[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۸
  • دوره جدید

اعتبار اقتصادی ایران در خطر است ، روزنامه شیراز نوین

 شهرام شاهد- گروه خبر 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: متأسفانه پرداخت تسهیلات به بخش صادرات استان در بانک‌ها، عددی کمتر از نیم درصد است که این آمار نشان از یک عقب‌افتادگی در حوزه تأمین مالی بخش صادرات فارس است که انتظار داریم نمایندگان مردم فارس در مجلس در بودجه امسال ردیف اختصاصی تسهیلات در رابطه با تخصیص به مباحث تولید، بسته‌بندی و صادرات محصول انجیر با نظارت انجمن انجیر ایران را پیشنهاد و دنبال کنند. حمیدیان افزود: تصمیم‌گیری‌های 8 سال اخیر در حوزه ارز و صادرات در کشور، اقتصاد ما را با مشکلات جدی مواجه کرده که با توجه به فراگیری حوزه اقتصاد با عموم مردم، پیامد این تصمیم‌گیری‌ها معیشت و زندگی مردم را نشانه گرفته است. 
محمدصادق حمیدیان در میز ملی انجیر که با حضور اعضای آن در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: در چند سال اخیر مکانیزم برگشت ارز و تصمیم‌ها در حوزه صادرات پیامدهای منفی زیادی را برای بخش اقتصاد کشور ایجاد کرده است؛ به طوری که دست صادرکنندگان ما بسته شده و هیچ تصمیم‌گیری به فکر اصلاح یا حرکت مثبتی در این زمینه نیست.
وی از جمله پیامدهای این موضوعات را بالا رفتن میزان قاچاق کالا در کشور عنوان کرد و افزود: اینکه ما به اسم‌های مختلف موانع متعدد برای ورود و خروج کالا و عدم فعالیت صادرکنندگان شناسنامه‌دار در کشور ایجاد کنیم، هنر نیست؛ زیرا به دنبال آن افزایش قاچاق نیز برازنده کشور نیست.
حمیدیان اظهار داشت: صادرکنندگان خوش‌نام ما که سال‌ها در بازارهای خارجی اعتبار به دست آورده‌اند، به دلیل ایجاد محدودیت‌های ارزی، نمی‌توانند فعالیت خود را ادامه دهند و از طرفی دیگر عده‌ای سودجو در بازار ارز به اسم صادرکننده اقدام به واردات و صادرات غیرحرفه‌ای می‌کنند که این روند، بازار و اعتبار اقتصاد ما را نشانه گرفته است.
وی با طرح این سؤال که چگونه ممکن است صادرکننده و فعال اقتصادی ارز خود را به کشور برنگرداند، اضافه کرد: انتظار بخش خصوصی از نمایندگان مردم در مجلس این است که مشکل عدم اجرای معافیت بخش کشاورزی از برگشت ارز حاصل از صادرات توسط دولت و بانک مرکزی را حل کنند.
رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: قانون رفع موانع تولید مصوب مجلس است که ماده 62 این قانون بر لازم‌الاجرا بودن مصوبات آن تأکید دارد، اما چطور یک دستگاه اجرایی به خود اجازه می‌دهد مصوبات را اجرا نکند و در روند صادرات کشور و استان اختلال ایجاد کند و انتظار است در این زمینه مجلس این اقدام را به عنوان ترک فعل و ممانعت از اجرای قانون دستگاه اجرایی بشناسد.
حمیدیان عنوان داشت: این درست نیست که صادرکننده ما علی‌رغم مشکلات داخلی و خارجی حوزه تجارت بین‌الملل، صادرات را انجام دهد و در نهایت با برخوردهای سلیقه‌ای با او برخورد شود و تمام خسارات بر صادرکننده وارد شود. 
وی با بیان اینکه در حوزه صادرات محصول انجیر نیز باید روندی که در خصوص پسته در کشور جاری است، تعمیم داده و اعمال شود، تصریح کرد: کارت‌های بازرگانی حدود 60 درصد صادرکنندگان انجیر استان فارس که تعهدات ارزی خود را زیر 60 درصد انجام داده‌اند، با مشکل روبه‌رو شده است که انتظار داریم دولت مهلت یک‌ساله‌ای را برای فعالان اقتصادی این حوزه در نظر بگیرد.
حمیدیان افزود: با توجه به اینکه فصل تصویب بودجه است، از نمایندگان مردم در مجلس انتظار داریم ردیف اختصاصی ذیل تبصره 18 که قرار بود برای کمک فنی و اعتباری به بنگاه‌های تولیدی و صادرات اختصاص داده شود، را برای برخی از کالاهای تولیدی استان و کشور در نظر بگیرند.
وی بیان داشت: متأسفانه پرداخت تسهیلات به بخش صادرات استان در بانک‌ها، عددی کمتر از نیم درصد است که این آمار نشان از یک عقب‌افتادگی در حوزه تأمین مالی بخش صادرات استان فارس است که انتظار داریم نمایندگان مردم فارس در مجلس در بودجه امسال، ردیف اختصاصی تسهیلات را در رابطه با تخصیص به مباحث تولید، بسته‌بندی و صادرات محصول انجیر با نظارت انجمن انجیر ایران پیشنهاد و دنبال کنند.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اظهارکرد: در سالیان گذشته به همت مدیریت حفظ نباتات استان، بحث مشکل صدور قرنطینه نباتی محصول انجیر به ویژه در حوزه صادرات به کشور چین حل شده و اخیراً بازارهای جدیدی برای این محصول از جمله بنگلادش ایجاد شده است که می‌طلبد شرایط قرنطینه نباتی در کمیسیون‌های مشترک با کشورهای مقصد مطرح و تصویب شود.
حمیدیان ادامه داد: انتظار داریم نمایندگان مردم در مجلس مکاتبه‌ای با وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تسهیل و تعیین تکلیف شرایط قرنطینه نباتی با کشورهای هدف بازار صادراتی انجام دهند و این مشکل با کشورها را حل کنند.
رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: محصول انجیر یک نشان تجاری و مشخص برای استان فارس است که اعتبار آن بیش از ارزآوری محصول برای ما ارزش دارد؛ لذا احیا و تشکیل انجمن‌های شهرستانی انجیر ذیل انجمن انجیر ایران مدنظر ماست و این در حالی است که در حال حاضر انجمن انجیر در 5 شهرستان استهبان، نی‌ریز، داراب، کازرون و جهرم که تولیدکننده انجیر هستند، فعال است.
وی افزود: محصول انجیر یک کالای درآمدزا برای کشور است؛ به‌طوری که در حال حاضر عدد حاصل از صادرات این محصول حدود 40میلیون دلار است که این عدد به‌صورت بالقوه می‌تواند به 300میلیون دلار در سال برسد و این در حالی است که محل معیشت برخی از مردم و کشاورزان ما در منطقه طول سال چند درخت انجیر است که این موارد باید موردنظر تصمیم‌گیران این حوزه باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی