[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۴
  • دوره جدید

آشنایی با گیاه آپارتمانی زیبای ستاره سرخ یا گوزمانیا لینگولاتا ، روزنامه شیراز نوین

گیاه ستاره سرخ یا گوزمانیا لینگولاتا از گیاهان پرطرفداری است که می‌توانید هم داخل خانه و هم بیرون آن را نگهداری کنید.ستاره سرخ یکی از مشهورترین انواع گیاهان است که می‌توان در محیط بیرون و داخل خانه آن را پرورش داد؛ به شرطی که از خاک مناسب برای آن استفاده کرد. این گیاه به یک محیط با رطوبت بالا و تکنیک‌های آب دادن مناسب نیاز دارد تا بتواند سالم بماند. گیاه ستاره سرخ را می‌توان در گلدان کاشت و آن را پرورش داد؛ بدون این که آسیبی به آن وارد شود. این گیاه مربوط به آمریکای جنوبی و میانه می‌باشد و تقریباً سه الی چهار سال طول می‌کشد تا گیاه گل سرخ جوانه بزند و برگ‌های سالم و بالغی داشته باشد. ریشه‌های این گیاه کوچک هستند و معمولاً در بالای خاک تشکیل می‌شوند. گل‌های گیاه گل سرخ تقریباً پهن بوده و چند شاخ و برگ از آنها بیرون زده است. 
رنگ شکوفه‌های آنان نیز سبز پررنگ است که کم‌کم به سمت زرد محو می‌شوند. زمانی که فصل پاییز فرا می‌رسد، رنگ گل‌ها و برگ‌های این گیاه کم‌کم به قرمز پررنگ پیش می‌رود تا بیفتد. برگ‌های گل سرخ بلند هستند و حالتی چتری دارند، بسیار نرم می‌باشند و همچنین حالتی چرمی دارند.گل گیاه ستاره سرخ گاهی اوقات شبیه به ستاره است و به همین دلیل این نام‌گذاری برای آن انجام شده است. 
زمانی که این گیاه برای اولین بار شکوفه می‌زند، شکوفه‌های آن بسیار محکم و مقاوم هستند و می‌توانند تا پنج ماه حالت خود را حفظ کنند. مرکز این گل‌ها در قسمت کوچکی به رنگ سفید است. زمانی که گل‌های این گیاه خشک می‌شوند، می‌توان گیاه را هرس کرد. قد این گیاه در بالاترین میزان به 45 سانتی‌متر می‌رسد و همچنین برای حیوانات و کودکان سمی نیست.
نکات مهم مراقبت و پرورش گیاه آپارتمانی ستاره سرخ 
دمای مناسب: دمای مناسب گیاه ستاره سرخ در حالت میانگین و معمولی بین 18 تا 27 درجه سانتی‌گراد می‌باشد و زمانی که بین این طیف دمایی نگه داشته شود، می‌تواند رشد مناسب را در طول سال داشته باشد. 
نور: این گیاه باید در محیط روشن و در معرض نور غیرمستقیم آفتاب قرار بگیرد ؛ نور بیش از حد زیاد و مستقیم باعث سوزش برگ‌ها و آسیب دیدن گل‌ها می‌شود. 
آب دادن: این گیاه به دلیل ویژگی مناسب آب خوردن مورد علاقه مشتریان می‌باشد. ریشه‌های آن را باید در طول روز مرطوب نگه داشت و خاک آن نیز باید کمی، تر باشد؛ نه اینکه از خیسی گل بشود. زمانی که به این گیاه آب می‌دهیم باید اجازه دهیم تا خاک آن به طور کامل خشک شود و دوباره به آن آب بدهیم. همیشه باید 3 الی 4 سانت سطحی خاک، تر باشد. هر چهار روز یک‌بار آب جمع‌شده در زیر گلدانی را بیرون بریزید و هیچ آب دیگری به‌غیر از آب تصفیه‌شده و یا آب باران برای این گیاه استفاده نکنید، زیرا باعث از بین رفتن گیاه می‌شود. 
خاک: گیاه ستاره سرخ را باید از دو طریق و دو نوع خاک در طبیعت پرورش داد. این گیاه در داخل منزل نیاز به این دارد که بخشی از خاک آن یک‌دست و یک‌دوم دیگر آن کاملاً خاک ترکیبی داشته باشد. زهکشی خاک این گیاه نیز باید کاملاً مناسب باشد تا بتواند زنده بماند.
کود گیاهی: چنانچه در این بخش از رازهای باغبانی و مراقبت از گیاهان آپارتمانی در نمناک عنوان شده است کود استفاده‌شده برای این گیاه باید کاملاً متناسب و متعادل و باید به گونه‌ای باشد که گیاه بتواند میزان گل‌دهی خود را افزایش دهد و قدرت بیشتری داشته باشد. بهتر است که یک‌بار در ماه به این گیاه کود دهید و هرگز کود را سمت ریشه نریزید. میزان آب دادن مناسب را بعد از کود دادن تغییر دهید تا گیاه نسوزد.
عوض کردن گلدان: گلدان ستاره سرخ را باید در هر فصل بهار عوض کنید و همچنین گلدان جدید باید یک سایز از گلدان قبلی بزرگتر باشد. این کار را زمانی انجام دهید که گیاه شما حدود 10 سانت افزایش داشته است ، زیرا اگر گلدان بیش از حد برای گیاه بزرگ باشد، میزان گل دادن و شکوفه دادن آن کاهش پیدا می‌کند. اگر گیاه بالغ بود، هیچ نیازی نیست که گلدان آن را عوض کنید. 
رطوبت: ستاره سرخ در محیط‌های مرطوب بیش از بقیه جاها رشد می‌کند و حالت بهتری دارد؛ باید رطوبت داخل خانه را در حالت متعادل نگه دارید و گاهی اوقات از اسپری آب برای گل و برگ‌ها استفاده کنید. 
قلمه زدن: برش‌های کوچک گیاه ستاره سرخ باید نزدیک بیس و پایه گیاه زده شود؛ گاهی اوقات ممکن است که آن‌قدر این برش به ته گیاه نزدیک باشد که ریشه آن بشکند. در چنین حالتی ریشه را از قسمت شکسته‌شده جدا کنید و در گلدان جدید قرار دهید. 
قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها: خشکی اولین مشکل ایجادشده برای ستاره سرخ است که در این شرایط باید رطوبت را افزایش داد وگرنه کم‌کم با قهوه‌ای شدن نوک برگ این گیاهان مواجه خواهید شد.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگ: این مشکل به دلیل نور بیش از حد مستقیم به گیاه است و بهتر است که گیاه را در جایی قرار دهید تا از نور غیرمستقیم و ملایم‌تری برخوردار باشد.
مردن گیاه: همان‌طور که می‌دانید بعضی از گیاهان بعد از گل دادن می‌می‌رند که این موضوع کاملاً طبیعی است؛ ستاره سرخ نیز جزو این دسته از گیاهان می‌باشد، اما اگر گیاه شما قبل از شکوفه دادن مُرد، یعنی اینکه بیش از حد به آن آب داده‌اید.حشرات: زنبور و عنکبوت‌ها می‌توانند اطراف این گیاه جمع شوند و برای آن مشکل ایجاد کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی