[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

بازگشت اعتماد به شهرداری، روزنامه شیراز نوین

برای اولین بار در تاریخ شهرداری شیراز در بهمن ماه گزارش مالی شش‌ماهه اول مدیریت شورای پنجم به اطلاع مردم خواهد رسید.
رئیس کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر شیراز ضمن اینکه از شهرداری خواست به مُرّ قانون و تکلیف قانونی خود عمل کند و اسیر قدرت نشود، خاطرنشان کرد: اگر قانون شهرداری‌ها تمام و کمال اجرا می‌شد، شیراز امروز گلستان بود و صدها حافظ و سعدی دیگر به جامعه تحویل می‌داد. وی که در جمع سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی شهر شیراز سخن می‌گفت افزود: ضروری است تا در فاصله کوتاه باقی‌مانده به پایان دی‌ماه و تنظیم بودجه سال آینده شهرداری شیراز برای اولین بار و حسب ماده 71 که شهرداری مکلف است هر شش ماه یک‌بار منتهی تا پانزدهم ماه بعد صورت جامعی از درآمد و هزینه شهرداری را که به تصویب انجمن شهر رسیده برای اطلاع عموم منتشر و سه نسخه از آن را به وزارت کشور ارسال نماید و...، در پایان شش‌ماهه اول عمر این شورا به مردم اعلام نماید تا با حاکمیت شفاف‌سازی مالی، بستر مناسب برای ریل‌گذاری اعتماد مجدد مردم و به‌ویژه سرمایه‌داران به مدیریت شهری فراهم شود. 
این عضو شورای شهر شیراز با اشاره به انتقادات برخی از سرمایه‌داران مبنی بر موانع موجود در بازگشت سرمایه‌داران به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های عمرانی و خدماتی شهر گفت: یکی از این موارد برخی از عزل و نصب‌ها در مجموعه است که رغبتی برای فعالان اقتصادی ایجاد نمی‌کند. چه اگر که شهردار محق به انتخاب مدیران خود می‌باشد اما نباید انتظار داشت که شورا پاسخ‌گوی برخی جابه‌جایی‌ها باشد، ضرورت اصل تغییر در مجموعه مدیران و معاونت‌های شهرداری و جایگزینی نیروهای تازه‌نفس شعاری بود که همین شورا داشت اما شواهد موجود بر تداوم دخالت حلقه‌های بازمانده از سیاسیون سابق در سیستم مدیریت شهری و دولت، سایه‌ای است که در تدارک چیدن هستند و حقیقتاً این با خواسته‌های مردم و استراتژی ما و مردم منافات دارد، آنچه دردآور است ابقای مجدد برخی مدیران گذشته و نیز زمزمه انتصاب‌هایی از جنس مدیریت پیر اداری و سیاسی است که قطع به یقین هم فاصله ما با سرمایه‌داران رنجیده و بعضاً آسیب‌دیده از سیستم را زیادتر می‌نماید و هم فرصت طلایی حضور جوانان در مدیریت کلان‌شهری شیراز را از ما می‌گیرد. 
نایب‌رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری خاطرنشان ساخت: سرمایه صرفاً مادی نیست. جوانان بزرگ‌ترین سرمایه‌های هر کشوری هستند و کشور ما نیز از این مهم مستثنا نبوده است؛ جوانانی که انقلاب کردند، جوانانی که جنگ تحمیلی را اداره کردند، جوانانی که انرژی هسته‌ای را بیمه کردند، امروزه با عناوین پرونده‌دار بودن و تعلقات جناحی و سیاسی از میدان مدیریت شهری رانده می‌شوند، چگونه این سرمایه بی‌نظیر را به ثمن بخس و به بهانه‌های واهی از خود و انقلاب دور می‌کنیم و این جز نارضایتی و گسستگی قلبی و روانی از حاکمیت و آسیب به مبانی اعتقادی و تئوریک ما، حاصل دیگری نخواهد داشت. 
مقیمی ادامه داد: من ارادتمند همه مدیران و خادمان به این کشور و مردم هستم اما شایسته است افرادی که بر صندلی مدیریت‌ها و معاونت‌های شهرداری تکیه زده‌اند، خود فرصت را برای جوانان فراهم کنند تا هم شهردار راحت‌تر تصمیم بگیرد و هم با به کار گماشتن جوانان تحصیل‌کرده به امر اشتغال‌زایی که محور برنامه‌های دولت اعتدال است جامه عمل بپوشیم. 
نایب‌رئیس کمیسیون گردشگری شورا افزود: وقت آن است تا شعار این شورا را که شعار مردم‌محوری و ولی‌نعمت بودن شهروندان است، سرلوحه امور خود قرار داده است، عملی شود تا با عمل به مرّ قانون، آینده امیدوارکننده برای مدیریت شهری ترسیم نماید و ضمناً مردم را در امر مدیریت شهری محرم و صاحب حق بداند. 
وی ادامه داد: چنانچه اصحاب سرمایه و بخش تجاری شهر در جریان کیفیت و کمیت مالی شهرداری قرار گیرند، بهتر می‌توانند استراتژی اقتصادی خود را تعیین نمایند و با آسودگی خاطر سرمایه‌گذاری نمایند که این امر هم به توسعه مدنی شهر و شهروندان کمک می‌نماید، هم از فرار سرمایه و سرمایه‌گذاران به خارج از شهر و استان و کشور جلوگیری می‌کند و هم شهرداری به‌عنوان یک رقیب صاحب زر و زور برای سرمایه‌گذاران و انبوه‌سازان بخش خصوصی جلوه نخواهد کرد.
مقیمی با تأکید بر رابطه دوسویه و بردبرد مناسبات اقتصادی و عمرانی شهرداری با سرمایه‌گذاران به‌عنوان اصلی فراگیر در دنیای توسعه‌یافته افزود: شهرداری مالک شهر و املاک شهری نیست و تنها مجری امور شهر و شهروندان است، مایملک شهر متعلق به شهروندان امروز و آینده است و دیگر شهرفروشی به شیوه سابق و کسب درآمد به هر شیوه از جیب مردم تداوم نخواهد داشت. دردآور است که از سرمایه‌های هنگفتی که در اختیار شهروندان و شهرنشینان شیراز در داخل و خارج از شهر وجود دارد هیچ منفعتی به شهرداری نمی‌رسد. شاید حق با مردم و سرمایه‌دار است، چنانچه اعتماد او به شهرداری بازسازی شود طبعاً رغبت و اشتیاق به مشارکت در عمران و رفاه و خدمتگزاری شهر از سوی آنان تقویت شود. 
رئیس کمیسیون تلفیق شورا در پایان گفت: شخصاً حاضرم مقدمات پهن کردن فرش قرمز برای حضور مردم در ساماندهی امور شهر را مهیا کنم؛ چراکه اعتقاد دارم با اندکی از سرمایه‌های همین شهروندان می‌توانیم نه تنها شیراز که همه فارس را بسازیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی