[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

ترامادول در فوتبال ایران قربانی می‌گیرد، روزنامه شیراز نوین

مصرف داروهای غیرمجاز این روزها در فوتبال ایران یک اتفاق شایع است؛ موضوعی که سلامت و آینده حرفه‌ای بازیکنان را تهدید می‌کند. به گزارش « ورزش سه» مصرف داروهای غیرمجاز و به‌خصوص ترامادول یکی از چالش‌های اصلی در سلامت بازیکنان فوتبال در سطوح مختلف است. رسانه‌های مختلف به‌کرات در ماه‌ها و سال‌های اخیر درباره مصرف غیرمجاز دارو و ترامادول نوشته‌اند؛ ولی به‌نظر می‌رسد مصرف داروهای غیرمجاز در فوتبال ایران روزبه‌روز افزایش می‌یابد. ترامادول یک داوری مسکن است که هنوز در میان داروهای ممنوعه و دوپینگ محسوب نمی‌شود و تشخیص آن از طریق آزمایش خون مصرف‌کننده مشخص می‌شود. حمیدرضا جودکی‌نژاد کارشناس تربیت‌بدنی و علوم ورزشی و مربی بدنساز تیم فوتبال پارس جنوبی در رابطه با سوءمصرف دارو توسط بازیکنان فوتبال مسائلی را مطرح کرده که در زیر می‌خوانید: 
ترامادول چیست؟
ترامادول درواقع یک داروی مسکن و ضددرد متوسط است و برخلاف چیزی که می‌گویند یک مسکن خیلی قوی نیست. قرص دیگری هم به نام ریتالین وجود دارد که مصرف دارویی دارد؛ اما خیلی از دانشجویان در شب‌های امتحان از این دارو استفاده می‌کردند تا بتوانند شب‌ها بیدار بمانند. ترامادول هم چنین شرایطی دارد و یک قرص ضددرد با مکانیسم نزدیک به مرفین است. ترامادول وابستگی فیزیکی و روانی شدیدی را در فرد مصرف‌کننده به وجود می‌آورد و اعتیادش شبیه تریاک، کراک و هروئین است و به همین خاطر ترک ترامادول بسیار دشوار است و بسیاری از پزشکان معتقدند که ترک این دارو به مراتب سخت‌تر از ترک مرفین است. 
برای تسکین درد نمی‌خورند
آنچه می‌توانم بگویم این است که بازیکنان فوتبال از این دارو به‌عنوان ضددرد استفاده نمی‌کنند؛ چراکه در مواقع درد پزشکان دارو‌های دیگری را تجویز می‌کنند. بازیکنان فوتبال برای اهداف مختلفی از این دارو استفاده می‌کنند و البته این نکته را هم باید بگویم که این موضوع فقط مربوط به فوتبالیست‌ها نیست. کشور ایران دارای بیشترین آمار مسمومیت به‌خاطر سوءمصرف ترامادول در جهان است و این به‌خاطر قابل دسترس بودن این دارو است. ترامادول خیلی راحت یافت می‌شود و ممکن است در هر عطاری دیده شود. یکی از مواردی که باعث سوءمصرف ترامادول می‌شود، مسائل جنسی است و هدف دیگر محرک بودن آن است که به‌دلیل ترشح ماده سروتونین در مغز ایجاد سرخوشی‌های مقطعی می‌کند. 
ترامادول دوپینگ نیست!
در فهرست داروهای ممنوعه سال 2017 ترامادول جزء داروهای دوپینگی نیست و ممکن است بازیکنان با مصرف آن دچار محرومیت نشوند اما واقعیت این است که این دارو برای آن‌ها خطرآفرین است. متأسفانه مصرف هم‌زمان ترامادول و الکل باعث ایست قلبی و مرگ می‌شود. ضمن اینکه ترامادول به‌تنهایی نیز آثار مخربی دارد و باید این موضوع را بگویم که خیلی از بازیکنان فوتبال که بعد از مدت کوتاهی فوتبالشان تمام شد درگیر مصرف این ماده بوده‌اند. ما حتی بازیکنی داشتیم که لژیونر هم شد اما نتوانست در کشور دیگری به فوتبال ادامه بدهد و همه این‌ها به‌خاطر سوءمصرف ترامادول بوده است. 
بحران در لیگ‌های پایین‌تر
مشکل این است که همه توجه ما روی لیگ برتر است؛ درحالی که در لیگ یک و لیگ دو مثل نقل و نبات ترامادول مصرف می‌شود. بسیاری از تیم‌ها در رده‌های پایین‌تر حتی پزشک هم ندارند که به بازیکنان هشدارهای لازم را بدهد و آن‌ها به‌راحتی می‌توانند این داروها را مصرف کنند. موضوعی که باید به آن اشاره کنم این است که ترامادول از نظر علمی نمی‌تواند سطح انرژی یا توان جسمی را بالاتر ببرد و اگر تأثیری هم داشته باشد جزئی است؛ اما بیشتر کارکردش از نظر روانی است. به نظرم بهترین روش برای جلوگیری از مصرف ترامادول و دیگر داروهای غیرمجاز، فرهنگ‌سازی است. باید کلاس‌های آموزشی با حضور افراد متخصص در این زمینه برای تیم‌ها، بازیکنان و کادر فنی و پزشکی آن‌ها برگزار شود. شاید خیلی از کسانی که این دارو را مصرف می‌کنند، نمی‌دانند که چالش اصلی آن، وابستگی و اعتیاد است. کسانی که این دارو را مصرف کرده‌اند به‌سختی معتاد شده‌اند و این موضوع مهمی است که باید اطلاع‌رسانی شود. این البته مخصوص بازیکنان نیست، برخی از همکاران ما و مربیان هم هستند که ترامادول مصرف می‌کنند. 
باید آزمایش خون بگیرند
هزینه آزمایش دوپینگ برای فدراسیون فوتبال بالاست و معمولاً آزمایش‌ها به‌صورت قرعه‌کشی برگزار می‌شود؛ اما کمیته ضددوپینگ می‌تواند از کسانی که به آن‌ها شک دارد، آزمایش دوپینگ بگیرد و از آنجایی که ترامادول در خون مشخص می‌شود باید از این ورزشکاران آزمایش خون گرفته شود. اما آنچه من می‌خواهم باز هم تأکید کنم این است که نباید تنها به این فکر باشیم که آیا ترامادول دوپینگ هست یا نه! بلکه باید بدانیم بازیکن فوتبال مستعدی که یک سال در اوج بوده، ناگهان خانه‌نشین می‌شود و الان می‌بینیم که بسیاری از بازیکنان تیم ندارند و این به‌خاطر مصرف همین داروهاست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی