[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۴
  • دوره جدید

مشاور وزیر اقتصاد: مدل مواجهه با رمزارزها می‌تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند، روزنامه شیراز نوین

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مدل مواجهه با مقولات جدید مانند رمزارزهاست که فرصت و تهدید را می‌سازد. مواجهه و مطالعه تجربیات دنیا و نظامات مقررات‌گذاری جدید باعث می‌شود مسئله‌ای که ظاهرش تهدید به نظر می‌رسد، به فرصت بدل شود.
به گزارش ایرنا، ظهر روز سه‌شنبه پنجمین نشست تخصصی سیاست‌گذاری رمزارزها و رمزدارایی‌ها و جایگاه آن در نظام ارزی کشور با حضور «محمد جلال» دستیار وزیر امور اقتصاد و دارایی، «محمد سعید شادکار» عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س)، «سامان قاسمی» مدیر گروه بازارهای مالی پژوهشکده امور اقتصادی، «محسن رضایی صدرآبادی» دبیر ستاد ملی رمزارزش‌ها، «مهدی فاطمیان» رئیس هیئت‌مدیره انجمن فین‌تک و «عباس آشتیانی» کارشناس حوزه بلاکچین در پژوهشکده اقتصاد مقاومتی و پژوهشکده امور اقتصادی وزارت اقتصاد برگزار شد.
برگزاری این نشست‌ها با این هدف انجام می‌شود که بتواند به سیاست‌گذاران کشور در حوزه سیاست‌گذاری کمک کند. نشست تخصصی سیاست‌گذاری رمزارزها و رمزدارایی‌ها و جایگاه آن در نظام ارزی کشور پنجمین نشست مربوط به همایش «حکمرانی ارزی؛ ثابت و رونق اقتصادی» است.
این نشست بر محور ۲ سؤال رمزارزها چه فرصت و تهدیدهایی دارد و سیاست‌گذار برای حکمرانی نیاز ارزی باید چه ملاحظاتی داشته باشد و نیز برای توسعه کاربردهای رمزارزها چه ظرفیت‌هایی وجود دارد، برگزار شد و حاضران به آن پاسخ دادند.
مدل مواجهه با رمزارزها می‌تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند
در این نشست «محمد جلال» دستیار وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: مدل مواجهه با مقولات جدید است که فرصت و تهدید را می‌سازد. چند سال قبل با مقوله شبکه اجتماعی و پس از آن با مقوله پیام‌رسان مواجه شدیم. مواجهه و مطالعه تجربیات دنیا و نظامات مقررات‌گذاری جدید باعث می‌شود چیزی که ظاهرش تهدید است، به فرصت بدل شود.
وی افزود: اصولاً مقولات جدید به نحوی متولد می‌شوند، رشد می‌کنند و بالغ می‌شوند که برعکس دیگر بخش‌های اقتصادی برای اینکه سهمی از اقتصاد کشور داشته باشند، الزاماً نیازی به اجازه گرفتن ندارند.
دستیار وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه مقولات جدید مرزهای رسمی کشورها را به رسمیت نمی‌شناسند، تصریح کرد: پدیده‌های اقتصاد دیجیتال پدیده‌های مستقل از مرزها هستند. از آنجایی که این تیپ مقولات در چارچوب مجوز نمی‌گنجند، باید واقع‌بینانه‌تر با آن مواجه شویم.
در حوزه حکمرانی غیرمتمرکز باید محافظه‌کارانه پیش برویم
جلال ادامه داد: نگاه دنیا به رمزارزها نگاه ارائه خدمات است؛ در حالی که ما در کشورمان در مواجهه با رمزارزها به منطق مجوزها و مجاز بودن پناه برده‌ایم. در بخش تولید و استخراج رمزارزها به یک جمع‌بندی رسیده‌ایم، اما در لایه تبادل، نگهداری، انتقال و مباحثی از این جنس به اجماع نظر ساده و روشنی دست پیدا کرده‌ایم. در این بخش اگر به تمام مسائل یک «نه» محکم و رسمی بگوییم، «نه» اثربخشی نخواهد بود. اگر «بله» محکم بگوییم، برای مواجهه با آن آمادگی تنظیم‌گری نداریم.
وی تصریح کرد: معتقدم شکل مواجهه ما با موضوعات است که تهدید و فرصت را می‌سازد و اگر هوشمندانه با آن مواجه شویم، فرصت‌ها را می‌سازیم. در بخش رمزارزها نیاز است عینک حکمرانی را تغییر دهیم. ما در حکمرانی متمرکز آب‌دیده شده‌ایم، اما در حکمرانی غیرمتمرکز شناخت زیادی نداریم و محافظه‌کارانه پیش می‌رویم.
احیای خرید مدت‌دار و اعتباری
مشاور وزیر اقتصاد گفت: امروزه به دلیل نظاماتی که در پرداخت بین‌المللی وجود دارد، با خلأهایی مواجه هستیم و رمزارزها می‌تواند آغازگر مسیر پرکردن خلأها باشند. قابلیت وثیقه‌گذاری رمزارزها نزد نهادهای مالی و شرکت‌های بزرگ خارجی در کشورهای صادرکننده کالا می‌تواند به کشور ما شبیه‌ساز ابزاری مانند ال. سی باشد تا بدون خروج ارز از کشور خرید مدت‌دار و اعتباری داشته باشیم.
جلال خاطرنشان کرد: با این روش می‌توانیم ‌رمزارزهایی که در لایه صنعت استخراج به دست می‌آیند را مورد استفاده قرار بدهیم.
وی گفت: بحث دیگر مربوط به فرصتی است که رمزارزها برای انتشار ابزار پرداختی با ارزش مشابه یک ارز جهان‌روا و توسعه توکن‌هایی که ارزش مشابه با پشتوانه رمزارز داخل کشور داشته باشند، ایجاد می‌کند. در این ساختار کارکرد مبادلاتی که پایه‌گذاری می‌شود، پررنگ خواهند شد.
مشاور وزیر اقتصاد افزود: عضویت در ساختارهایی مانند بریکس نیز از دیگر مزایای این فناوری است. با این کار حق ضرب یک ارز جهان‌روای جدید را پیدا می‌کنیم، بدون اینکه ارز متعلق به ما باشد. تلفیق بلاک‌چین و قابلیت توثیق رمزارز می‌تواند شرایط به وجود آمدن اعتماد بین کشورهای پذیرنده و ایجاد و ابزار پرداخت را مهیا کند.
انتشار گواهی سپرده دارایی
به گفته جلال، فرصت دیگری که رمزارزها ایجاد می‌کنند، انتشار گواهی سپرده دارایی یا توکن است. این گواهی‌ها به دلیل شناخته شده بودن و ارزشی که دارند، می‌توانند به عنوان ابزار تضمین مورد بهره‌برداری قرار بگیرند و مفهوم خرید اعتباری و مدت‌دار را در کشور احیا کنند. می‌توانیم حتی واردات شرکت‌های صادراتی را از این محل انجام بدهیم.
وی در پایان سخنان خود تأکید کرد که وزارت اقتصاد از ایده‌های شرکت‌ها و فعالان حوزه رمزارز در خصوص استفاده از فرصت‌هایی که ایجاد می‌شود، استقبال می‌کند و آمادگی لازم برای ایجاد زیرساخت نهادی جدید را دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی