورت سنتی به دنبال فروش محصول بود و رقابت کرد؛ زیرا مردم ما میوه بهتر می‌خواهند و جامعه باغ‌داری ما رقابتی شده است.
او در پایان ابراز داشت: در حال حاضر250 هکتار باغ به صورت غارث مالکی در تملک شهرداری است و 150 پرونده تخریب پرونده باغ نیز تشکیل شده است که طبق قانون اگر کسی باغی را آتش بزند، به هیچ عنوان نمی‌تواند تغییر کاربری دهد و می‌بایست باغ احیاشده و از جوان‌سازی نیز برای باغ‌ها به طور جد استقبال می‌کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی